Rosptocí inflace znehodnocuje úspory
Jak nejlépe investovat peníze v době rostoucí inflace?

Jak nejlépe investovat peníze v době rostoucí inflace?

Jak nejlépe investovat peníze v době rostoucí inflace? Pandemie koronaviru, opakovaný lockdown, scházející dodávky komponentů, energetická krize, klesající výkonnost ekonomiky. To vše jsou faktory, které zásadně ovlivňují růst inflace. A ta v několika posledních měsících roku 2021 vystoupala až na neuvěřitelných 5,8 % a má tendenci ještě růst. Přemýšlíte, jak na tuto situaci reagovat a ochránit své úspory před inflací?

Co je to inflace?

Inflací se rozumí stav ekonomiky, kdy dochází k opakovanému růstu cen v určitém sledovaném časovém období. Nejlépe ji srovnáte prostřednictvím indexu spotřebitelských cen. Jednoduše zakoupíte koš se spotřebním zbožím a za tři měsíce stejný nákup zopakujete. Rozdíl cen jasně vypovídá o míře rostoucí inflace nebo naopak deflace. Inflace je přirozená a většinou ekonomů podporovaný jev. Její ideální hladina je okolo 1 %, avšak inflace okolo 6 % a výše je už velmi nebezpečná a destabilizující.

Co se rozumí stagflací?

Někteří ekonomové se domnívají, že naše ekonomika se postupně dostává do fáze tzv. stagflace. Co se s naší ekonomikou vlastně děje? Stagflace se projevuje vysokou mírou inflace, která vede ke zdražování zboží, služeb i energií a následné vyšší míře nezaměstnanosti. Hlavní příčinou rostoucí nezaměstnanosti je slabší výkon ekonomiky.

Roustoucí inflace znehodnocuje úspory

Vaše úspory na běžném nebo spořicím účtu se vlivem rostoucí inflace znehodnocují. Některé banky sice avizují navýšení úrokových sazeb (např. Air bank zvyšuje od 22. listopadu 2021 sazbu z 0,75 % na 1,5 % při pravidelných platbách kartou), ale to na pokrytí inflace rozhodně nestačí. Trinity bank a Moneta Money bank mají úrok koncem roku 2021 na 2,5 %, což je špička na trhu, ale opět. Na inflaci to ani zdaleka nestačí.

Spořicí účet tedy využívejte jako úložiště nejnutnější finanční rezervy, na kterou si můžete beztrestně sáhnout v nouzi nejvyšší. Rostoucí inflace přináší ekonomickou nestabilitu a do jisté míry i nejistotu. Pro uložení vyšších finančních částek hledejte efektivnější možnosti.

Vlivem rostoucí inflace se výše vašich úspor zmenšuje a je nutné reálně uvažovat o jejich vhodném investování a zhodnocení.

💡 Tip: Čtěte také článek ohledně boje s inflací: 8 způsobů, jak na ochranu peněz před inflací

Rostoucí inflace. Jak vhodně investovat peníze?

Nákup nemovitosti, protiinflačních dluhopisů, kryptoměn, akcií či zlata? Každý z vás má možnost se rozhodnout na základě svých finančních možností a také důvěry v jednotlivé investiční možnosti. Investice do zlata či akcií nevyžaduje vysoké finanční obnosy. A navíc, pokud investujete pravidelně, máte reálnou šanci na zajímavé zhodnocení.

Investice do stříbra nebo zlata byla v období ekonomické nestability vždy jasnou volbou. Zlato sice negeneruje zisk, ale slouží k uchování hodnoty měny. Pro drobné střadatele je vhodný také nákup protiinflačních dluhopisů.

Odvážnější mohou volit přímou investici do akcií. Pokud to vaše finanční situace dovoluje, pouvažujte o nákupu nemovitosti a to i jejím financováním na dluh. Rostoucí sazby hypoték i ceny nemovitostí jen potvrzují, že se jedná o finančně jistou investici.

Rostoucí inflace zvyšuje zájem o alternativní investice

Inflace dosáhla v měsíci záři magické hranice 5 % a má tendenci v posledních měsících roku vystoupat až na neuvěřitelných 7 %. Lidé na tuto situaci reagují po svém. Podle vzoru amerických střadatelů a investorů, kteří se mohou pochlubit tím, že na investici do akciového trhu řádně vydělali, volí investice do akcií.

V kurzu je také nákup dluhopisů a investice do pořízení nemovitosti za účelem bydlení i pronájmu. A samozřejmě aktuální ekonomický vývoj zvyšuje zájem také o alternativní investice.

Majitelé volných finančních prostředků se stále častěji orientují na investice do historických vozů, cenných známek (ideálně zahraničních), šperků, drahých kabelek, investičního alkoholu či historických mincí. Právě historické veterány byly v nedávném průzkumu hodnoceny jako jedna z nejlepších investic v horizontu minulých 10 let. Jejich průměrné zhodnocení dosahovalo 20-25 % ročně.

Ovšem tento typ investice vyžaduje zájem o danou komoditu i určitou odbornost v dané oblasti. Jen tak získáte jistotu, že vaše investice je uvážená, má tendenci do budoucna růst a zhodnotit vaše vložené prostředky.

Pokud se rozhodnete pro nákup historického vozu, měli byste něco vědět o limitovaných edicích, jež jsou ceněny a vyvolají zájem u sběratelů. Cenu vozu posunuje směrem nahoru také jeho vlastnictví známou osobností či zajímavý příběh. Základem úspěchu je možnost o automobil vhodně udržovat a garážovat ho.

Naproti tomu nákup investičního alkoholu nemusí být tak složitý, ale musíte se držet určitých zákonitostí. Opět je zásadou nákup limitovaných edicí, možnost vhodného uskladnění, nákup kvalitního produktu, který je oceněný i odborníky. Sledujte také reklamu na zvolenou značku, informace o jeho výrobci a veřejné povědomí o značce.

Volba vhodné investice efektivně redukuje dopad rostoucí inflace.

💡 Tip: Věnujte také pozornost článku ohledně drobných investic: 3 Tipy: Do čeho investovat pravidelně malé částky?

Rostoucí inflace versus výhodná investice

Pro boj s inflací hledejte vhodné tržní nástroje. Ochranu vašich financí zajistí protiinflační dluhopisy, které sice nepřinesou zisk, ale ošetří vaše finance proti rostoucí inflaci.

Dalším spolehlivým nástrojem je nákup investičního zlata. To slouží k ochraně měny v době ekonomických výkyvů. Jeho výhodou je fakt, že do něho můžete investovat i z pozice drobného střadatele, nevýhodou je nutnost čekat na vhodnou příležitost pro jeho odkoupení.

Nákup dluhopisů je bezpečný, ale nepřinese vám aktuálně velký zisk. Alternativou je kombinace investic do dluhopisů a akcií. Ovšem u nákupu akcií reálně promýšlejte, které společnosti mají do budoucna šanci se efektivitě rozvíjet.

Zajímavý může být například nákup akcií americké Tesly, ale taky dalších společností, které se zabývají výrobou farmaceutických výrobků a zdravotnických produktů či IT technologiemi. Na druhou stranu se do světa akcií tento rok vrhlo mnoho retailových investorů a mnozí odborníci již upozorňují, že je akciový trh přesycen a může se sesypat.

Z dlouhodobého hlediska vám přinese zisk také nákup pozemků a nemovitostí. I větší developerské firmy se v současné době zaměřují na výstavbu nájemního bydlení, což je mírný odklon od minulosti, kdy byla snaha o výstavbu a prodej nových bytů.

Finanční analytici doporučují vždy pracovat s rozloženým investičním portfoliem, což eliminuje možná rizika. Finanční trh se v současné době mění den ze dne. Na základě svých finančních možností i velikosti úspor hledejte možnost kombinace bezpečné investice s menším výnosem do nemovitostního fondu a investice do akcií, která je sice rizikovější, ale může vám přinést větší zisk.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky. Mojí specializací jsou dlouhé a podrobné články a studie.