Burza

TOP Nejlepší české akcie, které se vyplatí sledovat

Akcie jsou jednou z nejlepších a zároveň nejrizikovějších investicí. Jsou určeny především pro zkušenější investory, kteří jsou ochotni přiměřeně riskovat za účelem dosažení zisku. V následujícím článku si přiblížíme české dividendové akcie a způsob, jakým je možné je koupit.

Výhodou českých akcií je, že jich není mnoho a jedná se o celkově stabilní a prosperující společnosti. Riziko ztráty je tak daleko menší než u amerických technologických startupů, kde je vysoká volatilita a s tím i spojené riziko.

Na jakých burzách lze české akcie koupit?

V České republice je možné obchodovat na dvou burzách cenných papírů:

  • RM – SYSTÉM, česká burza cenných papírů (RM-S) – burza vznikla již v roce 1993 a slouží pro obchodování s akciemi českých i zahraničních společností. Je určena zejména pro malé a střední investory. Jejím majitelem je Fio banka.
  • Burza cenných papírů Praha (BCPP) – nejvýznamnější burza v ČR. Jejím sídlem je Burzovní palác v centru Prahy. BCPP provozuje primární trh s akciemi v republice a řídí se zákonem o podnikání na kapitálovém trhu a burzovním řádem.

Obecně si jako drobný investor můžete pořídit české akcie pořídit u většiny velkých brokerů jako je například XTB.

Akcie

Cenné papíry, které jsou vydávány akciovými společnostmi. Akcionář je majitel cenných papírů, který vložil do společnosti určitý majetkový podíl (kapitál). Akcionář má nárok na podíl ze zisku (dividendy), kterým si zajistí každoroční pasivní příjem. Zároveň se podílí na řízení společnosti tím, že je oprávněn hlasovat na valné hromadě (např. volba představenstva).

Ačkoliv ceny akcií neustále kolísají, z dlouhodobého hlediska se předpokládá růst jejich hodnoty. A tím pádem následný výnos z prodeje (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou). Pro zmírnění rizika je doporučeno diverzifikovat (rozčlenit) investici mezi různé akcie. Investor má právo kdykoliv prodat své akcie na burze cenných papírů prostřednictvím makléře. Investování do akcií je jeden z prvních kroků, jak si osvojit finanční gramotnost. Jejím hlavním kritériem je totiž nákup aktiv, převažující nad nákupem pasiv.

Jak koupit akcie?

Návod, jak koupit české akcie je poměrně jednoduchý. Než se však k nákupu akcií rozhodneme, měli bychom zvážit všechna možná rizika a načerpat o celém procesu co nejvíce informací. Popřípadě se poradit s někým, kdo již s nákupem akcií má své zkušenosti.

Výběr brokera

Akciový broker je společnost, jejímž prostřednictvím můžeme nakupovat a prodávat akcie. Kvalitního brokera vybíráme mezi osvědčenými licencovanými společnostmi s dostatečnou historií na kapitálovém trhu. Aspekty, na které se při výběru zaměříme, jsou poplatky za zprostředkování, způsob obchodování, počet poboček a spolehlivost on-line aplikace. Mezi ověřené brokery se řadí například XTB, eToro a Degiro.

Například u brokera XTB je výhodou, pokud máte účet vedený v CZK, že neplatíte logicky za převod do jiné měny. Na druhé straně je u XTB dividenda českých akcií velmi vysoce zdaněna 35 %, což se ale počátkem roku 2022 změnilo. Je to jeden z důvodů, proč na tuto platformu nyní přechází více investorů a obchodníků, jelikož jsou dividendy méně daněné a investování do českých dividendových akcií se tak více vyplatí. To je asi největší nevýhodou, která může odradit od investice do českých akciových titulů.

Na druhou stranu je u XTB nevýhoda, že zde nemůžete investovat do všech českých titulů. Marně zde budete hledat například oblíbenou Pilulku nebo Avast.

Vytvoření obchodního účtu

Nyní přichází na řadu založení obchodního účtu, který je možné vytvořit také on-line. Tento proces je poměrně rychlý a zabere nanejvýš 15 minut času. Nejdříve si vytvoříme přihlašovací údaje, poté vyplníme osobní údaje a ověříme svou totožnost. Nakonec převedeme peníze z běžného účtu na obchodní účet a můžeme investovat.

Výběr akciové společnosti

Výběr společnosti, jejíž akcie chceme koupit je zásadní. Chceme investovat do českých, či zahraničních akcií? Kolik chceme investovat? Vyplácí námi vybraná společnosti dividendy? Jak často chceme obchodovat?

Před nákupem akcií je důležité zjistit o dané společnosti alespoň pár informací:

  • Tržby a zisk společnosti,
  • dividendový výnos,
  • rozdíl mezi cenou akcie a ziskem na jednu akcii,
  • návratnost investice,
  • analýza výročních zpráv společnosti.

Nákup akcií

Nákup akcií se dnes běžně provádí přes internet. Všechny příkazy se provádí v obchodní platformě našeho brokera. Samotný nákup akcií je poměrně jednoduchý. Stačí vybrat burzu, na které chceme akcie koupit, uvedeme požadované množství a zadáme příkaz k nákupu.

Nákup je možné provádět také prostřednictví tzv. limitní objednávky. Princip této transakce spočívá v tom, že si do platformy zadáme požadovanou částku, za kterou chceme akcie prodat, či koupit. Jakmile akcie dosáhne požadované hodnoty, automaticky proběhne nákup (prodej) akcie.

Kolik akcií koupit?

Když se rozhodneme nakoupit akcie, musíme počítat s možným rizikem. Pokud jsme tedy začátečníci ve světě investic do cenných papírů, nenecháme se unést myšlenkou, že nakoupíme co nejvíce akcií, abychom rychle vydělali. Jako začínající investoři bychom měli nakoupit malé množství akcií. To nám přinese nižší riziko. Zároveň nám to pomůže pochopit, jak tento svět funguje. Rozumné je také nesázet vždy pouze na jednu společnost. Úspěšní investoři investují svůj kapitál mezi cenné papíry různých společností a odvětví (energetika, zdravotnictví, finance atd.)

graf
cena akcií neustále kolísá

České dividendové akcie

V následujících řádcích si přestavíme české dividendové akcie, které jsou favority ve světě cenných papírů.

Akciový titulKurz 5.8.2021 DoporučeníObjem 
AVAST172.10   Držet ➡️1.82 mil.
ČESKÁ ZBROJOVKA GR425.00   Spíše koupit ↗️0.63 mil.
ČEZ618.00   Spíše koupit ↗️22.47 mil.
ERSTE GROUP BANK A857.20    Držet ➡️  49.21 mil.
KOFOLA CS279.00    Držet ➡️0.38 mil.
KOMERČNÍ BANKA824.00    Držet ➡️40.45 mil.
MONETA MONEY BANK87.65    Spíše prodat ↘️9.38 mil.
O2 C.R.262.00   Držet ➡️1.17 mil.
PHILIP MORRIS ČR A14960.00   Spíše koupit ↗️0.51 mil.
VIG601.00   Držet ➡️0.58 mil.
Celkový objem v český   124.51 mil.

Akcie ČEZ

Společnost ČEZ (České energetické závody) je největším distributorem a výrobcem elektřiny v naší zemi. Na tuzemském trhu patří mezi největší zaměstnavatele a řadí se mezi nejúspěšnější české firmy, co se týče tržeb a zisku. Akcie je možné nakoupit jak na BCPP, tak přes RM Systém.

O tom, zda společnost bude vyplácet dividendu, rozhoduje každoroční valná hromada, na které se zároveň určuje její výše. Rozhodující pro výplatu dividend je tzv. rozhodný den. Znamená to, že nárok na dividendu má ten, kdo je vlastníkem akcií v rozhodný den.

Majoritním vlastníkem ČEZu je Ministerstvo financí ČR, které vlastní 70 % akcií společnosti. Společnost vyplácí každoročně dividendu, která patří rozhodně k těm zajímavějším. Prognóza neustále se zvyšující ceny elektřiny a monopolu na distribuci energie v ČR tvoří z akcií ČEZu velmi slibnou investici. Navíc v budoucnu můžeme počítat s tím, že bude stále více produktů potřebovat elektrickou energii. ČEZu může nahrávat také to, že ke konci roku 2021 zkrachovalo několik alternativních společností na dodávku elektrické energie a v distribuční části ČEZ nemá konkurenci vůbec.

Jedná se o zajímavou konzervativní investici s příslibem solidního zhodnocení i pravidelné dividendy. ČEZ rozhodně patří mezi nejlepší české akcie a je tím úplně nejsledovanějším titulem v ČR.

Akcie ČEZu stále rostou na navíc poskytují skvělý dividendový výnos.

Akcie Philip Morris ČR

Ačkoliv zájem o cigarety z globálního hlediska upadá, řadí se akcie Philip Morris ČR mezi nejlepší investice do cenných papírů v republice. Společnost Philip Morris ČR, která sídlí v Kutné Hoře, se řadí mezi největší výrobce a prodejce tabákových výrobků v tuzemsku. Má výbornou kapitálovou strukturu a nulovou zadluženost.

Vizí tohoto tabákového giganta je absolutní zrušení výroby klasických cigaret. Zelenou dostane produkce tzv. nehořlavých výrobků, jako jsou elektronické cigarety (IQOS).

Výše dividend dosahuje více než 1000,- na jednu akcii. Samotná cena akcie se ovšem pohybuje v řádech tisíců.

Akcie O2 ČR

Společnost O2 ČR nabízí také zajímavé české dividendové akcie, jejichž dividenda se pohybuje kolem 7 % z ceny jedné akcie. Značka vznikla již v roce 1994 pod názvem Eurotel a nyní poskytuje integrované telekomunikační služby pro domácnosti, podniky a korporace v České republice i na Slovensku. Důvěryhodnost společnosti tvoří její dlouhá životnost na trhu a její stabilita.

Akcie MONETA Money bank

Ceny akcií Moneta se pohybují v řádech desítek korun, což se může jevit jako ne příliš výnosná investice. Důležité je však podotknout, že dividenda na jednu akcii dosahuje 10 % z ceny. Moneta stojí na velmi pevných základech a její bankovní služby využívají nejen fyzické osoby, ale také malé a střední podniky, velké korporace a instituce veřejného sektoru. S růstem nabízených služeb a stále se rozšiřujících poboček stoupá MONETA Money bank na své oblibě.

Akcie Kofola

Kofola ČeskoSlovensko se zabývá výrobou nealkoholických nápojů. Dceřinou společností je skupina Kofola působící nejen v České republice a na Slovensku, ale zároveň v dalších šesti státech jihovýchodní a střední Evropy. Firma se dále zabývá výrobou sirupu Jupí, limonád Vinea, nebo balené vody Rajec.

Hodonota akcií této značky je velmi proměnlivá, protože je závislá na nabídce a poptávce zákazníků. V případě velkého množství kupců akcií jejich cena roste. V opačném případě cena klesá.

Hodnocení českých akcií

Pokud hledáte stabilní přístav pro své finance s vidinou překonání inflace, tak mohou být nejlepší akciové tituly v ČR tou správnou volbou. Na rozdíl od amerických technologických firem jsou méně volatilní a vyplácejí slušnou dividendu. Nemůžete určitě čekat nějaký extrémní růst akcií, ale při součtu růstu akcií a slušné dividendy mohou ČEZ, O2 a další ochránit vaše finance před inflací a ještě možná připíší nějaké to procento navíc. Pokud chcete tedy lépe šetřit nebo spíše hospodařit s penězi, tak určitě nenechávejte své finance jen na spořicích účtech.