Stříbrné mince jako investice do stříbra
Jak na investice do stříbra co nejvýhodněji?

Jak na investice do stříbra co nejvýhodněji?

Jak na investice do stříbra co nejvýhodněji? Stříbro je po zlatu dalším zajímavým kovem, který si lidé pořizují především v nejistých časech. Nákup stříbra, nebo zlata na investici vnímáme jako záležitost dlouhodobějšího charakteru. Výborně nám poslouží jako prostředek pro zachování hodnoty, o kterou nás připravuje rostoucí inflace nebo jako vhodná alternativa pro zajištění v důchodovém věku. Objeví se i ve vašem investičním portfoliu?

Proč se zaměřit na investice do stříbra?

Než se rozhodnete pro vlastní investici do stříbra, zvažte si i jiné alternativy. K vlastní investici přistupujte až v okamžiku, kdy jste si jisti tím, že je to pro vás vhodná komodita.

Jedná se o cenný kov, jehož cena na světových trzích roste, neboť nabízí také výhody artiklu vhodného pro průmyslové využití. Nákup stříbra pro investici, která se zaručeně zhodnotí, však nemusí být úplně snadný.  

Odlišné gramáže stříbra, sběratelské edice vydané v různém období, ale i investiční slitky či mince se mohou navzájem lišit svou hodnotou. Limitované edice získávají s postupem času na hodnotě, ale pro jejich nákup je vhodnější vyhledat radu odborníka.

Jaké jsou výhody investice do stříbra?

Nákup stříbra je výhodný pro fyzické osoby, protože je na rozdíl od termínovaných vkladů nebo stavebního spoření osvobozený od daně z příjmu.

Další nespornou výhodou je fakt, že se stanete držitelem zcela anonymní a navíc poměrně likvidní investice. Také máte možnost si svobodně zvolit, v jaké formě si stříbro zakoupíte.

Vybírat můžete ze stříbrných investičních slitků, cihliček, ale i zahraničních investičních mincí, nebo pamětních mincí ČNB. Nabízí se také alternativa stříbro fyzicky nevlastnit.

Jsou investice do stříbra bezpečné?

Nákup stříbra je prověřenou investicí, ovšem je nezbytné nakupovat pouze u důvěryhodných a prověřených prodejců. Česká mincovna se zabývá zprostředkováním přímé investice do stříbra. Jedním z dalších distributorů je společnost Zlaťáky, která působí na našem trhu již od roku 2006.

Investice do stříbra je doporučovaná jako zajímavý doplněk finančního portfolia, který plní svou důležitou funkci uchovatele hodnoty.

Především v období ekonomické nestability, kdy ve více projevuje volatilita akciového trhu, je investice do stříbra zajímavá. Jedná se však o dlouhodobější investici, a proto není vhodné investovat veškeré volné finanční prostředky.

Jak se stanovuje cena stříbra?

Každý z nás není numismatik, ale pro investice do stříbra je vhodné znát alespoň orientačně způsob, jakým se stanovuje hodnota stříbra. Jeho hodnota je zpravidla uváděna v dolarech za trojskou unci.

Propočet ceny stříbra se stanoví tak, že aktuálně stanovenou cenu stříbra dělíme koeficientem 31,103. Získanou hodnotu (cenu stříbra za 1 g v amerických dolarech) pak přepočteme v aktuálním denním kurzu na naše české koruny.

Spoření do stříbra?

Podobně jako je možné si založit penzijní připojištění nebo klasické stavební spoření, lze sjednat také spoření do zlata nebo stříbra. Investor pravidelně posílá zvolenou částku a ta se připisuje na jeho účet.

V okamžiku, kdy je na účtu připsaná hodnota, kterou je možné směnit za investiční minci či slitek, dochází ke směně. Následně je „nová hodnota investice“ zaslaná investorovi na adresu nebo dle domluvy uložena v trezoru České mincovny.

Veškeré podmínky spoření a případného skladování stříbrných mincí nebo slitků jsou řádně sjednány ve smluvním ujednání. Zákazník má možnost se u Jablonecké české mincovny registrovat a získat tím další výhody. Jednou z nich je přednostní právo na nové ražby zajímavých mincí s historickými motivy.

Zlaté investiční slitky jsou oblíbenou klasikou v době ekonomické nestability

Investice do stříbra z produkce České mincovny

Jak na investici do stříbra co nejvýhodněji? Kromě primární funkce uchovatele hodnoty nabízí investiční stříbro také možnost potěšit srdce každého nadšeného sběratele. Česká mincovna postupně emituje stříbrné mince s různými motivy, jejichž pořizovací hodnota se pohybuje v rozmezí od 990 Kč až do výše několika tisíc.

V její nabídce jsou také stříbrné mince ČNB s hodnotami 200 a 500 Kč s motivy z české historie. Jejich cena se podle ryzosti a váhy pohybuje v rozmezí od 500 Kč do 1050 Kč. Výjimkou je mince hodnoty 10 000 Kč s motivem Založení Velké Prahy s orientační cenou 37 000 Kč.

Volit také můžete za stříbrných investičních zahraničních mincí nebo stříbrných medailí. Stříbrné medaile jsou emitovány v limitovaném nákladu, mají vyšší pořizovací cenu, ale je možné si je pořídit i na splátky.

Investiční mince z limitovaných edicí získávají na investiční i sběratelské hodnotě

Výkup stříbra

Výkup slitků mincí a sbírek se řídí podmínkami jednotlivých prodejců. Pro výkup investičního stříbra je nutné dodržet stanovené podmínky. Které to jsou?

Základní podmínkou je naprostá nepoškozenost investičního produktu. Slitek nebo mince nesmí být nijak mechanicky nebo chemicky poškozený (odřený nebo zoxidovaný) a bezpodmínečně musíte prodejci doložit certifikát o jeho pravosti.

Prodejce by při splnění těchto zákonitostí měl vaši investici odkoupit.  Společnosti, které se obchodem s investičním zlatem a stříbrem zabývají, mají ve svých smluvních podmínkách nebo na webových stránkách uvedeny podrobné informace ohledně výkupu a cen mincí nebo slitků.

Společnost Zlaťáky odkupuje slitky těchto značek:

 • Argor-Heraeus
 • PAMP
 • Valcambi SA
 • Heraeus
 • Münze Österreich
 • Perth Mint
 • Rand Refinery

Z investičních mincí jsou to značky:

 • Wiener Philharmoniker
 • Krugerrand
 • Maple Leaf
 • Kangaroo
 • Panda
 • American Eagle
 • American Buffalo

Prodejce zaručuje výkup slitků a mincí, které svým zákazníkům prodal. Pokud nakoupíte jinde, nezoufejte. Výkup vaší investice je po domluvě možný. Počítejte však s manipulačním poplatkem ve výši 2, 5 %. Po vyplnění výkupního formuláře čekáte na schválení a zaslání vaší odkoupené investice.

Investice de stříbra i pamětních mincí či medailí vám dává prostor nejen pro nadčasové zhodnocení prostředků, ale také možnost získat a zachovat pro budoucí generaci předmět zajímavé umělecké a sběratelské hodnoty, která postupem času může převýšit i vlastní hodnotu kovu.  Proto není na škodu sledovat informace o budoucích ražbách i limitovaných edicích.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky. Mojí specializací jsou dlouhé a podrobné články a studie.