Daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti 2020

Zvažujete nákup nemovitosti? Nyní je pravý čas.

Zvažujete nákup nemovitosti nebo jste dům, pozemek či byt pořídili v předchozích měsících? Máme pro vás skvělé zprávy. Od letošního roku ušetříte čtyři procenta z ceny nemovitosti, která představovala daň z nabytí nemovitosti. Nyní je tedy správný čas pro pořízení vašeho vysněného bydlení.

Nákup nemovitosti v roce 2020 má jiné podmínky, než dříve

Koupili jste dům, byt nebo jinou nemovitost, za kterou jste zaplatili daň z nabytí nemovitosti? Tak zpozorněte ve čtení, jelikož můžete své peníze dostat zpět. V září 2020 došlo definitivně ke zrušení daně z nabytí.

Dříve musel každý, kdo si pořídil nemovitost (a nejednalo se o novostavbu), odvést státu čtyři procenta z ceny nemovitosti. V případě větších a dražších domů, bytů nebo pozemků se často jednalo i o statisíce korun navíc. Díky zrušení této povinnosti jsou nyní podmínky trochu jiné.

Protože zákon ruší daň zpětně, změna se dotkne i všech lidí, kteří provedli vklad do katastru v prosinci 2019 a později. V takovém případě vám stát peníze vrátí. Na vklady, které byly provedeny dříve, například v listopadu 2019, už se změna nevztahuje a na peníze již nemáte nárok.

Týká se vás zrušení daně z nabytí nemovitosti?

Jak získat peníze ze zrušené daně z nabytí nemovitosti zpět?

Pokud splňujete podmínku koupě nemovitosti v prosinci 2019 a později a zaplatili jste již daň z nabytí, máte nárok na vrácení celé částky. O vrácení musíte zažádat pomocí žádosti, kterou podáte buď písemně nebo přes datovou schránku na finanční úřad. Finanční správa vám přeplatek následně zašle a to do 30 dnů na bankovní účet.

Tip: Víte jaký je první krok ve světě financí? Zkuste si sestavit graf příjmů a výdajů.

Nákup nemovitosti v roce 2020

Jestliže řešíte nákup nemovitosti až v letošním roce, žádná daň vás již nemusí vůbec zajímat. Ušetříte tedy desítky až statisíce korun. Nemovitosti se tak stávají o něco dostupnější záležitostí, což je skvělá zpráva i z důvodu jejich rostoucí ceny za posledních několik let.

Proč se dále nákup nemovitosti nevyplatí odkládat a právě nyní je vhodný čas na jejich nákup? Mohou za to důsledky pandemie koronaviru a ekonomická krize s ním spojená, jelikož díky nim spadly i sazby hypoték. Většina z nich se nyní pohybuje okolo 2 %.

Podobným způsobem klesly bohužel i úroky na spořících účtech. Avšak alespoň na úvěrech na bydlení lze nyní trochu ušetřit.

Máte radost ze zrušení daně z nabytí? Týkala se vás taková situace v posledních měsících? Napište nám své zážitky a zkušenosti do komentářů.