Refinancování a konsolidace půjček
Zdroj: Canva.com

Dlužíte? Ušetřete peníze refinancováním úvěru a konsolidací půjček

Máte na svých bedrech několik půjček? Občas se ztrácíte, zda máte tenhle měsíc vše zaplacené? Chcete snížit svoje dluhy? Spojte si všechny své úvěry do jednoho a získejte pro sebe nové, lepší podmínky. Tak získáte přehled, kolik přesně dlužíte a ušetříte až několik tisíc korun. V tomhle článku vám představím refinancování úvěru a konsolidaci půjček.

Trh se neustále mění. Je tedy možné, že podmínky a výše úrokové sazby, za kterých jste si brali svůj úvěr, jsou jiné. Situace teď může být pro nové půjčky výhodnější. Pro vás to znamená, že máte možnost umořit starou půjčku novou, tzv. refinancování úvěru. Tím snížíte svůj dluh.

Co je to refinancování úvěru?

Refinancování úvěru/půjčky znamená splacení stávajícího úvěru úvěrem jiným. Nový úvěr si sjednáte u konkurenční banky a nastavíte si výhodnější podmínky s nižší úrokovou sazbu. Splátky máte stejně vysoké, ale doba splácení bude kratší. Nebo si necháte dobu splacení úvěru stejnou a měsíční poplatky si nastavíte nižší. Dle délky úvěru a stanovených podmínek můžete refinancování provést několikrát. Záleží, jak výrazně se mění situace na trhu a jaké máte smluvní podmínky.

Co je to konsolidace úvěrů (půjček)?

Konsolidace úvěrů znamená sloučení půjček do jedné. Tuto službu dnes na trhu poskytuje každá bankovní i nebankovní společnost. Velmi příjemný benefit 1 půjčky je přehled. Víte přesně, kolik ještě dlužíte a kolik máte daný měsíc zaplatit. S konsolidací úvěrů proveďte současně i refinancování. Chtějte lepší podmínky a výhodnější úrokovou sazbu.

Mám 1 půjčku

Představte si, že platíte stejně vysokou splátku každý měsíc, ale váš úvěr bude splacen o několik měsíců dříve. Není to příjemná představa? Tak neváhejte a zjistěte si, jaké dnes banky nabízí úrokové sazby a porovnejte je s vaším úvěrovým úrokem. Za ušetřené tisíce se vám vyplatí tomu věnovat svůj čas. Refinancování půjček dnes nabízí každá bankovní i nebankovní společnost.

Tip: Jakmile budete mít nabídku s výhodnějšími podmínkami a nižším úrokem, zkuste kontaktovat svoji banku. Zavolejte jim a řekněte na rovinu, jakou máte nabídku od konkurence. Možná vám sami nabídnou výhodnější řešení.

Mám více půjček

Jestliže máte více půjček, spojte si je do jedné. Situace zadlužení pro vás bude daleko přehlednější a na první pohled uvidíte, kdy svůj dluh splatíte. Navíc pokud máte více půjček, určitě se tam najde nějaká, která nebyla uzavřena za úplně výhodných podmínek. Konsolidace půjček a jejich refinancování tak pro vás bude znamenat ušetření tisíců až desetitisíců korun. 

Při nižších měsíčních splátkách se vám podaří i nějakou tu korunu ušetřit. Víte, jak se naučit šetřit? Důležitá je také finanční gramotnost, která se bohužel neučí na školách.

Jak na refinancování půjčky a konsolidaci půjček

Mrkněte například na srovnání úrokových sazeb. Najdete zde informace z několika bank a získáte představu, jak se úroky pohybují. Na trhu je daleko více finančních institucí, tak si některé vyberte a prohlédněte jejich weby. Zajděte do několika bank osobně a nechte si zpracovat nabídky. Ty si porovnejte a vyberte si tu nejvýhodnější. 

Máte nebankovních půjčky a chtěli byste raději bankovní?

Můžete zkusit refinancování s bankou. Počítejte s tím, že po vás bude chtít doložit nějaké doklady:

  • Osobní doklady
  • Výpis z úvěrového registru
  • Potvrzení věřitelů o aktuální výši půjček či úvěrů
  • Doložit platební historii

Další podmínky pro získání bankovní půjčky:

  • Dostatečný příjem na splácení 
  • Nebýt ve zkušební/výpovědní lhůtě
  • Nemít negativní záznamy v úvěrových registrech

Určitě neberte hned první nabídku, ale nechte si jich vypracovat více. Refinancování a konsolidace vám zabere hodně vašeho času, rozhodně se ale vyplatí. Čím více si s přesunem svých závazků dáte práce, tím více se vám může podařit ušetřit. Rychleji se tak zbavíte svých dluhů a to za to stojí. Do budoucna si také vytvořte graf příjmů a výdajů, ať se vyhnete dalším dluhům.

Řešíte aktivně své dluhy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentáři a článek nezapomeňte sdílet.

Díky.

Baví mě psaní, investice, finance a další různorodá témata. Ráda věci srovnávám a vyhodnocuji.