investování malých částek

3 Tipy: Do čeho investovat pravidelně malé částky?

Investování je nejlepší způsob, jak ochránit své peníze před stále narůstající inflací. Abychom se mohli hlouběji ponořit do světa investic, nemusíme mít vždy k dispozici velkou sumu. V následujícím článku si řekneme, do čeho můžeme investovat i malé částky peněz.

Investiční plán

Než začneme s jakýmkoliv investováním, měli bychom si nejdříve vytvořit investiční plán. Na papír si sepíšeme, jakého zhodnocení chceme dosáhnout, v jakém časovém horizontu a jaké riziko jsme ochotni podstoupit. Obecné pravidlo říká, že čím více jsme ochotni zariskovat, tím více můžeme získat. Nesmíme zapomenout, že vždy hrajeme pouze s penězi, které si můžeme dovolit ztratit.

Nejlepší ivestice je do naší mysli

Naše mysl je totiž tím nejcennějším, co nám pomáhá uspět ve světě investic. Náš mozek je bezedná studna, která prahne po nových informacích. Následně hledá ten nejlepší způsob, jak z těchto informací vytěží to nejcennější.

Informace, které získáme z knih, kurzů a seminářů, nás můžou obohatit více, než si myslíme. Získané informace nám otevřou dveře do fungování světa investic a moci peněz. V praxi to může znamenat, že seminář, který nás bude stát 2 000 Kč, nám může vnuknout nápad na podnikatelský záměr v hodnotě statisíců, nebo milionů. Může nás naučit spoustu o fungování peněz a jak se naučit, aby naše peníze tvořili další peníze. Finanční vzdělání je základem každého zkušeného investora. Je tedy pouze na nás, jaké informace vkládáme do naší mysli.

Ačkoliv je finanční vzdělání jednou z možností, jak investovat pouze malé částky, mohou se nám tyto investice vrátit milionově.

Nejlepší knihy o financích

Všechny tyto knihy koupíme za pár stovek korun, ale informace, které z nich získáme, jsou k nezaplacení.

 • Náhodná procházka po Wall Street (Burton Malkiel),
 • Myšlením k bohatství (Napoleon Hill),
 • Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason),
 • Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki),
 • Inteligentní investor (Benjamin Graham),
 • Investice do akcií – běh na dlouhou trať (Jeremy Siegel).
knihy o financích
Knih o financích je na trhu spousta.

P2P a P2B investování

Dalším tipem, kam investovat malé částky jsou takzvané P2P (peer-to-peer) nebo P2B (peer-to-business) půjčky. Kdo by neznal reklamu na Zonky? Lidé půjčují lidem. Tak zní jejich slogan. Tento proces investování spočívá ve strategii, kdy nebankovní společnosti zprostředkovávají půjčky mezi lidmi. Investor poskytne finanční prostředky ověřené platformě, která následně tyto peníze půjčí klientovi v podobě úvěrů. Jedná se o dobrý způsob investování pro všechny, kdo přemýšlí, kam investovat malé částky.

Tento model je výhodný pro všechny. Investoři si mohou přijít na zhodnocení peněz o 4 – 15 %. Platformy si berou provizi za zprostředkování. Taktéž je výhodný i pro koncového uživatele, který za půjčku zaplatí méně, než v bance.

Částka, kterou můžeme vložit do investování, není ničím limitována. Záleží tedy pouze na nás, kolik peněz vložíme do platformy.

Platformy, kde můžeme investovat malé částky

K dispozici je celá řada platforem, do kterých můžeme investovat malé částky. Pojďme si několik z nich přiblížit.

Mintos

Tato oblíbená platforma je vhodná pro úplné začátečníky i zkušené investory. Vznikla v roce 2015 a momentálně stojí na špičce těch nejoblíbenějších. Mintos využívají statisíce investorů z celého světa. Výhodou je, že investice začínají již na 10 eurech za úvěr a založení účtu je zcela zdarma. Mintos jako nejlepší strategii doporučuje investovat alespoň 500 euro ročně. To u 90 % investorů vede k výdělkům alespoň 10 % a více. Získané peníze můžeme znovu investovat, nebo kdykoliv vybrat.

Bondster

Již na úvodní stránce najdeme kalkulačku, která nám po zadání všech parametrů (částky a doby investování), vypočítá průměrný výnos naší investice. Ta se většinou pohybuje v rozmezí 10 – 14 %. Výnos můžeme vidět v korunách i v eurech, přičemž v eurech je vyšší. Postup investování není složitý. Klient zažádá o půjčku, za kterou ručí například nemovitostí. My, jako investoři, si vybereme půjčku, do které vložíme peníze. Máme na výběr z leasingů, hypoték, spotřebitelských úvěrů a dalších. Účet si můžeme zřídit online a neplatíme žádné vstupní poplatky.

Estate Guru

Estate Guru se primárně zaměřuje na trh s nemovitostmi. Nám, jako investorům, umožňuje vydělávat investováním do nemovitostí, které jsou v různých zemích Evropy. Například ve Finsku, Estonsku, Německu a dalších. Investiční kalkulačka nám umožní vypočítat očekávanou návratnost. Minimální investice je 50 euro, maximální je 25 000 euro. Doba investování je 9 až 24 měsíců. Účet můžete vytvořit online. Nevýhodou je, že platforma zatím není v českém jazyce.

Kryptoměny

Další možnost, kam můžeme investovat malé částky peněz. O kryptoměnách, jako o investičním nástroji se v poslední době mluví čím dál částěji. Jedná se o digitální (virtuální) měnu, využívající ke své výrobě a k platebním transakcím síť počítačů individuálních uživatelů. Nejedná se tedy o měnu jako takovou, ale existuje pouze jako zápis v paměti počítače.

V současné době trh s kryptoměnama zažívá obrovský boom. Poptávky a objemy v kryptoměnách dosahují rekordně vysoké úrovně. Na výběr máme z velkého množství digitálních mincí, do kterých můžeme investovat. V posledním desetiletí se dokonce diskutuje o tom, že bude tato virtuální měna přijata do běžného života. Ne jedna společnost umožňuje svým zákazníkům platit v kryptoměnách a dokonce vydává i své vlastní.

Samotné investování do digitální měny není nijak složité. Než se však pustíme do procestu investování, budeme věnovat pozornost tomu, kam kryptoměnu uložíme. Nejbezpečnější a nejjednodušší alternativou je bezpochyby kryptoměnová peněženka.  Jde o software (aplikaci v telefonu), kde přechováváme jednotky virtuální měny.

kryptoměny
V současné době trh s kryptoměnama zažívá obrovský boom.

Investování na online burze

Jestliže nemáme s tímto typem obchodování žádné zkušenosti, může se nám výběr burzy zdát složitý. Na trhu je totiž řada hráčů. Proto je důležité vybírat podle několik základních kritérií.

 • Kurz – vybíráme burzu s tím nejvýhodnějším.
 • Měna – jednodušší a levnější variantou je burza, která umožňuje směnu za české koruny.
 • Poplatky – ty platíme stejně jako u každého investování na burze, jejich cena se však liší.
 • Identita – burza, která nevyžaduje ověření identity, může být nedůvěryhodná.

Obchodování na online burze je jednoduché. Nejdříve si založíme uživatelský účet online. Vyplníme osobní údaje a naskenujeme doklad totožnosti. Převedeme si peníze z běžného účtu na investiční a můžeme nakupovat. Celý proces je jednoduchý a detailně popsaný krok za krokem. Může dojít k mírnému zdržení při ověřování dokladu totožnosti a převodu peněz mezi účty. Nezabere to však více než pár dnů.

Další možnosti, kam investovat malé částky

 • Zlato a stříbro,
 • akcie,
 • dluhopisy,
 • podílové fondy,
 • stavební spoření,
 • investice do ETF,
 • investice do nemovitostí online.

Chcete vědět, jakými pravidli se řídí bohatí? Přečtěte si článek co dělají bohatí jinak.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.