bitcoin

Kde koupit bitcoin nejvýhodněji bez poplatků?

Kde koupit bitcoin, když s investicemi do kryptoměn teprve začínáme? Na výběr máme z několika možností. Ačkoliv je trh s kryptoměnami pro mnoho lidí velkou neznámou, láká čím dál více investorů. Dobrou zprávou je, že k jejich nákupu nepotřebujeme statisíce. Pro začátek si můžeme koupit pouze malou část bitcoinu. V článku si řekneme několik možností, kde koupit bitcoin.

Co je to bitcoin?

Bitcoin je nejznámější z kryptoměn. Je to digitální (virtuální) měna, která ke své výrobě využívá síť počítačů individuálních uživatelů. Měna nemá fyzickou podobu, ale existuje pouze jako zápis v paměti počítače. V posledních letech zažívá trh s kryptoměnami obrovský boom. Lidé hledají způsoby, kam investovat peníze v době rostoucí inflace. Stále více společností svým zákazníkům umožňuje platit jejich prostřednictvím a dokonce vydává i své vlastní. Také se diskutuje, že měna bude v budoucnu přijata do běžného života. Samotné investování do této digitální měny není složité. Než však začneme, musíme vědět, kam kryptoměnu uložíme. Bezesporu nejjednodušší alternativou je tzv. kryptoměnová peněženka. To je aplikace v telefonu, kde přechováváme jednotky virtuální měny.

Kde koupit bitcoin?

Na výběr máme z více možností. Liší se však uživatelským rozhraním, mírou anonymity, platebními metodami, výhodností kurzů a zejména transakčními poplatky. Co se týče poplatků, nejvýhodnější je nákup na kryptoměnových burzách. Mezi další možnosti patří například směnárna či automat.

kryptoměny
Bitcoin existuje pouze jako zápis v paměti počítače.

Burza

Jestliže chceme koupit bitcoin za účelem dalšího obchodování, nejvýhodnější je nákup na burze. Tam se zaregistrujeme a ověříme svou totožnost pomocí dokladů. Žádná seriózní burza nám neumožní obchodování bez řádné verifikace. Při hledání burzy, pro obchodování za nízký poplatek, bude náš výběr záviset na preferovaném způsobu platby. Ten může být například prostřednictvím platební nebo debetní karty, bankovním převodem, či platební službou jako je PayPal. Jako nejlevnější způsob je považován bankovní převod.

Nyní si představíme několik burz s nejnižšími poplatky za nákup a prodej bitcoinů.

Binance

Kryptoměnová burza, která se zaměřuje primárně na asijské a anglosaské trhy. Binance nabízí kvalitní bezpečností systém, široké množství obchodovatelných kryptoměn, jednoduché užívání a zejména velmi nízké poplatky. Obchodní účet můžeme vést v kryptoměnách, eurech nebo amerických dolarech. Binance nabízí dva typy platforem (základní a pokročilou), přičemž obě nabízí široké množství funkcí.

Cex.io

Jestliže nemáme zkušenosti s investováním na kryptoměnovém trhu, je ideální začít na Cex.io. Žádné poplatky za vklad či výběr. Směnný kurz je spravedlivý a burza nabízí možnost okamžitého nákupu prostřednictvím kreditní karty. Výhodou je, že bitcoiny získáme okamžitě. Na druhou stranu se poplatky za tento rychlý převod mohou vyšplhat až na 7 %. Výhodnější je nákup bankovním převodem, kde neplatíme žádné poplatky za vklad. Musíme však počkat 3 – 5 dní, než bankovní systém provede vklad.

Coinmate

Další možností, kde koupit bitcoin je burza s českými kořeny Coinmate, přijímající vklady v korunách, eurech i kryptoměnách. Díky výhodnému kurzu a jednoduchému používání je vhodná i pro začátečníky. Burza má k dispozici dvě platformy. Jedna je pokročilá a vhodná pro zkušené investory. Nabízí grafy, ukazatele a nástroje. Druhá je díky své jednoduchosti vhodná pro začátečníky. Poplatky jsou ve srovnání s konkurencí nízké.

Crypto.com

Tato rychle se rozrůstající burza s kryptoměnami vznikla teprve na konci roku 2019. Přesto se může pyšnit svým komplexním systémem. Kvůli své pokročilosti je vhodná zejména pro zkušené investory. Mezi její hlavní výhody patří serióznost společnosti, nízké poplatky, pokročilé funkce a možnost používat fiat měnu. Mezi nevýhody patří pomalá zákaznická podpora.

Coinbase

Coinbase je dlouhodobě fungující směnárna vhodná zejména pro začátečníky díky své jednoduchosti. Další alternativou je Coinbase Pro, která funguje jako standardní burza. Platforma nabízí velmi nízké poplatky (například SEPA a ACH převody jsou zcela zdarma), jednoduché funkce, dostatečnou likviditu a důvěryhodnost společnosti.

Směnárna

Směnárna je další spolehlivou a rychlou možností, kde koupit bitcoin. Je to stejně jednoduché, jako když si chceme směnit koruny za eura. Dobrou volbou jsou tuzemské online směnárny jako je SimpleCoin nebo Finex. Peníze z našeho běžného účtu převedeme na účet směnárny, která nám okamžitě pošle ekvivalent v dané kryptoměně. Nemusíme nikam chodit, vše vyřídíme online.

SimpleCoin

Tato česká směnárna, která byla založena v roce 2013, sídlí v Praze a má přesah na Slovensko a do Polska. Směnárna díky svému několikaletému bezproblémovému chodu vystupuje jako seriózní a důvěryhodná společnost. Je jednoduchá, rychlá a bezpečná. Podporuje kryptoměny jako je Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, XRP (Ripple) a Ethereum. Po jednoduché registraci můžeme provádět směnu korun na kryptoměny a naopak. Poplatky se pohybují v rozmezí 3 – 5 %.

Finex

Směnárna umožňuje jednoduchý a rychlý nákup kryptoměn. Platit můžeme jak kartou, tak i převodem přes účet. Celý proces je poměrně rychlý a zpravidla trvá 30 – 60 minut od vytvoření objednávky. Do platformy není nutná registrace a vše zvládneme online. Pokud se ovšem zaregistrujeme, budeme mít přehled nad svými transakcemi a získáme řadu dalších výhod. Platební karta, kterou chceme použít pro nákup kryptoměn, musí mít aktivované zabezpečení plateb na internetu (tzv. 3DSecure). V opačném případě bude platba zamítnuta.

Automat

Jedná se o speciální bitcoinové automaty (bitcoinmaty). Jde o velmi jednoduchý způsob, který preferují lidé, kteří si chtějí zachovat určitou anonymitu. Peníze totiž vkládáme v hotovosti. Kontaktní údaje zadáváme při transakci v hodnotě přes 1 000 euro. Automat nás navede krok za krokem, nemusíme se tedy bát, že si nebudeme vědět rady. Zároveň nás nebudou stresovat ani lidé ve frontě za námi, protože automaty nejsou tolik frekventované. Většina z nich je obousměrná. To znamená, že v nich můžeme bitcoiny koupit i prodat. Nemusíme mít nainstalovanou mobilní peněženku. Automat nám vytiskne účtenku s bitcoinovou adresou s informacemi o zakoupených bitcoinech spolu s klíčem ve formě QR kódu. Jakmile budeme chtít zadat transakci, tento kód jednoduše naskenujeme. Mezi jeho nevýhody patří horší dostupnost, méně výhodný směnný kurz a jistá časová prodleva při prodeji.

Přečtětě si také článek na téma jak na pravidelné investování malých částek.