investování
jak začít investovat

Skvělé knihy o finanční gramotnosti a investování

Každý z nás chce být šťastný a bohatý. Zatímco štěstí vnímá každý jinak, bohatství vnímá většina lidí stejně. Bohatým je člověk, který má mnoho majetku, je milionář nebo jednoduše jeho příjmy jsou vyšší než náklady. Každý z nás potřebuje jinou částku měsíčně a o tom to celé je.

Člověk, který má dostatek materiálních zdrojů a prostředků k tomu, aby mohl uspokojit své potřeby a přání bez omezování. Někteří lidé ale velmi hýří a tak i s velkými příjmy po čase skončí chudí. Vydělávat peníze a budovat bohatství jsou dvě úplně odlišné schopnosti!

Stát se bohatým ale už tak jednoduché není. Není to ale nemožné. Níže najdete tipy na knihy o finanční gramotnosti, které bohatství můžou přiblížit i vám.

Finanční gramotnost

Co je to finanční gramotnost? Pravděpodobně jste se s tímto pojmem setkali už také. Pojďme si tedy ozřejmit co to je.

Finanční gramotností se rozumí soubor dovedností a znalostí, které umožňují člověku porozumět financím a nakládat s nimi. Tyto dovednosti zahrnují např. schopnost spravovat své osobní finance, vytvářet si osobní rozpočet nebo investovat.

Nedostatek finanční gramotnosti může vést k velkému zadlužení, exekucím, osobnímu bankrotu a k dalších problémům.

Zlepšit vaši finanční gramotnost vám můžou pomoci knihy zmíněné níže.

Naučte se investovat od Daniela Gladiše

Jako jedna z mála vysloveně českých knih o investování se tato kniha věnuje rozlišením investic od spekulací. Zároveň se autor věnuje tomu, aby čitatel pochopil riziko, dokázal odhadnout vnitřní hodnotu akcie nebo se také naučil rozlišovat mezi investičními strategiemi. Autor také uvádí konkrétní příklady investování, které vám pomůžou zvládnout investiční proces i psychologii investování. Kniha také pojednává o tom, jak se vyhnout strachu a chamtivosti a jak vzít do úvahy daně z investování.

Výhoda této publikace je v tom, že autor je Čech, orientuje se tedy na české prostředí.

Kniha o investování
2. rozšířené vydání

Inteligentní investor od Benjamina Grahama

Kniha, kterou Warren Buffet označil za „zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána“. Považuje se za klasickou knihu v oblasti investování a osobních financí. Autor knihy byl americký ekonom a profesionální investor. Je považovaný za prvního zastánce hodnotového investování. V knize autor rozebírá, jak se jako investor vyhnout závažným chybám a jaké dlouhodobě úspěšné strategie uplatnit. Kniha je napsaná stylem, kterému porozumí i laici. Kniha se považuje za základní pilíř investování a je brána jako jedna z nejpřínosnějších knih o investování, jakou si můžete přečíst. Samozřejmě je třeba ji brát optikou doby, kdy byla psána.

Základní kniha o investování
základní kniha pro nové investory

Nejbohatší muž v Babylóně od Georga S. Clasona

Pravděpodobně nejslavnější kniha, která se zabývá problematikou bohatství. Kniha je psána formou příběhů ze starověkého Babylónu. Autor předkládá návod k tomu, jak si peníze vydělat, udržet je a následně je zhodnotit investováním. Nejbohatší muž b Babylóně je základní kniha o investování a pochopení principu. Kniha také obsahuje cenné rady ohledně řešení dluhových problémů. Je psaná jednoduchou formou takže ji porozumí i laik. Prvně byla vydána v roce 1926 a pořád je aktuální.

Klasická kniha o investování
jednoduchá a poučná kniha o investování

Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho

Cílem této knihy je ukázat rozdíl mezi smýšlením bohatých lidí a lidí chudých. Autor vyrůstal pod vlivem 2 otcovských figur, svého vlastního otce a otce jeho kamaráda z dětství. Kniha mluví o tom, jak důležitá je finanční gramotnost v každodenním životě a také o tom, jak se stát finančně nezávislým. Autor také nabádá k vytvoření zdroje pasivního příjmu. Kniha se zabývá spíš psychologií vydělávání peněz než skutečnými příklady, i tak se ale ve světe investování považuje za velmi přínosnou.

Kniha o psychologii investování
jedna ze základních knih o investování

Esej Warrena Buffetta: Lekce pro korporátní Ameriku

Pravděpodobně se nenajde nikdo, kdo by někdy neslyšel o Warrenu Buffetovi. Warren Buffet je americký miliardář, investor, obchodník a filantrop. Časopis Forbes jej uvedl mezi 100 nejvlivnějších lidí světa v roce 2007. V roce 2008 byl podle řebříčku Forbes nejbohatším člověkem na světě. Kniha esejí Warrena Buffeta je sbírkou dopisů, které psal Wareen Buffet akcionářům Berkshire Hathaway napříč desetiletími. Poskytuje velmi cenné informace, je psaná jednoduše a zmiňuje základní principy rozumné podnikatelské praxe. Kniha je napsaná Lawrencem Cunnighamem. Kniha bohužel nebyla zatím vydána v češtině a tak je k jejímu přečtení potřebná angličtina na vyšší než základní úrovni.

Kniha Warren Buffeta
Lekce Wareena Buffeta pro korporátní Ameriku

Psychologie peněz od Morgana Housela

V této knize autor Morgan Housel učí čtenáře, jak mít lepší vztah s penězi. Důležité podle něj není to co lidé ví, ale to jak se chovají. Vštěpit lidem správné vzorce chování ale rozhodně není snadné. Je jiné číst o krachu na burze v roce 1929 a je jiné sledovat, jak se vaše akcie propadají do největších hloubek a pořád je držet a neprodávat. Mnoho lidí k financím přistupuje, jako by to byla exaktní disciplína, kdy očekávají, že jim knihy řeknou jak se přesně zachovat. Ve skutečnosti ale do rozhodnutí zasahuje mnoho podnětů a faktorů a rozhodnutí samotná jsou většinou jiné než ty popsané v knize. Autor v knize nabízí 20 krátkých pojednání o tom, jak lidé uvažují o penězích.

Kniha o psychologii investování
Kniha, která vám ukáže jak lidé o investování přemýšlí.

Máte právo být bohatí od Napoleona Hilla

Autor byl jedním z prvních autorů literatury věnující se osobnímu rozvoji. Jeho nejznámější knihou je „Myšlením k bohatství“. Tato jeho kniha neomezuje pojem bohatství pouze na jmění nebo slávu. Promlouvá také o tom, jak si lidé zaslouží být bohatí také v oblastech, které se týkají jejich fyzického nebo duševního zdraví. Kniha obsahuje přepisy autorových nejzásadnějších projevů a přednášek a je první, která je přivádí v takové ucelené podobě. Soustředí se tak na všechny aspekty bohatství a vzájemně je propojuje.

Kniha přednášek Napoleon Hilla
Známá kniha Napoleona Hilla

Veškeré tyto knihy vám můžou pomoci „nakopnout“ se a začít investovat. Můžou vás také dovést k bohatství.

Pokud byste ale ještě měli zájem o další užitečné informace, zkuste se podívat na článek o tom, jak snadno investovat i malé částky nebo o tom, jak správně hospodařit s penězi.