osobní finance krize
osobní finance krize

Jak Češi spravují osobní finance v době koronaviru?

Průzkumy ukazují, že první a druhá vlna pandemie koronaviru v České republice vedla ke snížení příjmů každého pátého Čecha. Jakými způsoby můžete řešit nedostatek finančních prostředků v době krize a proč je ten nejvyšší čas na založení spořicího účtu?

Jak koronavirus ovlivnil rodinné finance Čechů?

Není překvapením, že pandemie koronaviru zásadně ovlivnila velkou část Čechů. To ostatně potvrzuje také průzkum agentury Stem/Mark, ze kterého vyplývá, že české domácnosti pociťují ekonomický tlak. Snížení příjmů se dotklo každého pátého Čecha, 7 % Čechů dokonce přišlo o třetinu nebo i větších část svých příjmů, dalších 22 % oslovených uvedlo, že se obává, jak bude jejich finanční situace vypadat v následujících měsících.

Každý desátý oslovený se také kvůli opatřením spojeným se šířením koronaviru uchýlil k půjčce. Průzkum banky ING zase ukázal, že má v současné době osobní finance pod kontrolou jen každý třetí Čech.

Nejvýraznější propad příjmů zažívají pracovníci v odvětvích spojených s turistickým ruchem, tedy zaměstnanci hotelů a restaurací.

Z průzkumu Stem/Mark také vyšlo, že třetina lidí utrácí méně než před krizí. Podle údajů z banky ING každý pátý ukládá uspořené peníze na spořicí účet. Údaje z úřadů práce z konce června také ukazují, že je bez práce 280 tisíc lidí a nezaměstnanost vzrostla z loňských 2,7 procent na 3,8 procenta. Podle odhadů do konce roku 2020 přijde o práci dalších 70 tisíc zaměstnanců.

rodinné finance pandémie
Pandemie ovlivnila rodinné finance většiny Čechů.

Pomoc ze strany státu

Stejně jako během první vlny koronaviru i během té druhé je možné čerpat celou řadu příspěvků od státu. Stát prostřednictvím úřadů práce částečně kompenzuje firmám náhrady mezd v programech Antivirus Plus a Antivirus B. Došlo také k odkladu EET až do roku 2023, odkladu plateb mýtného, automatickému prominutí úroků z prodlení, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a prominutí správních poplatků. Stejně jako na jaře mají lidé i na podzim nárok na ošetřovné v případě dětí do 10 let. Ošetřovné činí 70 % denního vyměřovacího základu, minimálně však 400 Kč denně, na jaře měli rodiče nárok na 80 %.

Podnikatelé můžou využít také dotační a peněžní programy Covid – Nájemné, Covid III, Covid – Kultura, Covid – Bus, záruky Covid – Plus a další programy pro exportéry či kompenzační bonus pro vybrané OSVČ a dohodáře.

TIP: Rádce Zlaté koruny Peníze v roušce

Pokud vás zasáhla pandemie koronaviru a potřebujte poradit ohledně financí, můžete svůj dotaz směřovat na stránku zlatakoruna.cz, projekt Peníze v roušce, kde na dotazy lidí odpovídá 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí.

Správa financí
Mějte své finance pod kontrolou.

Na jakých finančních produktech ušetřit v době krize?

I vhodně zvolené finanční produkty vám mohou pomoci odlehčit rozpočet. Na jakých produktech je možné ušetřit? Na běžných i spořicích účtech, spotřebitelských půjčkách, kreditních kartách, úvěrech od stavebních spořitelen i hypotečních úvěrech. Pojďme si některé produkty přiblížit.

Běžný účet

Běžný účet má v dnešní době většina Čechů a nabízí ho velké množství bank. Není však osobní účet jako osobní účet. V případě některých musíte počítat s měsíčním poplatkem za vedení účtu nebo podmínkami pro vedení účtu. Pokud je tedy váš účet spojený s řadou poplatků, je načase podívat se po novém, který nabízí vedení zdarma.

Spořicí účet

Finanční rezerva se hodí vždy. Podle odborníků byste si měli pravidelně odkládat část platu a vytvořit si úspory v minimální výši trojnásobku platu. Ideálně byste na spořicí účet měli každý měsíc posílat alespoň 10 % platu. I přesto, že je možné rezervu vytvořit na běžném účtu, rozhodně se vám vyplatí založit si spořicí účet, který nabízí lepší úrokovou sazbu a je zdarma. Díky spořicímu účtu navíc peníze oddělíte od těch na každodenní výdaje a nebudete mít takovou tendenci je utratit. Naspořené peníze byste měli mít i v případě, že se vás pandemie koronaviru nedotkla, nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude rezerva hodit.

Jak vybrat spořicí účet?

Spořicí účty v současnosti nabízí naprostá většina českých bank. Při jeho výběru se zaměřte především na výši úroku a limity spojené se spořicím účtem, některé banky podmiňují úrokovou sazbu minimálním a maximálním vkladem. Před založením si také přečtěte podmínky, některé akční nabídky jsou totiž spojené například s nutností založení běžného účtu.

Spořicí účet od ING

Proč zvolit právě spořicí účet ING Konto? Jedná se o nejstarší moderní účet v České republice, založení účtu je zdarma a bez jakýchkoliv poplatků a peníze budete mít kdykoliv k dispozici bez poplatků za převod. Účet snadno založíte telefonicky nebo online z pohodlí domova, těšit se můžete na úrokovou sazbu 0,3 % p. a. při zůstatku do 300 000 Kč.

Kreditní karty

Ušetřit můžete i při platbě kreditní kartou. Některé banky jsou totiž partnery obchodníků a společností, které na oplátku nabízejí zákaznické slevy při platbě kartou, používání těchto služeb je většinou zdarma. V případě kreditních karet si dejte pozor na takzvané bezúročné období, kdy vám banka poskytne finanční prostředky zdarma. Pokud však po uplynutí tohoto období půjčku nesplatíte, musíte počítat s mnohdy enormními úrokovými sazbami, které se mohou pohybovat i mezi 20 až 30 % p. a.

Hypoteční úvěry

Věděli jste, že úvěry na bydlení představují 76 % všech čerpaných úvěrů? V souvislosti s doporučením České bankovní asociace některé banky upravují možnost odkladu splátek pro občany zasažené opatřeními. V případě nutnosti tedy můžete využít možnost odkladu splátek. Pokud máte sjednané pojištění schopnosti splácet, můžete také kontaktovat svou banku a uplatnit svůj nárok na pojistné plnění.

Přečtěte si také náš článek o důsledcích inflace nebo o tom, jak vydělat na internetu.

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie a propojuji marketingové kanály. Již nějaký čas dělám SEO a linkbuilding. Mimo marketing mě zajímají investice, osobní rozvoj, psychologie a obecně lidská existence.