Finanční rozpočet a pravidlo 10-20-30-40
S osobním rozpočtem vám pomůže pravidlo 10-20-30-40

5 Tipů: Jak sestavit skvělé investiční portfolio?

Všude kolem vás slyšíte o investování, ale sami pořádně netušíte, jak takové investiční portfolio sestavit? Prozradíme vám nejen, jak takové investiční portfolio vypadá. Hlavně, jak ho efektivně sestavíte pomocí pár kliknutí, doma od stolu. Investování je nedílnou součástí vašich výdajů a později i příjmů, takže pojďme na to.

Co je investiční portfolio?

Je to soubor aktiv, které vlastní jedna osoba, avšak aktiva jsou rozdílného původu. Do investičního portfolia nespadají pouze akcie či jiné cenné papíry. Řadíme tam ale i spořící účty, termínované vklady nebo dokonce i běžné účty, na kterých máme peníze. My se dnes budeme ale bavit o takových investicích, které jsou dlouhodobějšího charakteru. Což znamená, že výnos nemůžete očekávat v následujících pár měsících, ale spíše letech.

Jak si takové investiční portfolio sestavit sám?

V první řadě je nutné, abyste si stanovili částku, kterou chcete měsíčně investovat. Vyplatí se investovat pravidelně, klidně po menších sumách. Je ale důležité začít, co nejdříve, protože do karet vám určitě bude hrát čas. Čím déle budete investovat, tím déle se vám budou peníze zhodnocovat a tím více jich pak budete mít. Určitě nedoporučujeme očekávat zázraky, a to že zbohatnete během chvíle. Druhou variantou je, že jste nyní získali nějaký větší obnos peněz a ten potřebujete rozdělit do několika investičních aktiv a tak diverzifikovat riziko.

V druhé řadě si stanovte, jakou míru rizika jste ochotni akceptovat. Pokud se jedná o konzervativnější typ investice, bude méně výnosná. Samozřejmě to platí naopak. Následně si řekněte, jaké investice by se vám líbilo mít. Vhodnou kombinaci, která zahrnuje více odvětví a výsledkem je tak dobře diverzifikované portfolio si prozradíme v odstavcích níže.

Doporučujeme si získat potřebné informace

O investování a investicích toho už dnes víme spousty, takže doporučujeme poslouchat podcasty nebo číst články na internetu. Dále se můžete zeptat známých, kteří už nějaké investice mají. Pokud se vám o tom nechce přemýšlet, anebo si do začátku nejste jistí. Využijte služeb své banky, většina peněžních ústavů už v dnešní době investování nabízí. Posíláte pouze peníze a oni vše dělají za vás.

Investiční portfolio – vzor

Pokud jste udělali vše, co jsme vám radili v odstavcích výše, můžete začít se samotným nakupování. Co by za nás tedy v takovém portfoliu nemělo chybět? To je samozřejmě maximum. Vždy je lepší si vybrat tak 2-3 aktiva, kterým věříte a alespoň rámcově jim rozumíte.

Investice do zlata

Je takovým základem a opravdovou jistotou. Investice do zlata je konzervativní investice, která se ale vyplatí. Za nás by v kvalitně diverzifikovaném portfoliu určitě neměla chybět. Určitě je zde dobré dá si pozor na směnný kurz. Pokud koruna slábne oproti dolaru, je vhodné na prodej zlata. Naopak pokud koruna stagnuje nebo posiluje oproti dolaru, je vhodná doba nakoupit.

Akcie a dluhopisy

V dobrém portfoliu by určitě neměly chybět akcie. Můžete se podívat, jaké akcie je možné nakoupit. Je jich nespočetně, a to jak na českém trhu, tak na tom zahraničním. Jejich hodnota se pohybuje podle toho, o jakou akcii se jedná, jaká je situace na trhu konkrétní společnosti. Z akcií vám společnost vyplácí často i dividendy. Pokud je býčí trh, tak jsou akcie i pro začátečníky velmi lákavé. V dlouhodobém horizontu je vhodné, aby začátečníci investovali spíše do ETF, než vybírali jednotlivé akciové tituly.

Ale pozor, ne od všech společnosti dostanete dividendy vyplacené. U některých to funguje tak, že dividendy jsou minimální či žádné a spíše se zvyšuje hodnota akcie jako taková. To, jaká forma vám bude vyhovovat více se už musíte rozhodnout sami.

Je dobré pro začátek zkusit nakoupit známější akcie stabilnějších firem a začínat s malými částkami. Určitě nepoužívejte peníze, které v tu danou dobu potřebujete. Akcie je investice dlouhodobějšího rázu. Stejně tak jako dluhopisy, které jsou poměrně konzervativním zhodnocením peněz. Za to výnos nebývá tak velký. Můžete si koupit př. i dluhopisy ČR.

Kryptoměny

Kdo by neznal příběh Bitcoinu a přibuzných kryptoměn. Kryptoměna má v investicích určitě své místo. Zde ale opravdu doporučujeme začínat opatrně a pomalu. Takový „boom“, jaký zažil Bitcon na svém vzestupu, se nejspíš jen tak opakovat nebude. Poučte se v článku podrobněji o tom, jak těžit Bitcoin na mobilu.

Podílové fondy

Jsou ideálním začátkem pro investory, kteří ještě nemají tolik zkušeností. Podílové fondy se totiž skládají z akcií, dluhopisů či jiných cenných papírů. Funguje to v podstatě tak, že posíláte měsíčně vámi určenou částku, a brookeři investují za vás. Rozdělují investice do portfolia, které vám složí na míru, a to hlavně podle výše vaší peněženky. Nějaké peníze v danou dobu nechávají „v hotovosti“ na vašem účtu u dané společnosti, kde jste si zřídili účet. Další peníze investují a takto portfolio skládají podle aktuální situace na trhu.

Nemovitosti

Investice do nemovitostí je tou nejstabilnější a vždy s jasným výnosem. Jedná se však o investici, která je finančně náročnější. Byť by byla investice pouze do části nemovitosti nebo pouze procentuálního podílu. Takže za nás je vhodné začít s investicemi krátkodobějšího charakteru. Část získaných peněz část vložíte do nemovitosti/nemovitostí. Krásně tak do pár let diversifikujete portfolio a zajistíte si klidnou budoucnost.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.