Jak postupovat při špatné platbě přes bankovní účet?
Jak postupovat při špatné platbě přes bankovní účet?

Jak jednoduše zjistit, komu patří číslo účtu?

Ptáte se, jak zjistit, komu patří číslo účtu? Peníze zaslané na jiný účet, než jste chtěli, mohou značně zkomplikovat plány. Ale chybka se občas vloudí do života každého. Poslali jste peníze na špatný účet a teď se snažíte zjistit, komu patří číslo účtu? Nebo jste se stali obětí podvodu a zajímá vás majitel bankovního účtu, který z vás vymámil peníze? Prozradíme vám, jak v této situaci postupovat.

Zajímavost: Víte, že nyní mají ve srovnání půjčky nejnižší úrok v historii?

Číslo účtu je vždy unikátní

V České republice pro všechna čísla účtů platí formát Modulo 11. Co to znamená? Pokud bychom to zjednodušili, každé číslo účtu je unikátní a nemůže mít jakoukoliv hodnotu, nýbrž musí splňovat podmínku dělitelnosti číslem 11, tedy jeho matematický tvar musí být možné vydělit číslem 11. Na podobném principu fungují i naše rodná čísla od roku 1953.

Z tohoto důvodu systém velmi často rozezná chybu v čísle účtu, pokud dojde k překlepu nebo jiné chybě, jelikož se velmi snižuje pravděpodobnost, že byste se trefili do formátu splňující Modulo 11. Nejčastěji tedy vzniká chyba v kódu banky, který bankovní systém nemůže tímto způsobem ověřit číslo účtu.

Jak zjisti jméno majitele účtu?

Tip: Máte pocit, že se neustále topíte v dluzích? Přečtete si, jak se vymanit z dluhu a splatit půjčky.

Poslal jsem peníze na jiné číslo účtu. Jak zjistit jeho majitele a komu patří?

Pokud se vám tedy „povedlo“ zaslat peníze na jiný účet, možná vás napadlo, že by bylo jednoduché zjistit jméno majitele účtu a požádat jej o navrácení. Tento postup však není tak úplně možný.

Zákon o ochraně osobních údajů určil, které údaje mohou být poskytnuty třetí osobě, avšak jméno majitele účtu mezi ně nepatří. Zákon o bankovním tajemství tedy zakazuje všem pracovníkům banky sdělovat jména majitelů účtů. Stejně tak nemohou banky stornovat platby a brát komukoliv peníze z jeho účtu na základě vaší žádosti.

Někdy se vám po odeslání peněz se může k číslu účtu přiřadit také jméno. Pokud jste poslali peníze na účet, který neexistuje, tak se vám peníze z bankovního účtu strhnou. Vy začnete panikařit, ovšem peníze se vám na účet opět vrátí, pokud protiúčet neexistuje.

Podobně se vám peníze také mohou na účet vrátit, pokud odešlete peníze na účet u některé větší služby, kde je potřeba dodat správný variabilní symbol. Podle variabilního symbolu se v dané službě (například zálohy na elektřinu, internet nebo do investičních platforem) páruje variabilní symbol. Pokud bude váš variabilní symbol chybět nebo bude špatně (a nebude existovat u jiného uživatele), tak se vám peníze na váš účet přibližně do dvou dnů opět vrátí.

Nemusíte však věšet hlavu, existují dva způsoby, jak své peníze dostat zpět.

Poslali jste peníze někomu jinému? Máte velkou šanci dostat je zpět.

Co tedy mohu udělat?

Pokud došlo k chybě při zadávání čísla účtu a vaše peníze odešly na jiný účet omylem, máte dvě možnosti:

  1. Kontaktovat majitele účtu
  2. Vyřešit záležitost s bankou

Jak kontaktovat majitele účtu, když netušíte, komu jste je poslali? Pokud vám peníze nevrátí sám od sebe, můžete na stejné číslo účtu zaslat např. 1 Kč a do zprávy pro příjemce napsat, že došlo k omylu a zda by byl tak hodný a peníze vám poslal zpět. Jestliže tento postup do pár dní nezabere, doporučuji zvolit oficiální cestu.

Tip: Chcete začít vydělávat pomocí internetu, ale bezpečně a bez počátečního vkladu? Mohli by vás zajímat naše tipy, jak vydělat na internetu.

Kontaktujte svoji banku a sdělte jim tuto skutečnost. Banka následně vyzve majitele účtu k navrácení peněz na ten váš. Banka jej nemůže nijak přinutit, aby vám peníze vrátil, takže vše závisí na dobrovolnosti daného člověka. Jestliže ani pak neobdržíte peníze zpět, budete muset podat žalobu na majitele účtu pro bezdůvodné obohacení se. Tento krok obvykle již velmi dobře zafunguje.

Jestliže Vám byli finance z účtu odcizeny, tak má banka úplně jiné pravomoci, takže je velmi důležité, abyste v tomto případě jasně formulovali, co se stalo. V případě, že Vám ukradnou údaje Vaší kreditní karty, tak bez okolků jednejte a důrazně (klidně několikrát) vyzvěte banku k nápravě.