Auto na operativní leasing vám slibuje nízké měsíční náklady a žádné starosti z užívání. Je tomu opravdu tak? Jaké jsou výhody a nevýhody operativního leasingu? Co když auto poničíte? Můžete ho na konci pronájmu odkoupit, když jste si na něj zvykli? Na všechny tyto otázky vám odpoví tenhle článek.
Tip: Přečtěte si také článek o SWOT analýze.
Co je operativní leasing
Operativní leasing je pronájem vozidla. Smlouva se většinou uzavírá na 2 až 3 roky. Po celou dobu je majitelem vozidla leasingová společnost (pronajímatel) a vy máte auto jen půjčené k užívání. Pravidelné servisy, pojištění, zákonné platby, to vše zařizuje pronajímatel. Vy se nemusíte o nic starat. Splátky jsou navržené tak, že za celou dobu užívání zaplatíte předpokládané opotřebení vozidla. Po ukončení nájmu vozidlo předáte zpět a pokud byste měli zájem, máte právo na přednostní odkup.
Pro koho je operativní leasing určen
Auta z operativního leasingu využívají hlavně firmy. Mají nová vozidla a žádné starosti okolo. Pokud by se stala nějaká neočekávaná událost, přechází zodpovědnost na řidiče, tedy zaměstnance firmy, který škody navíc zaplatí. Pro firmy je tak operativní leasing velmi výhodný. Nemusí ho využívat ale jen firmy. Pokud jste soukromá osoba, která si ráda užívá nových vozů a nechcete každé 2 roky řešit starosti s prodejem ojetého vozidla, i pro vás může být operativní leasing řešením.
Výhody operativního leasingu
Jak již bylo výše napsáno, nemusíte se starat o různá pojištění, servisování vozu, silniční daň a jiné poplatky. Máte nové auto za domluvenou měsíční splátku, která bývá nižší než splátka případného úvěru. Co se týče účetního hlediska, nemusíte auto odepisovat, toto má na starosti pronajímatel. Zároveň je měsíční nájem daňově uznatelným nákladem.
Operativní leasing si často pořizují lidé, kteří nemají k autům příliš vztah a mají auto primárně za účelem dopravy. Pro tyto lidi může být operativní leasing skvělou volnou, jelikož opravdu stačí jen jezdit a o nic moc jiného se nemusíte starat. Všechny případné povinnosti Vám včas a důrazně připomene leasingová společnost.
Nevýhody operativního leasingu
Auto máte jen půjčené a ve smlouvě se počítá pouze s přirozeným opotřebením. Jakmile se na autě stanou nějaké jiné škody, počítejte s tím, že je budete muset zaplatit. Bývá také spoluúčast 5 až 10 % na havarijním pojištění. Před tím, než auto vrátíte, je důležité vyčistit všechny skvrny a dát ho do co nejlepšího pořádku. Každý větší škrábanec a flek zaplatíte. Ve smlouvě je také uveden maximální počet kilometrů, které můžete najet za rok. Bývá to 15 – 20 000 km. Za každý kilometr navíc vám naúčtují pár korun. Často se také stává, že auto můžete řídit výhradně vy.
Na co si dát pozor
„Nejlevnější operativní leasing“ nemusí být vždy nejlevnější. Výše měsíční splátky se odvíjí od toho, co vše v sobě zahrnuje. Nejnižší splátky v sobě například nemusí obsahovat zimní pneumatiky, které budete muset zaplatit zvlášť. I výhoda servisu zde může být omezena a některé prohlídky mohou jít na váš účet. Nenechte se tedy zlákat nejnižší splátkou a raději si vše dobře propočítejte. Velký pozor si také dejte na vracení auta, vězte, že pronajímatel si auto při převzetí velmi dobře prohlédne.
Operativní leasing má svůj smysl. Ale nemusí ho mít pro každého. Proto je dobré si vše dobře spočítat a porovnat, zda jsou pro vás výhodnější auta z leasingu nebo klasický úvěr.
Chcete k článku něco dodat? Napište nám dolu do komentáře a sdílejte článek s lidmi, které by mohl také zajímat. Děkujeme.
Máte ještě chvilku? Přečtěte si pár řádků o tom, jak si vytvořit pasivní příjem.
Ohodnotit