drobné peníze

Jak na pravidelné investování malých částek?

Pravidelné investování je nejlepší možností, jak si zajistit finanční stabilitu. Mnoho lidí se však domnívá, že musí mít k dispozici pořádný balík peněz. Nikdy tedy s investováním nezačnou. Pravidelné investování malých částek je však lepší, než žádné.

Pravidelné investování

Doby, kdy si lidé odkládali peníze na vkladní knížku, nebo do prasátka, jsou již dávno pryč. V dnešní době více přemýšlíme, jak své peníze zhodnotit. Chápeme, že peníze nejsou pouze nástrojem k zaplacení zboží, ale jejich moc je mnohem silnější. Peníze dokáží tvořit další peníze.

Pravidelné investování souvisí s určitou mírou finanční gramotnosti. To znamená, že nežijeme od výplaty k výplatě, ale dokážeme se svými penězi správně hospodařit. Pravidelné investování se tedy stane přirozenou součástí našich životů. V dnešní době existuje celá řada možností, kam své peníze můžeme vložit. To platí i pro drobné investory, protože minimální částky některých investic bývají velmi nízké.

Důležitá fakta pravidelného investování

Při investování se řídíme několika pravidly:

  • individuální situace – spočítáme si, kolik peněz můžeme investovat a podle toho vybíráme vhodnou příležitost,
  • peníze diverzifikujeme – rozložíme své peníze mezi více oblastí,
  • investujeme dlouhodobě – získáme více času na budování bohatství a získávání výnosů,
  • necháme si poradit – jako začátečníci si necháme poradit od někoho, kdo má s investicemi zkušenosti.

Ideální doba, kdy začít s pravidelným investováním je teď hned. Naučíme se vydělávat peníze pomocí peněz a budeme mít prostředky v případě nečekaných událostí a výdajů. Kromě toho získáme absolutní kontrolu nad svými finančními prostředky.

Sběratelské předměty

Prostřednictvím Portu Gallery můžeme realizovat investice do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv. Investovat můžeme již od 1 koruny. Podle výše vložených prostředků si koupíme podíl na unikátních předmětech. Investiční horizont je u každého předmětu individuální. Zpravidla se jedná o 3 – 8 let. Hodnota předmětu se každý rok aktualizuje na základě znaleckého posudku. Zároveň budeme pololetně informování o novinkách spojených s naší investicí.

gauč
Prostřednictvím Portu Gallery můžeme realizovat investice do unikátních sběratelských předmětů.

Akcie od jednoho dolaru

Aplikace Revolut nabízí kromě jiného také nákup akcií amerických firem. V mobilní aplikaci můžeme sledovat jejich hodnotu a prodávat je. Nemusíme si kupovat akcie celé, což v případě společností jako Amazon může znamenat stovky dolarů, ale pouze jejich zlomek. Podle našich finančních možností. Vždy je lepší vybírat společnosti, které nabízí výplatu dividendy. Případné dividendy se připíší na náš Revolut účet v mobilní aplikaci. Kromě akcií nabízí aplikace také možnost nákupu kryptoměn a komodit.  

Podílové fondy od 300 Kč

Investice do podílových fondů představuje jednoduchý způsob investování. Zejména pro začátečníky. Pravidelnou měsíční částku posíláme správci investičního fondu a ten peníze přidělí na námi vybraný podílový fond. Dále se nemusíme o nic starat. V případě opakovaných měsíčních investic můžeme posílat velmi nízké částky, které začínají již na 300 Kč za měsíc. Jestliže chceme investovat jednorázově, připravíme si několik desítek tisíc korun. Nevýhoda této investice jsou poplatky. Vstupní mohou dosahovat 3 % a pravidelné 2 % ročně. Ovšem vždy záleží na konkrétním poskytovateli a typu fondu. Vždy se tedy informujeme předem.

Start-upy

Start-up je podnikatelský subjekt, popsaný jako nově založená či začínající společnost. Může se také jednat o podnikatelský záměr, který je pouze ve stádiu nápadu a má velký potenciál. Jestliže se rozhodneme investovat do start-upů, budeme investovat do rozdílných sektorů a průmyslů. Na investici se můžeme domluvit přímo se zakladateli. Lepší je však využít platformy, které nabízí přehled různých start-upů. Stanovíme si podmínky investice a způsob vyplácení zisku. Než se do této investice pustíme, pozorně si nastudujeme vizi dané společnosti a prověříme si předchozí výsledky start-upu, jsou-li k dispozici.

Spořicí účet

Spořicí účet patří mezi nejběžnější a nejjednodušší způsoby zhodnocení peněz. Vedení spořicích účtů je zpravidla zdarma, bez poplatků a peníze máme okamžitě k dispozici, jakmile si je převedeme na běžný účet. Založení vyřídíme online, bez nutnosti návštěvy pobočky. Inflace v roce 2021 byla 3,8 % a v letošním roce se počítá s mírou 8,5 %. Zvednutí ceny jídla, služeb, energií a úrokových sazeb na hypotékách pocítil snad každý z nás. Narůstající míra inflace má alespoň malou výhodu pro ty, kdo mají naspořené nějaké peníze. Se stoupající inflací totiž stoupá také úroková sazba na spořicích účtech.

P2P a P2B půjčky

Mluvíme zde o tzv. investicích do půjček. V České republice stejný model používají například Zonky či Bankaret. Tento model investování spočívá ve strategii, kdy nebankovní společnosti zprostředkují půjčky mezi lidmi. My, jako investoři, poskytneme peníze ověřené platformě (například Bondster), která následně půjčí tyto prostředky klientovi v podobě úvěru. Poté se nám tyto peníze postupně vrací včetně stanoveného úroku. Investovat můžeme velmi malé částky (od 100 Kč). Můžeme si přijít na zhodnocení peněz 4 % až 15 % za rok.

Kryptoměny

O kryptoměnách se v posledních letech mluví v souvislosti s investicemi velmi často. Názory na kryptoměny jsou různé, nicméně mnoho lidí se rozhodlo pro pravidelné investování do tohoto finančního nástroje. Mluvíme o digitální (virtuální) měně, která ke své výrobě a platebním transakcím využívá síť počítačů individuálních uživatelů. Nejde o měnu v pravém slova smyslu, ale existuje pouze jako zápis v paměti počítače. V dnešní době objemy v kryptoměnách dosahují rekordně vysoké úrovně. Můžeme si vybrat ze značného množství digitálních mincí, do kterých můžeme investovat. Po nákupu kryptoměn uložíme tuto virtuální měnu do kryptoměnové peněženky. To je aplikace v telefonu, kde máme uloženy jednotky digitální měny.

Akcie

Mnoho z nás je přesvědčeno, že pro investování do akcií potřebujeme mít spoustu peněz. Pravda je, že čím více peněz investujeme do akcií, tím vyšší je výnos, ale také riziko. Jestliže nemáme s tímto typem investice žádné zkušenosti, tak investování s malými částkami je dobrý začátek. Pomůže nám to získat představu o fungování akciového trhu a naučíme se, které typy investic jsou pro nás vhodné. Otevřeme si investiční účet u některého z brokerů, převedeme peníze a můžeme obchodovat.