paretovo pravidlo graf

Jaký je rozpočet podle pravidla 50/30/20?

Rozpočet podle pravidla 50/30/20 může být skvělým nástrojem pro lidi, kteří nemají trpělivost sledovat své výdaje v podrobných kategoriích. Bez ohledu na to, kde se na své finanční cestě nacházíte, je rozpočet klíčem k zajištění úspěchu. Může vám pomoci obnovit úspory poté, co jste je během pandemie vyčerpali na nákupy nebo na hraní v česká online casina, nebo se zbavit dluhu na kreditní kartě s vysokým úrokem.

Co je pravidlo 50/20/30?

Toto pravidlo rozděluje peníze do tří samostatných balíčků na základě příjmů po zdanění (výplaty, kterou dostáváte domů). Uspořádání finančních prostředků do kbelíků může být jednodušší pro lidi, kteří jsou zahlceni podrobnějšími metodami sestavování rozpočtu.

Povinné výdaje tvoří 50 % vašich příjmů. Patří sem platby hypotéky nebo nájmu, komunální služby, zdravotní péče, základní potraviny, doprava a náklady na péči o děti.

Úspory a splátky dluhů tvoří 20 % vašich příjmů. To znamená, že 20 % vašeho příjmu by mělo jít na vytvoření pohotovostního fondu, růst vašich penzijních úspor nebo splácení dluhu z kreditní karty či studentských půjček.

Na výdaje připadá 30 % vašeho příjmu. Patří sem výdaje, jako jsou náklady na kabelovou televizi, internet a telefon (i když ve společnosti, která je závislá na technologiích, lze tvrdit, že jde o povinné výdaje). Celkově do této kategorie spadají nepodstatné náklady, bez kterých byste se obešli, jako je například večeře nebo nákupy nového oblečení.

Jak začít s rozpočtem 50/30/20?

Většina lidí šetří příliš málo a nevědomky utrácí příliš mnoho. Pravidlo 50/30/20 je způsob, jak si uvědomit své finanční návyky a omezit nadměrné utrácení a nedostatečné spoření. Tím, že budete méně utrácet za věci, na kterých vám tolik nezáleží, můžete více šetřit na věci, na kterých vám záleží.

  1. Spočítejte si svůj měsíční příjem: Sečtěte, kolik vám každý měsíc přijde na bankovní účet. Pokud máte penzijní plán na pracovišti, zjistěte, kolik se vám strhává, a tuto částku připočtěte k výplatě, kterou dostáváte. Pokud platíte odhadované daně, snižte odpovídajícím způsobem výši svého měsíčního příjmu.
  2. Vypočítejte si hranici výdajů pro každou kategorii: Vynásobte svůj plat na ruku číslem 0,50 (pro potřeby), 0,30 (pro potřeby) a 0,20 (pro finanční cíle), abyste zjistili, kolik byste měli v ideálním případě utratit v každé kategorii. 
  3. Podle těchto čísel si naplánujte rozpočet: Tyto tři kategorie si představte jako „kbelíky“, které můžete naplnit měsíčními výdaji. Vypište a sečtěte své měsíční výdaje v rámci kategorie, do které každá z nich spadá, a zjistěte, zda utrácíte méně, než jsou měsíční cíle, které jste si stanovili v předchozím kroku.
  4. Dodržujte svůj rozpočet: Sledujte své výdaje každý měsíc a v případě potřeby proveďte změny, abyste se v budoucnu drželi svých výdajových limitů.

Ačkoli pravidlo 50/20/30 může být dobrým pravidlem pro jednotlivce, může být nereálné pro osoby s nízkými příjmy nebo pro ty, kteří žijí v oblastech s vysokými životními náklady. Pokud vyděláváte jen tolik, abyste vyšli s penězi, můžete mít problém ušetřit 20 % svého příjmu bez ohledu na to, jak žijete, zejména pokud živíte rodinu. 

Přečtěte si také o pravidelném investování nebo o tom, kde koupit nejvýhodněji Bitcoin.

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie, propojuji marketingové kanály a také dělám dlouhodobě SEO. Mimo marketing mě zajímají investice a obecně lidská existence.