akcie shell

Vyplatí se aktuálně investovat do akcií Royal Dutch Shell?

Pandemie koronaviru a další události v posledních měly nepochybně velký vliv na cenu ropy, což nepříznivě ovlivnilo i většinu ropných společností. Jednou z nich je i britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, jejíž akcie se na začátku roku 2020 propadly o více jak polovinu, avšak s oživením světových ekonomik a zvýšením spotřeby ropy se vrací na svoje dřívější hodnoty. Jak se akciím bude dařit v následujících měsících a vyplatí se do nich investovat? 

Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla trh s ropou

Rok 2020 a 2021 byl pro většinu segmentů trhu obzvlášť těžký, a to především pro trh s ropou, který se musel potýkat nejen s pandemií koronaviru. Nikoho tak nepřekvapilo, že podle posledních průzkumů více jak 36 producentů a výrobců ropy, ale i zemního plynu vyhlásilo bankrot. Analytici také nevidí situaci nějak optimisticky a počítají s tím, že v následujících dvou letech vyhlásí bankrot další desítky společností.

Začátek roku 2021 se nesl i v duchu cenové války a neustálých neshod mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Aktuální situace na trzích samozřejmě také není úplně snadná, diskuze ohledně ruské ropy a konfliktu na Ukrajině vnáší na trhy značnou míru nejistoty.

Výkyvy během pandemie, způsobené především snížením poptávky se samozřejmě nevyhnuly ani akciím Shell, společnost se ale za poslední rok „zotavila“ a její akcie jsou meziročně o necelých 54 % výše. Tržby meziročně vzrostly o 65 % a čisté příjmy o 430 %. Aktuální cena se pohybuje okolo 26 EUR za akcii. Společnosti bezpochyby pomohlo oživení poptávky, ale také aktuální situace na ropném trhu. 

Shell se chce stát do roku 2050 bez emisní společností 

Na ropný průmysl však nepůsobila pouze pandemie koronaviru, ale i snaha některých aktivistů a vlád donutit energetické společnosti k přechodu na čistší zdroje energií. Taková změna však vyžaduje, aby přední plynárenské a ropné společnosti zásadně změnily svoji strategii. V rámci těchto změn Shell přistoupí i k odprodeji svých aktiv ve 34 zemích, se kterým začala již v minulém roce v Indonésii. V návaznosti na to chce společnost do konce roku 2022 zrušit i 7 000 až 9 000 pracovních míst. Výsledkem má být radikální snížení uhlíkové stopy, přičemž společnost plánuje stát se do roku 2050 energetickou společností s nulovými emisemi. 

Je Shell stále výhodnou investicí? 

Podle posledních odhadů by akcie Shell mohly v následujících měsících mírně růst. Větší přírůstky však můžeme zaznamenat až v případě dalšího růstu ceny ropy a úspěšné restrukturalizaci celé společnosti. Na závěr je tak třeba konstatovat, že se Shell stále řadí mezi zajímavé akciové tituly, které svým investorům mohou v následujících letech nabídnout růst, ale i prosperitu. Ropný byznys je ale značně náchylný na různé výkyvy, proto je potřeba si investici pořádně promyslet. 

Zkuste také článek o nejlepších českých akciích a proč koupit akcie Applu.

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie a propojuji marketingové kanály. Již nějaký čas dělám SEO a linkbuilding. Mimo marketing mě zajímají investice, osobní rozvoj, psychologie a obecně lidská existence.