logo Apple

5x proč koupit akcie Apple?

Akcie Apple patří do investičního portfolia mnoha investorů na celém světě. Aby také ne. Vždyť akcie tohoto technologického gigantu představují jistotu dobré investice. Tržní hodnota akciové společnosti dosahuje 2,7 bilionu amerických dolarů. Může se tedy zdát, že tato kalifornská společnost již při tak vysokých hodnotách nemá kam dále růst. Opak je však pravdou. Společnost Apple prorazila v uplynulých letech na trh jako raketa a jejich produkty jsou známé po celém světě. V našem článku si představíme akcie Apple a řekneme si důvody, proč je zařadit do svého investičního portfolia.

Společnost Apple

Firma byla založena v roce 1976 a v současné době jde o společnost s největší tržní hodnotou na světě. Společnost, jež se zaměřuje na hardware a software, založili pánové Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v garáži rodičů Steva Jobse. Prvním produktem byl počítač Apple I, který sklidil obrovský úspěch. Opravdový technologický průlom přinesl počítač Macintosh, který vstoupil na trh v roce 1984. Mezi nejznámější produkty Apple patří řada počítačů Mac, chytrý telefon iPhone, tablet iPad, hodinky Apple Watch nebo také sada kapesních počítačů a MP3 přehrávačů iPod.

iPhone
Chytré telefony iPhone patří mezi nejznámější produkty Apple.

Akcie Apple

Na burze se obchoduje cca 4,6 miliard akcií Apple. Když bychom si koupili akcie Apple za 1 000 USD v době uvedení společnosti na burzu, měli bychom dnes akcie v hodnotě 1,2 milionů USD. To je opravdu dobrý výsledek. A v budoucnu může být ještě lepší. Samotné produkty Apple jsou velmi oblíbené mezi zákazníky. Stejně tak populární jsou akcie Apple mezi drobnými investory. Již při první vlně covidu byli akcie Apple mezi TOP 10 nejnakupovanějšími.

Dividendy a akcie Apple

Ačkoliv společnost vyplácí držitelům svých akcií dividendu, není příliš vysoká. Dividenda se vyplácí čtyřikrát za rok a roční výnos představuje pouze něco okolo 0,6 %. Opravdové kouzlo je ovšem v něčem jiném. Společnost má obrovskou finanční rezervu. Neuvěřitelných 192 miliard amerických dolarů. Tyto peníze se nepoužijí na výplatu dividend, ale na odkup svých vlastních akcií. Což má příznivý vliv na kurz akcií Apple. Kromě toho firma investuje peníze ze zisků do dalšího technologického rozvoje, akvizic společností a dalších růstových příležitostí.

Proč koupit akcie Apple?

Nabízíme vám 5 důvodů, proč koupit akcie Apple.

1. Finanční rezerva společnosti

Jedno z nejvýraznějších plusů společnosti je, že má jedny z největších hotovostních rezerv nejen v USA, ale i na celém světě. Neuvěřitelných 192 miliard amerických dolarů. To staví Apple do pozice jedné z finančně nejsilnějích společností na světě. Pro srovnání Amazon drží 49 miliard dolarů a Facebook 60 miliard dolarů. Držitelé akcií se tedy nemusí bát, že se sníží prodej nebo distribuce dodavatelského řetězce. Obrovská hora hotovostních rezerv umožní společnosti dále investovat do rozšíření produktů a služeb.

2. Divize služeb

Při pomyšlení na Apple se nám většinou vybaví chytré telefony iPhone, nebo počítače Mac. Přestože jsou tyto produkty v podstatě hlavními zdroji příjmů, společnost vynakládá velké množství prostředků na rozšíření svých služeb. Jen v roce 2019 firma představila a uvedla na světový trh čtyři nové služby. To je dobrá zpráva pro akcionáře, protože tyto služby představují pro rok 2022 silné znaky pro růst. Mezi tyto služby patří streamování her, televizní služba, předplatné zpravodajství a kreditní karta. Díky obrovskému množství volných peněžních prostředků může firma dále zvyšovat expozice v oblasti služeb.

3. Rychlé vzchopení ze ztrát po pandemii

Mnoho společností na světě bylo ošklivě poznamenáno situací, kterou přinesl COVID-19. Burzovní propad mnoha z nich byl mezi 20 – 50 % během pár týdnů. Dobrou zprávou pro držitele akcií Apple je, že ačkoliv akcie pocítily propad 30 %, tyto ztráty společnost počátkem června 2020 pokryla za dva a půl měsíce. A jejich hodnota stále roste.

4. Prodej iPhonů jako tažný motor

Chytré telefony iPhone všichni dobře známe. První model byl uveden na trh již v roce 2007 a rychle získal popularitu na globálním trhu. Hlad po nových modelech je ze strany zákazníků velký, což je další plus pro akcionáře. Prodeje chytrých telefonů přináší totiž společnosti obrovské zisky. Můžeme tedy s jistotou říci, že budou mezi námi ještě spoustu dlouhých let.

5. Síla názvu

Konkurence je strašák pro každý prosperující podnik. Může se totiž stát, že ačkoliv společnost prosperuje, může ji konkurence předběhnout a posunout na několik příček pod sebe. Důležitá je diverzifikace, akvizice a rozvoj. Všechny tyto body společnost Apple splňuje a to z ní dělá jednu z nejsilnějších značek na trhu. Název Apple je silný sám o sobě díky své dobré pověsti a vlivu nalákat k sobě nové zákazníky. Společnost Apple se standardně umísťuje na předních příčkách mezi nejhodnotnějšími značkami. V tuto chvíli může firma prodávat v podstatě cokoliv za vyšší cenu, díky svému logu. Díky tomu bude i nadále svým akcionářům přinášet solidní zisky.

Zmíněné důvody nám napovídají, že Apple patří mezi stabilní, ekonomicky silnou a rozvíjející se společnost. Koupit tedy akcie Apple? Odpověď zní jednoznačně ano. Akcie Apple jsou považovány za jedny z nejlepších akcií ke koupi pro rok 2022.

Cenné papíry, jako jsou akcie, patří mezi dynamické (tedy rizikové) investice. Ty jsou převážně určeny pro delší časové období (10 let a více). Dynamické investice totiž generují z dlouhodobého hlediska nejvyšší výnosy.

Jestliže se rozhodujeme, zda investovat do akcií, vždy musíme počítat s určitým rizikem. Obecně však platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší výnos. Pokud nemáme s investováním do akcií zkušenosti, poradíme se s někým fundovaným. Samotné rozhodnutí je však pouze na nás. Nikdy neinvestujeme peníze, které si nemůžeme dovolit ztratit.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.