kam investovat

Máte peníze navíc a ptáte se, kam investovat? Určitě je dobré zvážit, kam takovou částku investovat a jestli najednou nebo po částech. Mírou inflace a ne tolik pevné vůli při utrácení, byste o vaše úspory či zrovna vydělané peníze, mohli rychle přijít. Poradíme vám 5 možností, které jsou v dnešní době nejvíce rozšířené. Také si řekneme základní pravidla, která by měl znát každý, kdo s investováním začíná.

Základní pravidla investování

Ihned na začátku je potřeba si uvědomit, že investování neznamená vysoké výnosy v krátkém čase. Zpravidla než nabydete nějaké peníze tedy zisk, chvíli to potrvá, a to ať už mluvíme o investici do nemovitosti nebo třeba do akcií. Obrňte se tedy trpělivostí nebo na zakoupené akcie obrazně řečeno „zapomeňte“ a určitě nesledujte jejich vývoj několikrát do týdne. Další neméně důležitá pravidla:

  • čím vyšší výnos tím vyšší riziko
  • investujte po menších částkách (ze začátku než se naučíte, jak trh funguje, to platí dvojnásob)
  • diverzifikujte své portfolio (je určitě lepší mít ve svém portfoliu více produktů)
  • osahejte si principy investiční platformy či aktiva

1) Investice do nemovitostí

Tato investice bývá tou nejběžnější a je taky poměrně bezpečná. Zpravidla se jedná o dlouhodobější investici. Milion korun vám pravděpodobně v dnešní době na koupi nemovitosti stačit nebude, ale pokud přemýšlíte o takovém obchodu v rámci investice, můžete si vzít hypotéku a nemovitost pronajímat. Milion vám poslouží jako slušný základ. Příjmy z pronájmu by vám měly pokrýt náklady a na hypotéku a jestliže vám z pronájmu ještě něco zbyde, máte vyhráno.

Následně můžete nemovitost prodat, a to v rámci fixace za 5 nebo více let. Vydělané peníze, tedy rozdíl mezi cenou, za kterou jste byt kupovali a cenou za kterou poté prodáte, můžete dále rozšířit nebo si za ně něco koupit.

2) Zlato jako vděčná komodita

Investice do zlata je stará dobrá klasika. I v tomto případě hovoříme o dlouhodobé investici, protože, aby jste opravdu něco vydělali, chce to komoditu vlastnit 10 let a více. Odborníci se shodují, že zlato nebo jiné drahé kovy by měly tvořit přibližně 5 – 10 % investičního portfolia.

3) Investice do akcií

Jak jsme již avizovali na začátku, investice do akcií a výnos z jejich nákupu, může trvat i několik let. Jestliže budete investovat jako začátečník bez pomoci, obecně se doporučuje začít s českými společnostmi. Pokud chcete obchodovat přímo na burze, doporučujeme začít pomalu, abyste nesplakali nad výdělkem. Určitě je dobré o dané společnosti něco vědět, znát alespoň částečně oblast, ve které obchoduje a pohybuje se. Musíte se také připravit na ekonomické bubliny, býčí a medvědí trh. Je toho opravdu hodně.

Pokud chcete profitovat z kapitálových trhů a nechcete se o své investice tolik zajímat, tak můžeme doporučit ETF. V tomto článku si můžete přečíst výhody ETF oproti podílovým fondům. Obecně u ETF investujete do celé skupiny akcií nebo sektoru. Jedná se o diverzifikaci v rámci kapitálových trhů. Nemůžete čekat astronomické zhodnocení, ale na druhou stranu většina ETF v minulých letech vykazovala roční výkon zhodnocení okolo 10 %, což je velmi slušné.

4) Crowdfunding, P2P/P2B půjčky

Tato metoda je poměrně novou formou získávání peněz. P2P znamená peer-to-peer, takže lidé půjčují jiným lidem a P2B peer-to-business, zde půjčují lidé společnostem. Zprostředkování půjčky probíhá na webových portálech, které jsou ověřené, takže se nemusíte bát, že byste se stali terčem podvodu.

Výhoda je, že si můžete vybírat z velkého okruhu půjček, a to půjčky kryté, nekryté nebo se zárukou, ale i bez ní. Lidé žádají o půjčky na bydlení, auta nebo třeba rekonstrukci. Společnosti zase na investice nebo jiné projekty v zájmu rozvoje společnosti.

Výdělek se pohybuje okolo 4 – 17 % a platí, že čím vyšší má žadatel stanoven úrok, tím je pro vás a obecně rizikovější. Portály žadatele prověřují, ale i tak se může stát, že dotyčný přestane splácet. Buďte proto opatrní a vždy pečlivě vybírejte, komu peníze půjčíte.

5) Dluhopisy

Dluhopisy jsou nejstabilnější investice ihned po nemovitostech. Pokud by se jednalo o státní dluhopisy je jistota ještě vyšší. Nejsou ale zase tak vysoké úroky tzn. své peníze zúročíte pouze o pár procent. Jsou ale vhodné pro ty, kteří s investováním začínají. U této investice také můžete předpokládat, kolik peněz vyděláte a kdy se vám peníze vrátí.

Pokud máme nezávazně doporučit nějaké investice z tohoto výběru, tak nám nejvýhodnější a zároveň nejbezpečnější přijde kombinace investic do akciových trhů (ETF) a investice do nemovitosti.

Pokud se zajímáte o investice, přečtěte si také česká mincovna zlaté spoření recenze nebo zdravé finance.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.