kam investovat

Máte peníze navíc a ptáte se, kam investovat? Určitě je dobré zvážit, kam takovou částku investovat a jestli najednou nebo po částech. Mírou inflace a ne tolik pevné vůli při utrácení, byste o vaše úspory či zrovna vydělané peníze, mohli rychle přijít. Poradíme vám 5 možností, které jsou v dnešní době nejvíce rozšířené. Také si řekneme základní pravidla, která by měl znát každý, kdo s investováním začíná.

Základní pravidla investování

Ihned na začátku je potřeba si uvědomit, že investování neznamená vysoké výnosy v krátkém čase. Zpravidla než nabydete nějaké peníze tedy zisk, chvíli to potrvá, a to ať už mluvíme o investici do nemovitosti nebo třeba do akcií. Obrňte se tedy trpělivostí nebo na zakoupené akcie obrazně řečeno „zapomeňte“ a určitě nesledujte jejich vývoj několikrát do týdne. Další neméně důležitá pravidla:

  • čím vyšší výnos tím vyšší riziko
  • investujte po menších částkách (ze začátku než se naučíte, jak trh funguje, to platí dvojnásob)
  • diverzifikujte své portfolio (je určitě lepší mít ve svém portfoliu více produktů)
  • osahejte si principy investiční platformy či aktiva

1) Investice do nemovitostí

Tato investice bývá tou nejběžnější a je taky poměrně bezpečná. Zpravidla se jedná o dlouhodobější investici. Milion korun vám pravděpodobně v dnešní době na koupi nemovitosti stačit nebude, ale pokud přemýšlíte o takovém obchodu v rámci investice, můžete si vzít hypotéku a nemovitost pronajímat. Milion vám poslouží jako slušný základ. Příjmy z pronájmu by vám měly pokrýt náklady a na hypotéku a jestliže vám z pronájmu ještě něco zbyde, máte vyhráno.

Následně můžete nemovitost prodat, a to v rámci fixace za 5 nebo více let. Vydělané peníze, tedy rozdíl mezi cenou, za kterou jste byt kupovali a cenou za kterou poté prodáte, můžete dále rozšířit nebo si za ně něco koupit.

2) Zlato jako vděčná komodita

Investice do zlata je stará dobrá klasika. I v tomto případě hovoříme o dlouhodobé investici, protože, aby jste opravdu něco vydělali, chce to komoditu vlastnit 10 let a více. Odborníci se shodují, že zlato nebo jiné drahé kovy by měly tvořit přibližně 5 – 10 % investičního portfolia.

3) Investice do akcií

Jak jsme již avizovali na začátku, investice do akcií a výnos z jejich nákupu, může trvat i několik let. Jestliže budete investovat jako začátečník bez pomoci, obecně se doporučuje začít s českými společnostmi. Pokud chcete obchodovat přímo na burze, doporučujeme začít pomalu, abyste nesplakali nad výdělkem. Určitě je dobré o dané společnosti něco vědět, znát alespoň částečně oblast, ve které obchoduje a pohybuje se. Musíte se také připravit na ekonomické bubliny, býčí a medvědí trh. Je toho opravdu hodně.

Pokud chcete profitovat z kapitálových trhů a nechcete se o své investice tolik zajímat, tak můžeme doporučit ETF. V tomto článku si můžete přečíst výhody ETF oproti podílovým fondům. Obecně u ETF investujete do celé skupiny akcií nebo sektoru. Jedná se o diverzifikaci v rámci kapitálových trhů. Nemůžete čekat astronomické zhodnocení, ale na druhou stranu většina ETF v minulých letech vykazovala roční výkon zhodnocení okolo 10 %, což je velmi slušné.

4) Crowdfunding, P2P/P2B půjčky

Tato metoda je poměrně novou formou získávání peněz. P2P znamená peer-to-peer, takže lidé půjčují jiným lidem a P2B peer-to-business, zde půjčují lidé společnostem. Zprostředkování půjčky probíhá na webových portálech, které jsou ověřené, takže se nemusíte bát, že byste se stali terčem podvodu.

Výhoda je, že si můžete vybírat z velkého okruhu půjček, a to půjčky kryté, nekryté nebo se zárukou, ale i bez ní. Lidé žádají o půjčky na bydlení, auta nebo třeba rekonstrukci. Společnosti zase na investice nebo jiné projekty v zájmu rozvoje společnosti.

Výdělek se pohybuje okolo 4 – 17 % a platí, že čím vyšší má žadatel stanoven úrok, tím je pro vás a obecně rizikovější. Portály žadatele prověřují, ale i tak se může stát, že dotyčný přestane splácet. Buďte proto opatrní a vždy pečlivě vybírejte, komu peníze půjčíte.

5) Dluhopisy

Dluhopisy jsou nejstabilnější investice ihned po nemovitostech. Pokud by se jednalo o státní dluhopisy je jistota ještě vyšší. Nejsou ale zase tak vysoké úroky tzn. své peníze zúročíte pouze o pár procent. Jsou ale vhodné pro ty, kteří s investováním začínají. U této investice také můžete předpokládat, kolik peněz vyděláte a kdy se vám peníze vrátí.

Pokud máme nezávazně doporučit nějaké investice z tohoto výběru, tak nám nejvýhodnější a zároveň nejbezpečnější přijde kombinace investic do akciových trhů (ETF) a investice do nemovitosti.

Pokud se zajímáte o investice, přečtěte si také česká mincovna zlaté spoření recenze nebo zdravé finance.