Nejlevnější půjčka pro vás
Nejlevnější půjčka na trhu. Víte, jaké jsou možnosti?

Nejlevnější půjčka na trhu. Víte, jaké jsou možnosti?

Nejlevnější půjčka na trhu. Víte, jaké jsou možnosti? Skokový nárůst cen energií a také enormní inflace jsou v současné době velmi diskutovaným tématem. Domácnosti s dostatečnou finanční rezervou se dokáží snadněji zorientovat v nově vzniklé situaci.

Ovšem rodiny s nižším příjmem, důchodci, samoživitelky či ženy na mateřské dovolené se najednou ocitají přímo před rozevírající se propastí a hrozící dluhovou pastí. No a nebo lidé, kteří nedokáží přizpůsobit svoji spotřebu svým příjmům. Existuje asi 5 % obyvatel ČR, kteří by nevystačili s penězi ani kdyby měli dvojnásobný příjem. Jaké jsou možnosti řešení?

Nejlevnější půjčka je od rodiny a přátel

Než se vydáte podat žádost o sjednání půjčky, snažte se hledat co nejúspornější řešení, které váš rodinný rozpočet zatíží co nejméně. Především si ujasněte, zda je nezbytně nutné řešit finanční problém dluhem a popřemýšlejte i o jiném efektivním řešení (pronájem volného pokoje nebo chaty, prodej druhého automobilu v domácnosti, brigáda, žádost o sociální dávku).

Zvažte své rodinné vztahy a finanční možnosti svých rodinných příslušníků. Půjčku od příbuzného můžete získat dokonce i bezúročně a domluvit se na podmínkách jejího splácení. Ovšem mějte na paměti rizikovost takto získaného úvěru. Snadno poškodí křehká rodinná pouta a může vést k dlouhodobým rodinným nesvárům.

Nejlevnější půjčka od banky

Rodinným rozepřím se vyhnete podáním řádné žádosti o úvěr u své domovské banky. Ta už vás jako klienta dobře zná. Mnozí z vás mají zajisté zkušenost s pobídkou k čerpání předschválené půjčky, kterou banky nabízejí pouze osvědčeným klientům. Neváhejte a informujte se o této možnosti. Věnujte pozornost také podmínkám pro poskytnutí úvěru.

Důležitá kritéria pro čerpání spotřebitelského úvěru:

  • Výše čerpané částky.
  • Úroková sazba a výše RPSN.
  • Výše měsíční splátky.
  • Možnost beztrestného splacení půjčky.
  • Nutnost vázat zapůjčené prostředky na konkrétní nákup (účelová nebo neúčelová půjčka).
  • Možnost snížení úrokové sazby při splnění specifických podmínek (sjednání pojištění, doplňkového penzijního připojištění, převedení osobního účtu k jiné bance).
Než podáte žádost o úvěr, seznamte se pečlivě s podmínkami pro jeho poskytnutí.

💡 Tip: Věnujte pozornost článku ohledně možnosti získání bezúročného a zvýhodněného úvěru: Bezúročná půjčka. Jaké jsou možnosti v ČR?

Srovnání spotřebitelských úvěrů

Nabídka bankovních i nebankovních institucí se liší. Vždy je nutné si nejprve ujasnit výši požadované částky, kterou máte v úmyslu čerpat a následně zvážit, který zdroj bude pro vás nejlepší. Zpravidla je rozumnější využívat nabídku bankovních institucí, kde máte větší jistotu kvalitnějšího servisu. Neplatí to ale plošně.

Nebankovní instituce se orientují na rizikovější klienty, z nichž někteří mají problémy se záznamem u různých rejstříků dlužníků a ztrácí možnost získat klasický bankovní úvěr, kdy banka vždy sleduje bonitu klienta. To se samozřejmě projevuje poměrně vysokými úrokovými sazbami i sankčními poplatky při nesplácení dluhu, čímž si nebankovní společnosti kompenzují riziko spojené s půjčkou.

V posledních letech se ale trh s půjčkami změnil. Výrazně bankám ukrajuje podíl například Zonky, kde si lidé mohou sjednat půjčku s výhodnějším úrokem než u klasické banky. Ovšem ani Zonky nepůjčuje dlužníkům a rizikovým klientům. Pokud vás zajímají půjčky v exekuci a pro dlužníky, tak si prohlédněte recenze půjček v exekuci. Můžete tak předejít problémům s nekvalitním poskytovatelem či neférovým jednáním některé menší nebankovní instituce.

Nejlevnější půjčka online

Rozvoj informačních technologií i snaha o vytvoření bankovní identity, vám zprostředkuje možnost komunikace nejen se státními institucemi, ale i s bankami. Sjednání nejlevnější půjčky z pohodlí vašeho domova je nyní výrazně jednodušší. Než se rozhodnete vyplnit požadovaný webový formulář a požádat si o úvěr, srovnejte si parametry jednotlivých nabídek.

Pokud si zapůjčíte od některé z níže uvedených finančních institucí částku ve výši 100 000 Kč, počítejte s těmito podmínkami a možnostmi. Jelikož se podmínky a možnosti často mění, tak se určitě podívejte na naše porovnání nejvýhodnějších půjček.

Název instituceNázev produktu Částka k zapůjčeníDoba spláceníRPSNSplátka
Equa bankMinutová půjčka5000 – 600 tis. Kč3 – 120 měsíců3,87%2 249 Kč
mBankmPůjčka Konsolidace10 000 – 600 tis. Kč12 – 96 měsíců5,01%2 298 Kč
Stav. spořitelna ČSúvěr od Buřinky40 000 – 2 5 mil. Kč48 – 240 měsíců5,15%2 310 Kč
Equa bankRePůjčka (konsolidace)5 000 – 700 tis. Kč12 – 120 měsíců3,87%2 249 Kč
ZonkyRefinancování půjček od Zonky20 000 – 900 tis. Kč12 – 120 měsíců4,03%2 261 Kč
ZonkyPůjčka na cokoliv20 000 – 900 tis. Kč12 – 120 měsíců4,03%2 261 Kč
ZonkyNejlevnější půjčka20 000 – 900 tis. Kč12 – 120 měsíců4,03%2 261 Kč
Zdroj: Přehled a porovnání půjček a úvěrů (https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/pujcka/)

Optimální půjčka na zakoupení automobilu

Pokud máte pocit, že váš současný vůz má svá nejlepší léta za sebou, poohlédněte se po novém. Vaše finanční situace vám to neumožňuje? Nevadí. Pokuste se získat nejvýhodnější půjčku s jasně definovanými podmínkami.

Než se začnete poohlížet po ideálním modelu svého nového vozu, seznamte se s aktuální nabídkou jednotlivých bankovních i nebankovních společností. Kromě neúčelového úvěru můžete nákup vozu řešit pomocí finančního nebo operativního leasingu.

Equa bank: Auto půjčka

Dalším výhradním produktem od této banky je půjčka ušitá na míru vaší potřeby nového vozu (sjednáte si ji také v online prostředí). Jaké jsou její parametry? Banka vám zapůjčí částku od 5000 do 600 000 Kč, čímž vám otevírá možnost nákupu nového i ojetého vozu.

Dobu splatnosti si můžete zvolit sami v rozsahu od 3 do 120 měsíců. Jedná se o neúčelovou půjčku s možností mimořádného vkladu, avšak nelze ji refinancovat. Její parametry můžete změnit v průběhu jejího splácení pouze konsolidací s jiným spotřebitelským úvěrem. Při zapůjčení částky 100 000 Kč počítejte s RPSN 3,87 % a měsíční splátkou zhruba 2 249 Kč.

Česká spořitelna: Půjčka

Tato bankovní instituce vám nabízí přijatelné řešení. Jejím prostřednictvím můžete získat úvěr od částky 2 000 do 2 500 000 Kč s dobou splatnosti od 12 do 120 měsíců. Počítejte s RPSN kolem 4,4 %.

Pro pořízení nového automobilu využijte místo leasingu půjčku připravenou na míru vašim potřebám.

💡 Tip: Přečtěte si také článek ohledně neuváženého přístupu k finančním prostředkům a nakládání s nimi: Finanční negramotnost v ČR a její nejčastější znaky.

Nejlevnější nebankovní půjčka

Nebankovní půjčky vás mohou překvapit skrytými poplatky i specifickými podmínkami, které vám snadno zkomplikují život a to především v případě, že nesplácíte úplně vzorně. Také úrokové sazby si zpravidel pohybují ve vyšších úrovních než u klasického bankovního úvěru.

Čerpání úvěru u nebankovní společnosti si tedy musíte dobře promyslet a brát ho v potaz jako krajní řešení. Pomůže vám s čerpáním nižších částek a na kratší období. Které nabídkou jsou výhodné? Mezi nejvýhodnější a nejférovější nebankovní půjčky patří dlouhodobě Zonky.

Cofidis: Půjčka na cokoliv

Tato společnost vám zapůjčí částku až do 1 milionu korun, a to se splatností od 12 do 108 měsíců. Za vyřízení úvěru, který si snadno sjednáte i online, si neúčtuje žádné poplatky. Nabízí přijatelnou úrokovou sazbu od 3,99 % a slibuje RPSN v maximální výši 12,46 %.

Problém může nastat při předčasném uhrazení dluhu. Společnost si za mimořádnou splátku účtuje poplatek v rozmezí od 0,5 do 1 %. Ovšem pozor. Za zaslanou upomínku se společnost účtuje částku 500 Kč.

Home Credit: Flexibilní půjčka

Nebankovní společnost Home Credit, jejíž televizní reklamy cílí na zákazníky s výhodnou nabídkou, vám poskytne úvěr až do výše 250 000 Kč. Délku splátkového období si stanovíte sami od 3 do 120 měsíců.

Vaše mimořádná splátka i předčasné splácení úvěru sice nezí zpoplatněno, ale úvěr je poskytovaný s úrokem od 9,88 % s RPSN v maximální výši 31,83 %. A rovněž počítejte s pokutou 500 Kč za zaslanou upomínku.

Nabídka bank i dalších finančních institucí se neustále mění v závisloti na ekonomických změnách. Současná situace predikuje spíše stagnaci, proto buďte v otázce zhodnocení finančních prostředků i čerpání úvěrů velmi obezřetní. Realisticky zhodnoťte své síly a možnosti.

Se spotřebitelskými úvěry je to obdobné jako s ohněm, který je sice skvělým sluhou, ale velmi špatným pánem. Máte-li pocit, že je pro vás nabídka úvěrů nesrozumitelná, vyhledejte pomoc odborníka, nejlépe finančního poradce. Ten vám nabídku možností porovná a pomůže s výběrem optimální varianty.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky.