Bezúročnou půjčka. Jak ji získat?
Bezúročná půjčka. Jaké jsou možnosti v ČR?

Bezúročná půjčka. Jaké jsou možnosti v ČR?

Bezúročná půjčka. Jaké jsou možnosti v ČR? Nečekané výdaje občas překvapí každého z nás. Nenadálé zvýšení cen energií i rostoucí inflace přidá vrásku na čele nejedné samoživitelce či ovdovělému důchodci. V ideálním případě je můžete řešit z vytvořené rezervy. Ovšem ta nemusí být vždy dostatečná, a proto je nutné hledat i další řešení. Správně zvolená půjčka je jedním z nich. Máte přehled o bezúročných půjčkách?

Co je to bezúročná půjčka?

Jedná se o specifickou půjčku finančních prostředků, která je úročena nulovou úrokovou sazbou, tedy bez nároku na odměnu za zapůjčení finančních prostředků. Většinou se jedná o verbální nebo písemnou dohodu, kterou si vyjednáte s dobrými přáteli nebo v rámci své nejbližší rodiny.

Ovšem bezúročnou půjčku můžete získat také jako zaměstnanecký benefit od společnosti, pro kterou pracujete. Aktivní zájem o ni svědčí o vaší dobré finanční gramotnosti a uváženém chování. V České republice se ovšem nejedná o moc běžný benefit.

Dalším poskytovatelem jsou nejčastěji nebankovní finanční společnosti (Zaplo, Kamali, Creditea, Provident). Pro porovnání si prohlédněte naše srovnání půjček. Pro získání jejich bezúročné půjčky však musíte nutně dodržet specifické podmínky a zpravidla vám peníze zapůjčí zdarma pouze jedenkrát a na velmi krátké období. Samozřejmě se nejedná o dobrotu těchto nebankovních společností, ale mají bezúročnou půjčku nastavenou jako akviziční kanál. Počítají s tím, že se k nim klient následně vrátí pro další půjčky.

V současné době máte možnost také získat zvýhodněnou půjčku od státu. Avšak vy, nebo váš partner musíte spadat do věkové kategorie do 40 let. V tom případě máte možnost si požádat o úvěr na koupi bytu ve výši  až 2000 000 Kč se splatností do 20 let nebo na jeho modernizaci až do výše 600 000 Kč při splatnosti do 10 let.

Další alternativou získání bezúročné půjčky je sledování nabídky bank. Ty běžně nabízejí využití kontokorentu nebo kreditní karty s bezúročným obdobím (zpravidla 30 – 55 dní), které musíte bezpodmínečně dodržet, jinak dochází k poměrně vysokému úročení vašeho dluhu.

Bezúročnou půjčku v současné době nabízí mBank. Rostoucí úroky na hypotéce si můžete efektivně snížit převodem vaší hypotéky k Air bank, pokud bance bezúročně vložíte na účet část své chytré rezervy.

Bezúročná půjčka na bydlení?
Úrokovou sazbu hypotéky si můžete snížit sjednáním dalších finančních produktů, využitím chytré rezervy i vhodnou půjčkou od státu. Bezúročná půjčka je poskytovaná zpravidla na nižší čerpané částky.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku ohledně příspěvku na bydlení, který pomáhá řešit komplikovanou životní situaci: Příspěvek na bydlení a podmínky pro jeho získání

Bezúročná půjčka mezi fyzickými osobami

Pokud si v rámci rodiny vypůjčíte finanční prostředky bez úroků, máte na půl cesty namířeno k vyřešení palčivého aktuálního problému. Je však nezbytné mít na mysli i právní ošetření problému. V ideálním případě si s ochotným příbuzným či kamarádem dopodrobna proberte podmínky poskytnutí půjčky a vyjednaná ustanovení přeneste do písemné podoby.

Dohodu o půjčce podepišty vy i váš věřitel. Také do ní uveďte datum zapůjčení finančních prostředků i termín jejich vrácení, popřípadě stanovenou dohodnutou výši splátky. Jen tak budete mít pocit, že je vše jak má být. A je samozřejmě nutné, abyste dodrželi podmínky ujednání.

Pokud jste v pozici věřitele, pečlivě si zvažte, komu půjčujete své volné finanční prostředky. Mějte na paměti, že i neplacená půjčka může zničit dlouholeté přátelství.

Benefitní půjčka pro zaměstnance

Zaměstnavatelé neustále hledají možnosti jak motivovat své zaměstnance a rovněž se pohlížejí po lákavých benefitech. Patříte-li mezi dlouholeté a loajální zaměstnance, máte naději získat půjčku se zvýhodněným či dokonce s nulovým úrokem.

Poskytnutí půjčky má své zákonitosti. Více se o něm dovíte v zákonu č. 257/2016 Sb., který pojednává o spotřebitelském úvěru. Také věnujte pozornost zákonu č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu, který pojednává o daňové otázce.

Faktory, které ovlivňují poskytnutí zaměstnanecké půjčky:

  • Věk zaměstnance.
  • Výše platu.
  • Počet odpracovaných let.
  • Pracovní zařazení.
  • Odborná způsobilost.

Zvýhodněná půjčka od státu

Koupi nemovitosti na úvěr pomáhá mladým lidem realizovat také náš stát prostřednictvím programu s názvem Vlastní bydlení. Tento projekt funguje už od roku 2018. Jeho cílem je učinit bydlení pro mladé lidi dostupnějším.

Pokud máte zájem o zprostředkování půjčky, je nezbytné abyste si podali žádost u Státního fondu podpory investic. Podmínkou je, že vy ani vaše partnerka nesmíte mít vlastní byt nebo podíl v bytovém družstvu.

Ceny nemovitostí i nájemního bydlení postupně rostou, a proto dochází rovněž ke změnám v tomto programu. Ačkoliv program postupně navyšuje poskytnuté částky úvěrů, jejich výše je nedostatečná a zpravidla nestačí na financování celého nákupu nemovitosti.

Na výstavbu rodinného domu si můžete požádat až o částku 2 400 000 Kč.  Tu však musíte být schopni splatit v rozmezí 20 let, což je oproti klasické hypotéce nebo úvěru ze stavebního spoření poměrně omezující. Výhodou je nízký úrok, který se pohybuje kolem 1 %.

Pokud usilujete o výstavbu nebo o zakoupení nemovitosti, nemůžete spoléhat pouze na pomoc ze strany státu. Nezbytně musíte hledat cesty pro vytvoření svého vstupního kapitálu. Stavební spoření je ideální produkt, který vám efektivně vypomůže. V současné době si ho můžete založit i bez vstupního poplatku a s využitím státní podpory.

Dalším programem, který se snaží podpořit vaše energetické úspory je projekt Zateplování. Je primárně určený pro ty z vás, kteří jsou vlastníky či spoluvlastníky bytových domů. Nabízí vám možnost si požádat o minimální úvěr ve výši 500 000 Kč s dobou splatnosti do 20 let. Úvěr je poskytovaný bezúročně, ale žádost o něj si musíte nutně podat ještě před vlastním zahájením stavebních prací.

Snažte se vždy hledat výhodnou půjčku a zamezit tak zbytečnému předlužení své domácnosti. Vyhýbejte se půjčbám nebankovních společností.

💡 Tip: Čtěte také článek ohledně rychlého a efektivního umořování dluhů: Jak splatit dluh snadno a rychle?

Bezúročná půjčka od mBank

Internetová banka, která má samozřejmě také své pobočky, nabízí pro vás klienty zajímavý produkt. Ten vám efektivně umožní řešit vzniklé finanční nesnáze. Jaké jsou její podmínky?

Banky půjčky bez úroků nabízejí jen zřídka. Vždy je nutné sledovat nejen úrokovou sazbu, ale také ukazatel jejich reálných nákladů RPSN. Co znamená tato zkratka? Jedná se o roční procentní sazbu nákladů, která v sobě odráží poplatky za administraci spojenou s poskytnutím úvěru. A ta zpravidla nebývá nulová.

Finanční instituce mBank vám zapůjčí finanční částku v rozmezí od 10 000 do 40 000 Kč bezúročně s možností splátek po dobu 12 až 24 měsíců.

Ovšem počítejte s poplatkem 2 %. Půjčku můžete splatit kdykoliv a bez sankcí. Banka nevyžaduje komplikované dokládání příjmu, ale musí se jednat o vaši první půjčku u ní.

Sledujte však také údaj ohledně RPSN. Ten je uvedený ve výši maximálně 3,81 %. Pokud si vypůjčíte částku 30 000 Kč se splatností 12 měsíců, počítejte s měsíční splátkou 2500 Kč.  Při dodržení naplánovaného splátkového kalendáře uhradíte bance 30 600 Kč.

Žádost o půjčku můžete vyplnit a odeslat online z pohodlí svého domova. Pokud jste klienti banky, obdržíte peníze na svůj účet ihned po jejím schválení. Neklienti si mohou otevřít účet zdarma.

Bezúročné půjčky od nebankovních společností

Společnost Kamali vám zapůjčí částku od 1000 do 20 000 Kč bez úroků pouze v případě, že jste občan ČR, jedná se o první půjčku od jejich společnosti a s podmínkou jejího splacení do 14 dnů.

Velmi obdobné podmínky nabízí také společnost Provident se svým produktem Zaplo. U ní si však pozorně prohlédněte ukazatele, jakými jsou úroková sazba a RPSN. Společnost vám zdarma zapůjčí maximálně 30 000 Kč při první sjednané půjčce a to na dobu 30 dní. Při opakovaném zapůjčení stejné částky na 30 dnů se budete potýkat s úrokovou sazbou 279.83 % a RPSN 1141,2 %.

Ideálním stavem pro finanční zdraví vaší domácnosti je vytvořená finanční rezerva na překlenutí období alespoň šesti měsíců. Finanční nesnáze se snažte řešit nejméně bolestným způsobem a vždy myslete na zítřek, kdy po vás bude někdo dluh vymáhat.

Pokud to vaše situace umožní, využijte pro zapůjčení nižších finančních částek bezúročné varianty jako je půjčka od rodiny, kontokorent, kreditka. Pro zapůjčení vyšších obnosů zvažte půjčku od státu, optimalizovanou hypotéku nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

Snažte se vyhnout půjčkám od nebankovních společností. Ty mohou být pro vaši domácnost při nedodržení bezúročného období bohužel likvidační. Pokud se dostanete do nepříznivé finanční situace, snažte se raději získat neúčelový spotřebitelský úvěr od své banky.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky.