bohatství

Jaké jsou nejbohatší země světa podle HDP?

Nejbohatší země světa se pyšní vysokou životní úrovní, silnou ekonomikou a nízkou nezaměstnaností. Ačkoliv jsou poměry ve světě a mezi jednotlivými státy odlišné, najdeme ty, které dlouhodobě zaujímají první místa v žebříčku nejbohatších zemí světa. Jaké to jsou? To si řekneme v našem článku.

Nejbohatší země světa

Představíme si 10 nejbohatších států světa, které vynikají stabilní finanční situací, soběstačností a ekonomickou diverzifikací.

Katar jako nejbohatší země světa

Katar se řadí mezi nejbohatší země světa. A co víc? Zaujímá první místo. Katar je tedy podle HDP nejbohatší zemí na světě. Hlavní roli hraje těžba a zpracování ropy a zemního plynu. HDP na jednoho obyvatele činí 128 000 dolarů za rok. Katar je vlastníkem 5 % z celosvětových zásob ropy a nachází se v jihozápadní části Perského zálivu. Obyvatelé Kataru mají zajištěnou bezplatnou zdravotní péči a školní vzdělání. Je zde také zřízeno několik poboček amerických vysokých škol.

Lucembursko

Ačkoliv má tato evropská zemička pouze něco přes 600 000 obyvatel, je druhou nejbohatší zemí světa a nejdražší zemí Evropy. Páteří ekonomiky je finanční a bankovní sektor. Jsou zde stovky světově důležitých bank včetně Evropské investiční banky. Významnou roli hraje také dynamické ocelové a průmyslové odvětví. HDP na jednoho obyvatele je 109 000 dolarů za rok. Obyvatelé lucemburského vévodství mají vysoké platy a nízké daně.

Singapur

Krásné třetí místo zaujímá stát, kterému přezdíváme Monako Asie. V Singapuru žije přibližně 5,6 milionů obyvatel a HDP na jednoho je 103 000 dolarů ročně. Základem rychle rostoucí ekonomiky je sektor finančních služeb, chemický exportní průmysl, liberální hospodářská politika a jeden z největších přístavů na světě. Důležitou roli hraje také oblast výroby lodí a elektroniky.

singapore
Singapur je třetí nejbohatší zemí světa.

Brunej

O tomto malinkém státě ležícím v jihovýchodní Asii nejspíš slyšelo jen málo z nás. Přesto se s HDP 83 000 dolarů na jednoho obyvatele řadí mezi nejbohatší země světa. Hnacím motorem ekonomiky je ropný sektor. Brunej patří mezi největší výrobce zkapalněného zemního plynu na světě a je třetím největším producentem ropy v jihovýchodní Asii. Žije zde pouze 500 000 obyvatel, kteří mají značné výhody. Podle sultánova nařízení nemusí platit daně a mají zarma školství a zdravotnictví.

Irsko

Irsko zaujímá páté místo právě díky své rychle rostoucí ekonomice. Stát se pyšní vysokou kvalitou života a je dobře hodnocen za svůj vzdělávací systém, svobodu tisku, politickou svobodu, ekonomickou svobodu a lidská práva. Žije zde necelých 5 milionů obyvatel a HDP na jednoho je 77 000 dolarů za rok. Irsko se v minulosti zaměřovalo primárně na zemědělství a export potravin. Silnými faktory ovlivňujícími ekonomiku je chemický a petrochemický průmysl, dále potravinářský, nábytkářský, elektronický a kovozpracující průmysl. Kromě toho se vyrábí a vyváží dopravní prostředky, počítačová technika, farmaceutické produkty a zdravotnické vybavení.

Norsko

Tato nádherná skandinávská země se řadí mezi nejbohatší země světa především díky těžbě zemního plynu a ropy. Důležitou roli hraje také rybolov a těžba nerostných surovin a dřeva. Ekonomika státu je také posilněna díky vývozu chemikálií, lodí, ryb a strojů. Díky své nádherně čisté přírodě patří mezi vyhledávaná místa turistů, což má pro ekonomiku také velmi příznivý vliv. V zemi žije více než 5,2 milionů obyvatel a HDP je 74 000 dolarů ročně na jednoho obyvatele. Nezaměstnanost v Norsku je velmi nízká, životní úroveň obyvatel je naopak vysoká.

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty se nachází v jihozápadní Asii s populací 9,2 milionů obyvatel. To je téměř jako počet obyvatel v České republice. Více než 85 % příjmů do státní ekonomiky závisí právě na těžbě ropy a zemního plynu. Velký význam má také těžba mramoru, výroba cementu a hliníku a sektor služeb a telekomunikace. Faktorů, které významně obohacují ekonomiku státu, je dostatek. Hrubý domácí produkt je 70 000 dolarů. Tato sedmá nejbohatší země světa má vybudované kvalitní silnice, čtyři mezinárodní letiště a velké přístavy. Zdravotní péče a školní vzdělání je pro občany SAE zcela zdarma.

Kuvajt

Oficiální název je Stát Kuvajt. Přestože zde žije pouze 4 miliony obyvatel, stal se tento malý stát centrem obchodu a distribuce zboží do Perského zálivu. HDP je 67 000 dolarů. Hnacím motorem ekonomiky je těžba, zpracování a vývoz ropy a zemního plynu. Tvoří přes 80 % vývozu. Kuvajt disponuje asi 10 % světových zásob ropy. Významným odvětvím, které také pomáhá státní ekonomice, je stavebnictví. V zemi je kvalitní vzdělávací systém. Zdravotnictví a školství je bezplatné. Nutno však podotknout, že v posledních letech Kuvajt učinil jen velmi málo kroků k diverzifikaci své ekonomiky.

Švýcarsko

Plným názvem Švýcarská konfederace je stát ve střední Evropě. Průměrný Švýcar disponuje majetkem v hodnotě 674 000 dolarů, což je asi 14,6 milionů korun. Švýcarsko je natolik soběstačné, že nepotřebuje být členem EU. Žije zde téměř 9 milionů obyvatel a HDP je 65 000 amerických dolarů. Švýcarsko je velmi vyspělé. Nejsilnější základ této deváté nejbohatší země světa tvoří malé a střední firmy, které tvoří více než 90 % hrubého domácího produktu. Velký význam má také strojírenství, hodinářství, chemický a farmaceutický průmysl, nebo potravinářství. Kdo by neznal tradiční švýcarský sýr, nebo čokoládu. Je zde důležitý trh akcií, obligací, cizích měn, zlata a finančních derivátů.

hory a jezero
Kdo by neznal tradiční švýcarský sýr, nebo čokoládu.

Spojené státy americké

Nikoho asi nepřekvapí, že tato mocnost patří mezi nejbohatší země světa. Ekonomika spojených států je nejsilnější národní ekonomikou světa a po Evropské unii největším ekonomických celkem. S počtem obyvatel 336 milionů a HDP 64 000 dolarů je významným a silným státem. Velký přinos do ekonomiky státu má maloobchodní a velkoobchodní prodej, sektor finančních, obchodních a zdravotních služeb, věda, výzkum a zábavní průmysl.  Dalším důležitým faktorem je domácí automobilový průmysl a silný technologický sektor podporující inovace. V neposlední řadě také významný systém demokracie, který chrání práva podnikatelského a duševního vlastnictví. Největší firmy světa jako jsou Google, Amazon, Microsoft, Apple, Facebook a další sídlí právě v USA, což má nezanedbatelný přínos právě pro státní ekonomiku.

Nejchudší země světa

Nejchudší státy světa leží v Africe, kde převládá nedostatečná zdravotní péče, nestabilní ekonomická situace, špatný vzdělávací systém a politické nepokoje. Představíme si 10 těch nejchudších.

  • Středoafrická republika,
  • Demokratická republika Kongo,
  • Burundi,
  • Libérie,
  • Niger,
  • Malawi,
  • Mosambik,
  • Guinea,
  • Eritrea,
  • Madagaskar.

Víte jak na ochranu peněz před inflací nebo kde sehnat peníze mimo práci? Přečtěte si zajímavé články.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.