Podníkání s vlastním vozem
9 Tipů na podnikání s vlastním autem

9 Tipů na podnikání s vlastním autem

9 Tipů na podnikání s vlastním autem. Vyměňte živnostenský list za nudnou kancelář a vychutnejte si zajímavou životní změnu. Avšak i tu si musíte dobře promyslet a správně načasovat. Podnikání není zrovna pro každého. Než se vzdáte komfortní zóny, kterou vám vaše zaměstnání se všemi výhodami i nevýhodami poskytuje, zvažte veškeré možnosti. Jste-li aktivní řidič, máte možnost tuto životní zkušenost dobře zúročit. Přemýšleli jste již, jaké máte možnosti?

Jak začít vlastní podnikání?

Než se pustíte do vlastní podnikatelské činnosti, ujistěte se, že je vaše podnikání správně načasované. A také si ujasněte své priority a cíle. Plánujete se této činnosti věnovat krátkodobě z důvodu změny v rodinné situaci, nebo naopak trvale? Tomu přizpůsobte vstupní investice, především pořízení vozu pro podnikatelskou činnost.

V následující fázi musíte nutně řešit zákonné podmínky. Základní podmínkou je získat živnostenský list na koncesovanou živnost pro silniční motorovou dopravu. Jaké podmínky musíte splnit pro registraci v živnostenském rejstříku?

Jak získat koncesovanou živnost?

Podnikání s vlastním vozem můžete provozovat na základě již zméněné koncese pro silniční motorovou dopravu. O její vydání si musíte požádat na živnostenském úřadu. Pro získání požadované koncese musíte mít alespoň platný řidičský průkaz, vlastnit motorové vozidlo a také mít zkušenosti s řízením motorového vozidla.

Podle specifikace podnikání si na živnostenském úřadu ověřte i další podmínky. První podmínkou pro její získání je vaše plnoletost, druhou váš čistý trestní rejstřík. Třetí podmínkou, kterou musíte splnit, je bezdlužnost vaší osoby vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně.

Než se rozhodnete žádat o koncesi, ujasněte si rozsah svého podnikání. Pro provozování kurýrních služeb či řízení taxíku vám zcela postačí koncese pro malou osobní či malou nákladní dopravu. Jedná se o přepravu maximálně 9 osob včetně řidiče a také zboží. Koncesi můžete při splnění zákonných podmínek získat do 30 dnů.

Podnikání s vlastním vozem
Podnikání s vlastním vozem vám umožní plánování vaší pracovní doby.

💡 Tip: Věnujte pozornost článku, který vám podá cenné informace ohledně pořízení vozu prostřednictvím operativního leasingu: Vyplatí se operativní leasing na auto?

Jaké možnosti podnikání se aktuálně nabízí?

Pandemie Covidu -19 sice některé profese a formy podnikání zamrazila, ale jiným dala možnost se prosadit. Rozhodnete-li se pro rozvoz objednaných výrobků i služeb, máte reálnou šanci získat stálé i flexibilní zakázky. Pokud máte k dispozici vlastní vůz je jen na vás, kdy se do toho s chutí pustíte.

Jak začít? Nejprve si rozumně stanovte limity. Na základě svých možností a schopností naplánujte rámcovou pracovní dobu a počet jízd. Rodiče s malými dětmi ocení flexibilní pracovní dobu, která jim přinese podobné výhody jako práce na zkrácený úvazek. A samozřejmě také více času s rodinou.

Rozvoz zboží pro Wolt

Pokud se za volantem cítíte silní a jste schopní rychle doručit objednané jídlo, květiny, kosmetiku, potřeby pro domácí mazlíčky, i další maloobchodní položky, vyzkoušejte spolupráci s nadnárodní společností. Vyplňte vstupní přihlášku prostřednictvím aplikace a začněte přijímat první zakázky. V České republice působí společnost ve 14 velkých městech.

Spolupráce se společností, která vznikla v roce 2014 ve Finsku, vám přinese flexibilní pracovní dobu i zajímavé finanční ohodnocení. Společnost nabízí možnost výdělku až 60 000 Kč měsíčně a samozřejmě nepřetržitou podporu. Další zajímavou výhodou pro vás je uhrazení základního úrazového pojištění a také pojištění odpovědnosti. Záleží jen na vaší motivaci a pracovním nasazení.

Podnikání v taxi službě

Toto podnikání lze provozovat na základě koncesované živnosti pro silniční motorovou dopravu. Administrace spojená se založením živnosti je obdobná jako u kurýra. Je nutné si požádat o malou silniční dopravu. Navíc však musíte žádat o povolení obce či magistrátu příslušné městské části o povolení provozování této služby.

Povolení provozovat tuto službu vám vydá magistrát nebo obecní úřad na základě absolvování zkoušky ohledně místopisu a registrace vašeho vozu do evidence vozů taxislužby. S registrací je také spojený poplatek 500 Kč a čekací doba maximálně 30 dnů.

Kurýr pro společnost Bolt

Společnost Bolt vám nabídne flexibilní úvazek s možností výdělku ve výši až 80 000 Kč měsíčně. Převážet budete zboží, ale i osoby, které potřebují službu řidiče. Bolt dává šanci i mladým studentům, kteří si jako kurýři na kole mohou přivydělat ke studiu až 1 000 Kč denně, což rozhodně není k zahození.

Co potřebujete k zahájení činnosti? Nezbytná je plnoletost, státní příslušnost k ČR či pracovní povolení, vlastní dopravní prostředek, mobilní telefon s daty, skvělé komunikační schopnosti a chuť pracovat. Pokud jste silní ve znalosti cizího kazyka, máte možnost prácovat také v zahraničí. Společnost Bolt poskytuje svoje služby ve více vež 500 městech Evropy, Afriky, Asie i Latinské Ameriky.

Pronájem vozu

Pracujete především v týdnu a víkend využíváte spíše odpočinkově? Neváhejte a najděte způsob jak zpeněžit svůj dopravní prostředek. Studenti, turisté i aktivní důchodci patří k cílové skupině, která se ráda sveze na atraktivní turistická místa, ale nutně nemusí vlastnit svůj vůz. Zapůjčení vozu v zajímavé lokalitě může být oboustranně výhodné. Jen si dejte pozor na správně sjednané smlouvy o pronájmu a dostatečně nastavené povinné ručení a havarijní pojištění.

Podnikání v oblasti stěhovacích služeb

Stěhování je životní událost, která sice není příliš oblíbená, ale je mnohdy naprosto nezbytná. Po založení rodiny je váš byt příliš malý a v seniorském věku již máte obavu zda zvládnete jeho údržbu a finanční stránku věci spojenou s vašim bydlením. Rozhodnete-li se také v této oblasti podnikat, musíte jí přizpůsobit vaše přepravní vozidlo a také zařízení pro přemisťování břemen.

Své podnikatelské aktivity můžete rozšířit také o výpomoc se stěhováním.

💡 Tip: Čtěte také článek, který vám dá návod, jak se vyrovnat s nepříjemnou pojistnou událostí a jejími následky: Jak nahlásit pojistnou událost?

Podnikejte jako nezávislý finanční poradce

Reprezentativní vůz, kvalitní oblek, výborné komunikační dovednosti, platný certifikát, dobré zázemí zastupované finanční instituce. To vše jsou nezbytné pracovní prostředky kvalitního a spolehlivého finančního poradce, který vám poradí s financováním vaší hypotéky nebo správně nastaví vaše životní pojištění.

Pronajměte plochu vašeho vozu reklamním účelům

Nechte své auto vydělávat prostřednictvím reklamy pro silnou společnost. Ta vám zařídí reklamní potisk a za reklamu také zaplatí. Ohlídejte si však smlouvu mezi vámi a firmou, kterou budete prostřednictvém svého vozu propagovat.

Spolupráce se zavedeným e-shopem

Jako spolehlivý dopravce můžete svým vozem dopravovat zboží určené zákazníkům. Vyberte si však pro spolupráci již fungující a prověřený e-shop. Ušetří vám to cenný čas i finanční prostředky. Nebo volte jinou variantu. Zakupte si již si zavedený e-shop a rozvážejte zákazníkům své produkty.

Dopravce na letiště

Dostat se včas na letiště dvě hodiny před odletem nebo z letiště do cílové destinace může být pro některé cestující palčivý problém. Ten jim můžete jako individuální dopravce vyřešit se svým vozem právě vy.

Doprava i rozvoz zboží a služeb jsou dnes poměrně žádané. Pokud máte zálem se této činnosti věnovat, máte možnost vybírat z velkého množství alternativ. Najděte si tu nejlepší, která vám nabídne možnost svobodně rozhodovat o svém pracovním životě a přizpůsobit se vašim potřebám.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky. Mojí specializací jsou dlouhé a podrobné články a studie.