Jak vydělat na internetu?
Jak vydělat na internetu?

Jak vydělat na internetu bez počátečního kapitálu? [2021]

Internet se za svoji krátkou historii stal zásadní součástí lidských životů. Téměř všechny obory se díky internetu zásadně transformovaly své podnikání. Nakupovaní na internetu si každý rok ukrajuje stále větší a větší podíl z celého koláče. Objednávky služeb a služby samotné jsou hned v závěsu. Nejdynamičtěji rostoucí firmy na světě jsou neodmyslitelně spojeny s moderními technologiemi a internetem.

V tomto článku se budeme věnovat tomu, jak na internetu vydělat peníze v případě, že nemáme větší základní kapitál nebo vlastní business, který pouze chceme více digitalizovat. Tyto dvě témata probereme v dalších článcích. Prezentované oblasti nebo obory jsou nejen skvělými příležitostmi k online výdělku, ale znalost těchto oblastí vám bude i následně otevírat dveře k případnému vlastnímu businessu.

Zároveň se budeme věnovat pouze metodám, které dávají z dlouhodobého hlediska smysl a nepřináší pouze nízké výdělky a naději. Ještě komplexnější text si můžete přečíst v tomto článku o internetových výdělcích.

Nápady a tipy, jak vydělat na internetu?

Ještě než přistoupíme ke konkrétním tipům, tak je dobré zmínit, že vydělávání a podnikání na internetu nemá nějaké přesné dělení a kategorie. Ideálním stavem je, pokud máte nějaké zaměření či oblast, v kterém se chcete rozvíjet a následně toto nadšení a dovednost přetavíte v stroj na peníze, který je pohánět dynamickou silou internetu.

Pokud chcete vydělávat na internetu, tak byste se měli alespoň částečně orientovat v následujících oblastech. Není třeba znát oblasti do hloubky, ale měli byste zhruba vědět o čem dané oblasti jsou a jaké zde máme principy. Nadšení je skvělá věc, ale jen s ním si bohužel nevystačíte. U programování samozřejmě nemusíte uměl programovat, ale měli byste se orientovat v tom, kolik stojí vývoj, hodina programátora a co je přibližně jak náročné. Následně byste měli mít alespoň ve 2-3 oblastech hlubší znalost problematiky.

 • Moderní obchod (zvládnutí prodeje a vyjednávání)
 • Automatizace
 • Chování zákazníků na internetu
 • Výkonnostní reklama
 • SEO
 • Webová analytika
 • Programování
 • Osobní a firemní brand
 • Sociální sítě
 • Obecné základy marketingu
 • Copywriting a prodejní argumentace

Trpělivost růže přináší

Trpělivost a vášeň jsou hlavní dva faktory úspěchu. Pokud vás něco baví a vynikáte v tom, tak je čas se zamyslet, jestli by vás to nemohlo živit. Příkladem může být i hraní počítačových her. Dnes jsou profesionální hráči skvěle placení a budoucnost tohoto moderního povolání dále poroste. Za několik let budou hráči počítačových her placeni stejně dobře jako sportovci a výrazně jich přibude.

Pokud Vás nějaká počítačová hra baví a jste v ní opravdu dobří, tak je třeba se zamyslet, jestli se díky vytrvalosti a systematickému tréninku můžete posunout ještě dále. Nyní přichází na řadu trpělivost, která platí pro hraní ale stejně tak pro jakýkoliv online business. Začátky nejsou snadné. Nic nevyděláváte. Trpělivost, vášeň a čas navíc toto mohou změnit.

Teď je ale čas podívat se na oblasti, které patří k mainstreamu, jak se naučit pohybovat ve světě internetu, vydělávat a nakonec snad také zbohatnout.

Kde hledat příležitosti na internetu?

V následující části probereme některé oblasti a možnosti výdělků na internetu.

Affiliate marketing

Princip fungování je jednoduchý. Firmy či eshopy nabízejí affiliate programy, kdy vygenerují partnerovi (Vám) unikátní kód. Pokud někdo využije službu či koupí produkt a proklikne se přes unikátní kód, tak se v systému připíše partnerovi provize. Affiliate marketing byl především prostředkem pro majitele webů, kteří přesměrovávali návštěvníky na prodejní stránky.

V současnosti se dostávají principy affiliate marketingu i na sociální sítě a k jednotlivcům. Každý se může stát affiliate partnerem a infuncerům se díky tomu otvírá další možnost zpeněžení jejich publika. Jedná se o doporučení, které může na sociálních sítích fungovat také skrze slevové kódy, díky nimž eshopy identifikují podle unikátních slevových kódů, jací influenceři jsou nejúspěšnější. Propagace na sítích tak pro eshopy z black boxů přechází do výkonnostní reklamy, kterou mohou mnohem lépe měřit.

Eshop

Česká republika je královstvím eshopů. Není zde malá konkurence, ale každý rok se daří prorazit novým a novým eshopům. Provozování úspěšného internetového obchodu vyžaduje mnoho schopností a zvládnutí online marketingu. Také je zavedení eshopu určitou investicí (časovou i finanční) a rozjezd je do takto konkurenčního prostředí složitý.

Další úrovní při rozjezdu eshopu je logistika. V případě, že se cítíte silní v marketingu nebo jen prostě logistiku řešit nechcete, tak můžete zkusit takzvaný dropshipping. Ten funguje podobně jako affiliate marketing. Eshop se pro zákazníka tváří klasicky, ovšem při nákupu vlastně jen zprostředkováváte obchod pro jiný eshop či sklad. Hraje se tak pouze na poli marketingu a rekrutace zákazníka. Nemusíte se starat o zasílání či reklamace produktů.

Digitální produkt

Kurzy a semináře jsou velmi oblíbené a lidé se nebojí za know-how utrácet. Máte, co předat dalším? Zpracujte zajímavý online kurz nebo seminář.

Digitální produkty jako kurzy či ebooky jsou jednoduše replikovatelné a můžete je prodávat opět bez starosti o sklad nebo doručení produktu.

Vyšší úrovní digitálních produktů mohou být různé aplikace, software nebo CRM systém. Firmy a jejich zakladatelé v tomto odvětví velmi rychle rostou, jelikož se nemusejí ohlížet na prostory nebo výrobní kapacity. Produkt je snadno replikovatelný.

Freelancer

Freelancer je moderní označení pro lidi, kteří pracují nejčastěji v onlinu na vlastní pěst. Je to vlastně taková nová forma pro živnostníky a drobné podnikatele. Ti odvádějí nějaký druh práce jako je například výše zmíněný online marketing, SEO, programování, copywriting, překládání nebo PPC reklamu. Za to jsou často odměněni předem domluvenou hodinovkou.

K práci na volné noze táhne většinu lidí především svoboda, jelikož v drtivé většině nemusí sedět v kanceláři, ale mohou pracovat z domova nebo kavárny. Práci na volné noze si vyzkouší mnoho lidí a část u ní také zůstane. Někteří ale následně raději zvolí kariéru v marketingových agenturách nebo s nabitými znalostmi založí nějaký vlastní business, start-up nebo eshop.

Freelancer si vyzkouší práci na různých projektech a má následně mnoho praktických zkušeností i potřebné know-how. Pro lidi, kteří si chtějí užívat více života a méně pracovat je zde také možnost hojně využívané práce na zkrácený úvazek.

Influencer marketing

Influencer marketing se objevil z čista a jasna, ovšem funguje na léty prověřených principech. Obloukem se vracíme v doporučení a affiliate marketingu. Influenceři jsou lidé, kteří si získali důvěru a nebo alespoň zajímají velké množství lidí. Pokud tito lidé něco činní nebo doporučí, tak to má významný vliv. Více o influencer marketingu a vydělávání na internetu se můžete dozvědět v tomto článku.

Jak vydělávat bez vkladu?

Všechny čtyři body výše vyžadují především obecnou dovednost digitálního marketingu. Nepotřebujete vysoký vstupní kapitál, ale stačí věnovat pouze čas a píli sobě a svému projektu. Čas je při vydělávání online klíčový. Nestačí mít skvělý nápad a podnikatelský záměr. Musíte si to jednoduše odmakat. Zde naleznete další nápady výdělku na internetu.

Možností je ale ještě mnoho. Více jsem nerozvíjel obrovský potenciál sociálních sítí, na kterých fungují influenceři i nové formy multi-level marketingu. Tyto formy totiž nevidím jako úplně nejšťastnější a s nejvyšší přidanou hodnotou. Ale to může být věc názoru.

Pokud se vám článek líbil, tak si můžete přečíst trochu více odlehčený článek pro lidi, kteří tolik nefandí onlinu o tom, kde lze také sehnat peníze mimo práci?

Patrik
SEO, obsahový marketing, weby a otevřená mysl.