Rodinné cestovní pojištění
Jak vybrat nejlevnější cestovní pojištění?

Jak vybrat nejlevnější cestovní pojištění?

Jak vybrat nejlevnější cestovní pojištění? Přiblížil se čas plánování dovolené. Atraktivní katalogy cestovních kanceláří se vrší na vašem pracovním stole. Toužíte po horské destinaci v Alpách, nebo raději po písčité pláži v Chorvatsku? Kromě platného cestovního pasu a opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem je nutné uvážit také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění pro všechny účastníky dovolené. Kde najdete to nejspolehlivější?

Co je to cestovní pojištění?

Jedná se o specifický pojistný produkt, který si po drobné konzultaci s finančním poradcem (nebo online) sjednáte u vybrané pojišťovny před odjezdem do zahraničí. Dnes se již tato služba velmi zrychlila a můžete si cestovní pojištění sjednat online nebo je dokonce součástí nějakého vašeho prémiového produktu u vaší banky či Revolutu. Sjednání cestovního pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné.

Pojistná smlouva vám poskytuje garanci úhrady léčebných výloh v případě úrazu, onemocnění. Na základě domluvy s pojišťovnou si do pojistné smlouvy můžete sjednat i další rizika, která vám na základě plánovaných aktivit v zahraničí reálně hrozí.

Nejlepší reklamou na cestovní pojištění jsou případy, kdy se například lidem v Alpách opravdu něco přihodilo a musel pro ně startovat například vrtulník. Takové zdravotní výlohy mohou vyjít i na milióny korun a úplně tak zruinovat celou rodinu.

Pojistná rizika

Vaše cestovní pojištění může zahrnovat také pojištění škod zaviněných třetí osobě v průběhu pobytu v zahraničí. Toto zajisté ocení především rodiče s malými dětmi. Škoda na hotelu či v malém místním obchodě vznikne z chvilkové nepozornosti poměrně snadno.

Rozumné je rovněž sjednání pojištění odcizení či ztráty zavazadel, popřípadě asistenčních služeb. To je nezbytné především v případě, že vyjíždíte do zahraničí „po své vlastní ose“.  

Pokud jste aktivní sportovec a láká vás nádherná příroda, sjíždění divokých řek i horolezectví, nepodceňujte pojištění rizikových sportů, pojištění smrti úrazem či trvalé následky po úrazu, popřípadě pojištění na smrt. A to obzvláště v případě, že daná rizika již nemáte řádně sjednána ve svém životním pojištění.

Pro adrenalinové aktivity v zahraničí je nezbytné mít sjednané rizikové pojištění sportů.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku, který vám poradí jak postupovat v případě vzniklé pojistné události: Jak nahlásit pojistnou událost?

Proč si sjednat cestovní pojištění?

I víkendové lyžování v Rakousku může pro váš rodinný rozpočet skončit naprostou tragédií. Dovolená bez cestovního pojištění se snadno promění v horor. Výjezd horské služby, ošetření v nemocnici, případně náklady spojené s převozem domů se mohou vyšplhat až do astronomických částek a vaši rodinu následně finančně zatíží i na několik let.

Sjednání cestovního pojištění vám zabere jen zlomek času a jeho cena se pohybuje v desítkách korun denně na jednoho člena. Pokud se chystáte na skiaply nebo divokou řeku, tak určitě nezapomeňte na připojištění pro rizikové sporty.

Cestovní pojištění je poměrně flexibilní produkt, který si prochází také inovacemi s ohledem na aktuální dění. V současné době dokonce pojišťovny nabízí také pokrytí nákladů spojených s onemocněním COVID-19. Při splnění podmínek vám uhradí náklady spojené s případnou karanténou či pobytem v nemocnici při komplikovaném průběhu.

Které cestovní pojištění je nejlevnější?

Nejjednodušší variantou je, sjednat si cestovní pojištění přes nejznámější srovnávač pojištění. Ušetříte tak čas i peníze. Pokud máte Revolut nebo ČSOB, tak můžete zkusit cestovní pojištění přes tyto platformy.

Uniqa pojišťovna

Jako čtyřčlenná rodina (2 dospělí a 2 děti do 18 let) můžete získat balíček cestovního pojištění Komfort na 7 denní pobyt v zahraničí (v rámci Evropy) za 554 Kč. Co všechno je v balíčku zahrnuto? Jsou tam léčebné a asistenční výlohy s krytím do 5 milionů korun, trvalé následky úrazu do limitu 300 000 Kč, odškodné za pobyt v nemocnici 300 Kč/den, odpovědnost za způsobenou škodu 1 milion Kč, pojištění zavazadel do maximální výše 15 000 Kč.

Pojišťovna Kooperativa

Čtyřčlenné rodině (2 dospělí a 2 děti do 18 let) se nabízí možnost sjednání balíčku cestovního pojištění Klasik na 7 denní pobyt v rámci Evropy za 756 Kč (se zahrnutou slevou 10 % při online sjednání). Pojistka má lepší krytí na škody způsobené v cizině (limit až 4 miliony Kč) a také pojištění zavazadel na na dvojnásobek. K pojistce je možné přidat pojištění COVID a pojištění KARANTÉNA.

Pojišťovna Axa

Při stejným podmínkách jako předešlé dvě pojišťovny nabízí Axa balíček s názvem Komfort za 728 Kč (se slevou 50 %). Co vám balíček zajišťuje? Léčebné výlohy do maximálního limitu 5 milionů Kč, odpovědnost za újmu na zdraví 1 milion Kč, škoda na majetku do 500 000 Kč. Dále balíček obsahuje asistenční služby, pojištění právní ochrany do 20 000 Kč, pojištění zavazadel do 20 000 Kč, pojištění pro zpoždění odletu letadla (5000 Kč) i dokonce pojištění domácího mazlíčka (do 20 000 Kč).

Cestovní pojištění a covid-19
Pobyt v karanténě mimo území ČR vás finančně zasáhne. Situaci můžete řešit sjednáním připojištění COVID-19.

💡 Tip: Čtěte také článek ohledně rizkového životního pojištění, který vás informuje o možnostech: Kdy se vyplatí rizikové životní pojištění?

Cestování a ochrana před COVID-19

Toto pojištění si můžete sjednat u Generali České pojišťovny (při sjednání online vám nabídnou slevu 20 %), ale také u VZP, Axa pojišťovny, ČSOB pojišťovny, Uniqa pojišťovny či TOP pojištění.cz. Podmínky pro uplatnění pojistného plnění jsou podobné, ovšem liší se rozsah krytí i cena pojištění.  

Co si v rámci cestovního pojištěná vlastně můžete sjednat?  Pojištění léčebných výloh nákladů, jež souvisejí s onemocněním COVID-19 zahrnuje:

  • Úhradu nákladů spojených s léčbou, karanténou a případnou repatriací, pokud kvůli onemocnění nemůžete využít k návratu svůj vlastní vůz.
  • Úhradu nákladů spojených s onemocnění COVID-19 až do výše sjednaného limitu pojistného plnění. Ten si můžete sjednat do limitu ve výši 3 milionů Kč (Kooperativa), 5 milionů Kč, 25 milionů Kč nebo 100 milionů Kč. Od sjednaného limitu se odvíjí cena pojištění. Jedná se o cesty do zemí, které jsou na „semaforu MZV ČR“ označené jako rizikové.
  • Pojištění si můžete sjednat s územní platností Evropa nebo celý svět. Vztahuje se na krátkodobý pobyt, po dobu maximálně 120 dnů.

Kolik za pojištění COVID-19 zaplatíte?

Pojištění je jednotné pro všechny věkové kategorie. Můžete si ho sjednat jako jedno z volitelných připojištění. Při sjednání online můžete u Kooperativy navíc získat také slevu 10 %

Cenu pojištění ukazuje následující tabulka:

Počet dnů Evropa Svět
 1 až 15150 Kč/osoba /pobyt200 Kč/osoba /pobyt
16 až 30300 Kč/osoba /pobyt400 Kč/osoba /pobyt
31 až 60600 Kč/osoba /pobyt800 Kč/osoba /pobyt
61 až 90900 Kč/osoba /pobyt1200 Kč/osoba /pobyt
91 až 1201200 Kč/osoba /pobyt1600 Kč/osoba /pobyt
Zdroj: pojišťovna Kooperativa

Každý pobyt v zahraničí je rizikovou záležitostí, proto je ideální sjednat si cestovní pojištění i na jednodenní výlet za hranice. Současný technický vývoj umožňuje sjednání pojištění i z pohodlí vašeho domova. Stačí jen vyplnit formulář, zvolit si preferovaná rizika, která vám reálně hrozí, uhradit pojistnou částku a vytisknout si pojistnou smlouvu. Pokud si srovnáváte nabídku jednotlivých pojišťoven, je nutné si uvážit co vše je v pojištění zahrnuto a za jaký servis vlastně platíte. Výběr nejnižší ceny nemusí být směrodatný.

Monika Kolářová
Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky.