Běžný účet pro vás
Jak vybírat běžný účet? Srovnání 2022

Jak vybírat běžný účet? Srovnání 2022

Jak vybírat běžný účet? Srovnání 2022. Málokdo z vás si v dnešní hektické době dovede představit svůj každodenní život bez aktivního spojení se svou bankou. Bankovní konto je dnes naprosto nezbytnou součástí životního stylu. Ocení ho především mladá generace, která si rozumí s technologiemi a užívá si jejich výhody.

Platby kartou i prostřednictvím mobilní aplikace vám zpříjemní nákup i cesty do zahraničí. Moderním bankovním účtům již konkurují také služby jako je Revolut, které v jedné aplikaci drží běžný účet, investiční platformu, cestovní pojištění, směnu měn a další vychytávky. Máte představu, co všechno dovede váš běžný účet?

Co je to vlastně běžný účet?

Jedná se o základní bankovní nástroj, který umožňuje správu vašich financí. Je založený a vedený na základě vašich identifikačních prvků. Slouží k upisování finančních prostředků od zaměstnavatelů, institucí i třetích osob a také k zasílání plateb.

Každý měsíc obdržíte vyúčtovaní o svém hospodaření. Výpis z účtu si můžete nechat zasílat v tištěné podobě na vaši korespondenční adresu nebo volit elektronické vyúčtování, které vám banka zašle do vašeho e-mailu. Elektronické vyúčtování je výhodnější, zpravidla není spojené s poplatky.

Běžný účet vám zprostředkovává přehled o vašich příjmech a výdajích. Co vám to přinese? Získáte především přehled o hospodaření s finančními prostředky, možnostech innvestic, převodu či výběru financí z bankomatu. K tomu vám poslouží sjednaná debetní karta.

Jak si založit běžný účet?

Pokud hledáte nejméně komplikovanou možnost, navštivte zvolenou pobočku banky a domluvte se s bankovním pracovníkem. Ten vás zajisté rád informuje o všech možnostech a výhodách nově zakládaného účtu. Také vám ochotně sdělí výši poplatků spojených s vedením účtu. Ovšem běžný účet můžete mít u vybraných bank vedený i zdarma. Proto vybírejte pečlivě a s rozvahou.

Další možností sjednání účtu prostřednictvím online prostředí. To už však vyžaduje skenování minimálně dvou dokladů totožnosti, na jejichž základě si vás banka ověří a také zběhlost v internetovém prostředí. Ovšem nespornou výhodou je pobyt v prostředí domova při zakládání účtu a následná komunikace s kurýrem. Další možností je využití bankovní identity.

Smlouvu o běžném účtu je možné uzavřít i v online prostředí a nechat si ji přivézt kurýrem.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku ohledně převodu prostředků mezi finančními institucemi: Srovnání: Jak dlouho trvá převod peněz?

Jaká mohou být vaše očekávání?

Než se vydáte do banky na jednání s finančním poradcem, ujasněte si, k čemu budete svůj běžný účet používat a jaké funkce jsou pro vás žádoucí. V minulosti sloužilo bankovní konto pouze k příjmu vašeho platu a následné úhradě jednorázových či trvalých příkazů. Dnes už nabízí celé spektrum dalších možností a služeb.

Jeho přínos spočívá v možnosti bezhotovostních plateb, plateb prostřednictvím QR kódů, vedení účtu i v cizích měnách. Také si můžete vyjednat virtuální kartu, která zajistí maximální bezpečí pro vaše finance při nákupu z e-shopu. Navíc si jeho prostřednictvím sjednáte také celou řadu pojištění či připojištění. Velmi důležité je především cestovní pojištění, které vám v případě úrazu či nehody ochrání rodinný rozpočet.

Váš běžný účet vám také poslouží jako cesta ke zřízení dalších finančních produktů. Jeho běžnou součástí je také spořicí účet, ale po určitém čase si můžete zažádat rovněž o zřízení kontokorentu či kreditní karty. Volné finanční prostředky si snadno převedete na termínovaný vklad nebo do jiné formy investice.

Běžné účty se dnes rozvíjejí společně s technologiemi a usnadňují platební styk v tuzemsku i zahraničí.

💡 Tip: Čtěte také článek věnovaný problematice zhodnocení vašich úspor z pozice drobného střadatele: Jak investovat snadno malé částky? [2022]

Běžný účet i pro dítě?

Otázka finanční gramotnosti je dnes poměrně aktuální. Mnoho z vás zajisté hledá cesty, jak své děti naučit hospodařit s finančními prostředky a otevřít jim tím cestu k lepší budoucnosti. Zřízení dětského konta pro školáka může být pro vás jednoduchým počátkem. K jeho založení vám stačí rodný list nebo občanský průkaz dítěte.

Dítě starší osmi let na naučí pracovat s debetní kartou a postupně si začne uvědomovat hodnotu věcí kolem sebe. Vy jako zodpovědný rodič kontrolujete účet i výdaje svého potomka z pozice zákonného správce účtu.

Srovnání běžných účtů

Který běžný účet je pro vás ten nejlepší? Účet s internetovým bankovnictvím a mobilní aplikací, nebo účet vedený zcela zdarma bez nutnosti měsíčních obratů? Každý z vás má své priority, které by vám měly pomoci ke správnému rozhodnutí.

Ovšem sjednáním účtu tento proces nekončí. Nadále sledujte podmínky spojené s poskytováním účtu a případně využijte možnost převodu agendy k jiné finanční instituci. Jaké jsou aktuální podmínky?

Přehled nabídky jednotlivých bank

Equa bank

Tato banka vám poskytne účet založený a vedený zdarma (včetně debetní karty) s možností bezplatně posílat i příjímat prostředky od ostatních institucí. Ovšem při výběru prostředků v bance uhradíte poplatek 99 Kč a za přijetí zahraniční platby zaplatíte 290 Kč.

Raiffeisenbank

Její Chytrý účet nabízí stejné podmínky jako již zmíněný účet od Equa bank. Ovšem při vedení účtu v cizí měně počítejte s poplatky a také s poplatkem 200 Kč za sjednání kontokorentu.

Air bank

Oblíbená internetová banka nabízí kompletní vedení účtu zdarma, možnost využití mobilní aplikace My Air. Jeho výhodou je přehledné webové prostředí usnadňující zadání operací onlině, včetně sjednání dalších finančních služeb i pojištění. Při platbách kartou v cizině můžete dokonce získat cashback až 1 %.

mBank

Její běžný účet s názvem mKonto je z hlediska poplatků také docela zajímavý. Obdobně jako Air bank vám nabízí většinu služeb zdarma. Ale pozor, problémy mohou nastat při výběru z bankomatu. Musíte vybírat částku alespoň 1 500 Kč, jinak vám banka výběr zpoplatní sazbou 29 Kč. Výhodou je výběr z cizího bankomatu zdarma.

ČSOB

Plus Konto je dalším z účtů, které vám banka poskytne převážně zdarma. Zpoplatní vám výběr z cizího bankomatu. A to částkou 40 Kč. V současné době banka láká nové klienty na bonusový příspěvek až ve výši 2000 Kč.

UniCredit Bank

U konto je účtem, který můžete mít založený i vedený zdarma, včetně výběru z bankomatů. Avšak musíte nutně splnit podmínku spojenou s minimální výší obratu na účtu, která činí 12 000 Kč. Účet můžete také efektivně propojit se spořicím účtem a také získat slevy při nákupu u sjednaných obchodníků v rámci programu U-Šetřete.

Už máte jasno, který účet je pro vás připravený přímo na míru? Pokud ještě stále váháte ujasněte si své priority a srovnávací parametry. Na co se zaměřit? Kritériem pro vyhodnocení jsou poplatky spojené s vedením účtu, plateb, výběru z bankomatů, možnost spravovat účet v internetovém prostředí, popřípadě si ho založit online, ale také využití dalších služeb.

Copywriterka se zájmem o cestování, historii, ekonomii a cizí jazyky. Mojí specializací jsou dlouhé a podrobné články a studie.