převod peněz

Srovnání: Jak dlouho trvá převod peněz?

Otázku, jak dlouho trvá převod peněz, si nejčastěji klademe, když na nějakou platbu zapomeneme. Jestliže máme nastaveny trvalé příkazy, nemusíme si dělat starosti. Trvalý příkaz si nastavíme tak, aby se platba připsala na účet druhé straně s dostatečným předstihem. To je nesporná výhoda ve světě dnešních technologií. Avšak u plateb, které platíme jednou za rok (například pojištění za dům), se může stát, že jednoduše zapomeneme.

Naštěstí, v dnešním zrychleném světě, převod peněz zabírá čím dál méně času a těměř každý ví, jak poslat peníze na účet. Kromě toho, nepotřebujeme mít u sebe hotovost. Provádíme tedy příkazy s penězi, které jsme nikdy neviděli. Pojďme si říct, jak dlouho trvá převod peněz v rámci jedné banky, mezi různými bankami a co obnáší okamžitá a expresní platba.

Jak dlouho trvá převod peněz ve stejné bance?

Převod peněz v rámci jedné banky je nejrychlejší. Trvá vteřiny, u těch pomalejších bank minuty. Důvod je ten, že převod nemusí projít mezibankovním systémem CERTIS, který spojuje všechny banky. Platební příkaz zpracuje jedna banka a přesune peníze z jednoho účtu na druhý, který také spravuje. Peníze v rámci jedné banky se převedou i o víkendu a ve svátek (až na pár výjimek).

Jak dlouho trvá převod peněz v jedné bance? To si ukážeme v následující tabulce.

BankaPřipsání peněz na účet v rámci jené banky
Air BankOkamžitě
CREDITASTen stejný den, jestliže byla platba odeslána do 16:00 hodin
Česká spořitelnaTen stejný den
ČSOB Ten stejný den, jestliže byla platba odeslána do 20:00 hodin
Equa bankOkamžitě
Fio bankaOkamžitě
mBankOkamžitě
MonetaPracovní dny – okamžitě, víkend – následující pracovní den
Raiffeisenbank Ten stejný den, jestliže byla platba odeslána do 18:00 hodin
UniCreditOkamžitě
Převod peněz v rámci jedné banky je nejrychlejší.

Komplikace může nastat v případě odstávky elektronického systému banky. Na tu nás banky však dopředu upozorní a netrvá déle než 24 hodin.

Převod do jiné banky

Zde záleží na konkrétních bankách. Někdy příkaz proběhne za pár hodin, jindy se může protáhnout až na tři dny. Obecně platí, že by banky měly převést peníze do 24 hodin. Není to však pravidlo. Transakce může být ovlivněna například časem, kdy příkaz zadáme. Některé banky odešlou peníze ihned, když příkaz zadáme do poledních 12 hodin. U některých do 8 hodin ráno. Některé tuto možnost vůbec nenabídnou. Důležité jsou také další faktory, které převod ovlivní.

 • Z jaké banky peníze pošleme – všechny tuzemské banky musí peníze odeslat nejpozději následující pracovní den od zadání příkazu. Jestliže tedy zadáme platbu v pondělí, banka peníze odešle nejpozději v úterý.
 • Do jaké banky peníze pošleme – Česká národní banka, která spravuje mezibankovní systém CERTIS apeluje na banky, aby peníze připsaly na účet příjemce okamžitě po jejím zpracování. Pravdou však je, že si některé banky dávají na čas.
 • Čas odeslání – systémem CERTIS projde každá platba a systém za hodinu dokáže zpracovat až 1,5 milionů transakcí. Celý proces probíhá zcela automatizovaně a to v pracovních dnech od půlnoci do 16:00 hodin. To znamená, že příkazy zadané v kterékoliv bance po 16:00 hodině na účet před půlnocí již nedorazí. ČNB si účtuje poplatek za každou transakci a za platby, které obdrží před koncem účetního dne, naúčtuje bankám přirážku.
 • Den platby – systém pracuje pouze v pracovní dny. O víkendech a ve svátcích je vypnutý, takže žádné transakce neproběhnou.
platební karta
Rychlost převodu do jiné banky je ovlivněna několika faktory.

Okamžité platby

Systém okamžitých plateb je složen ze dvou úrovní. Tou základní je schopnost banky okamžité platby pouze přijímat, další úroveň umožňuje i jejich odeslání. Jestliže tedy banka odesílatele umí okamžité peníze přijímat i odesílat a naše banka alespoň přijímat, peníze obdržíme okamžitě.

Transakce probíhají nepřetržitě a to včetně víkendů a svátků a v kteroukoliv denní i noční dobu. Převod peněz je skutečně velmi rychlý. Peníze se objeví na našem účtu takřka okamžitě, v řádech několika sekund. Celý proces je zdarma. Je však limitován maximální částkou 400 000 Kč.

Jaké banky již spustily okamžité platby?

 • Air Bank
 • Creditas
 • ČSOB
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Komerční banka
 • Moneta
 • Raiffeisenbank
 • mBank
 • Oberbank
 • PPF banka
 • Česká spořitelna

Nebankovní společnosti a okamžité platby

Některé nebankovní společnosti si zřídily účty právě u těch bank, které okamžité platby podporují. Díky tomu mohou poskytnout klientovi půjčku okamžitě po podpisu smlouvy. Mají tedy nespornou výhodu oproti těm společnostem, které okamžitou platbou nedisponují. Klient může vybírat úvěr déle a může si tento krok více promyslet. Nemusí jednat impulsivně, aby mu peníze stihly přijít. Bude je mít totiž k dispozici okamžitě. Mezi tyto nebankovní společnosti se řadí například Provident, Zonky, Home Credit, Zaplo, Kamali a další.

okamžitá platba
Transakce u okamžitých plateb probíhají v kteroukoliv denní i noční dobu.

Expresní převod

Jestliže jsme zapomněli na důležitou platbu a naše banka nepodporuje okamžité platby, je zde možnost expresního převodu. Jedná se však o nadstandardní službu. Ta může být zpoplatněna i v řádu stokorun. Jak dlouho trvá převod peněz v rámci expresní platby? Peníze budou zaručeně na účtu klienta ještě ten den. V některých bankách musíme ovšem platbu zadat nejpozději v poledne.

Některé banky si účtují poplatek za expresní platbu podle hodiny, kdy příkaz zadáme. Dopoledne může být zpoplatněn v řádech desetikorun, ale po poledni (zejména bude-li se blížit 4 hodina), se může částka vyšplhat až na 200 Kč.

Jak dlouho trvá převod peněz ze zahraničí?

Počet dnů se liší podle poplatku a druhu platby. Standardní bankovní převod trvá 3 pracovní dny. Urgentní zahraniční platba je za příplatek a trvá 1 pracovní den. SEPA platba (týká se EU a přidružených států) trvá 2 pracovní dny.

Převod peněz do zahraničí

Rychlost převodu peněz do zahraničí je ovlivněna hlavně cílovou měnou. Především tím, zda na druhý účet dorazí peníze v korunách, dolarech, librách nebo jakékoliv další měně. Eura se převádí nejrychleji. Libry, jelikož mají zajištěnou výjimku, dorazí do čtyř pracovních dnů. U mimoevropských měn mluvíme o řádu 5 – 10 dnů. Převody do zahraničí bývají zpoplatněny vysokými poplatky a počítat také musíme s rozdílem kurzů měn.

Přečtěte si také článek na téma co je finanční gramotnost.