Těžba bitcoinu a jiných kryptoměn fungujících na stejném principu je poměrně komplikovaný proces, který vyžaduje velký výpočetní výkon. Z toho důvodu se většina nových tokenů vytěží ve velkých specializovaných farmách. Tím se ale nenechte zastrašit, nepotřebujete vysoce výkonný počítač, stačí vám pouze chytrý telefon.
Pokud nevíte, jak funguje těžení bitcoinu a dalších kryptoměn, tak rozhodně úvodem doporučujeme článek o těžbě bitcoinu.
Pro těžbu je potřeba aplikace
Abyste vůbec mohli začít, musíte si stáhnout určitou aplikaci či program. Jak App Store tak Google Play těžební aplikace mažou ze své nabídky. Nejznámější aplikace jsou MobileMiner a CryptoTab a jsou k dostání jen pro uživatele androidů na Google Play. Apple je vzhledem k těžebním aplikacím důslednější a na jejich platformě se k nim nedostanete. To však neznamená, že přes Váš iPhone nemůžete těžit. K programu se dostanete přes webové stránky dané aplikace.
Jak se zapojíte do těžební sítě?
Registrací do aplikace se připojíte do kolektivního těžení, takzvaného mining poolu, což je skupina uživatelů, která spolupracuje a díky tomu mají jednotlivci větší šanci na získání části společně vytěžené mince.
Pokud byste se rozhodli pracovat samostatně, tak máte mnohem menší šanci minci vytěžit. V dnešní době a celkové síle sítě by se to dalo brát jako prakticky nemožné. Na druhou stranu pokud by se Vám to povedlo, přišli byste k odměně v podobě 12.5 bitcoinu, což je v aktuální situaci (bitcoin 23 500$) neuvěřitelných 6,7 milionu korun.
Velká většina mincí je však vytěžena právě mining pooly. V nich se tato částka rozštěpí mezi tisíce těžařů. Díky tomuto mají mnohem pravidelnější příjem, což je pro ně výhodné.
Rizika a Výdělečnost
A právě zde přichází veliký zádrhel celé věci. Většina se zajímá o těžbu hlavně kvůli ziskům.
A právě ty se v tomto případě pohybují v nižších stovkách korun za celoroční těžení. I tak to není špatné, 300 korun které tímto získáte navíc. Člověk by si řekl proč ne?
Zde se dostáváme ke dvěma velkým vykřičníkům:
Prvním problémem je, že telefon musíte nabíjet, aby mohl pracovat. Těžení samo o sobě je poměrně náročná operace a potřebuje velké množství elektrické energie. Zařízení se také bude zahřívat a spotřeba tedy stoupne i kvůli chlazení. Takže v konečném důsledku za elektřinu zaplatíte mnohem více, než reálně vytěžíte.
A problémem druhým je to, že těžení vážně poškozuje Vaše zařízení. Právě kvůli tomuto Apple i Google odstraňují tyto aplikace ze svých platforem.
Dalším mínusem je stále stoupající obtížnost těžby a konkurence, se kterou se Váš telefon rozhodně nemůže rovnat (například obrovské těžební haly plné supervýkonných počítačů v Číně atd.).
Shrnutí
Pokud si sečtu všechny plusy a mínusy, co jsem zmínil, tak moc nevidím důvod se do těžení mobilním telefonem pouštět. Vystavíte sami sebe větším nepříjemnostem než nakonec budou vaše zisky.
Pokud by Vás ale přesto těžení lákalo, tak můžete zvážit nákup podobného těžebního stroje (viz obrázek výše). Jsou k dostání na různých bazarech či facebookových skupinách (najdete je označené jako mining rigy), jejich cena začíná kolem 20 000 korun. Cena samozřejmě stoupá s výkonem. Ale i v tomto případě si pořádně zjistěte, jakou máte například smlouvu s dodavatelem elektřiny, aby pro vás byla těžba ziskovou záležitostí!
Pokud Vás lákají kryptoměny, ale raději byste se k nim dostali jednodušší cestou, můžete si přečíst článek: Jak nakoupit Bitcoin bez poplatků a co nejvýhodněji nebo o hardwarových peněženkách na kryptoměny.
Ohodnotit