odpočet úroků z hypotéky

Jak funguje vrácení úroků z hypotéky?

Platíte každý měsíc poctivě hypotéku a rádi byste dostali nějaké peníze zpět? Slyšeli jste od známých, že je možné si ze základu daně odečíst určitou částku a dostat tak státu dostanete něco na zpět? Podívejme se jak v praxi funguje vrácení úroků z hypotéky a co vše pro to musíte udělat.

Sleva na dani a hypotéka v praxi

Stát umožňuje každému, kdo si vezme hypotéku a poctivě jí každý měsíc splácí, aby si poté odečetl částku, kterou zaplatí bance na úrocích. Jednoduše vysvětlíme na příkladu níže.

Praktický příklad

Vaše měsíční splátka činí 10 000 Kč. Ročně tedy bance zaplatíte 120 000 Kč. Z toho na úrocích zaplatíte např. 54 000 Kč. Tato částka je pouze orientační, protože samozřejmě záleží na tom, jaké procento máte u vaší hypotéky a také jak dlouho hypotéku máte. Obecně platí, že v prvních letech bývá částka, kterou jste zaplatili na úrocích vyšší a na konci splácení naopak nižší. Také čím vyšší hypotéku máte, tím vyšší bude částka zaplacená na úrocích.

Potvrzení o výši zaplacených úroků

Toto potvrzení je věc bez které se při slevě na dani neobejdete. Tento dokument vám vystaví banka, a to vždy na začátku roku. Většina bank to dělá automaticky a dokonce vám ho zašle na email nebo poštou. Někde si potvrzení musíte stáhnout např. v internetovém bankovnictví. Právě zde se dozvíte, kolik jste bance za uplynulý rok na úrocích odvedli.

Jak postupovat dál?

Jestliže už nastal čas pro podání daňového přiznání a máte u sebe potvrzení o výši zaplacených úroků, máte v podstatě vše co potřebujete. Pokud vám daňové přiznání zpracovává účetní u zaměstnavatele nebo máte svojí účetní pouze předáte toto potvrzení a o více už se nestaráte.

Pokud si daňové přiznání děláte sami, radíme stáhnout si interaktivní formulář, kde hledejte kolonku s názvem „odečet úroků“, zde přepíšete částku, kterou máte na potvrzení a máte hotovo. Pokud máte další půjčky, které byly použity na nákup nemovitosti, i tady můžete provést odečet úroků a princip funguje úplně stejně. Částky byste poté pouze sečetly. Finální částka je odečtena ze základu daně a z praxe většinou víme, že dostanete nějaké peníze zpět. Případný přeplatek vyplácí příslušný finanční úřad a děje se tak většinou v dubnu nebo květnu po podání daňového přiznání.

Nyní již víte, že provést odečet úroků je vlastně hračka, a to i když si daňové přiznání zpracováváte sami. Pokud vás zajímají i další témata ohledně šetření. Podívejte se na článek, jak šetřit nebo článek o rodinném rozpočtu a vhodné aplikaci, kterou pro to můžete využít.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.