zlatý bitcoin

Jak koupit Bitcoin bez poplatků a co nejvýhodněji?

Jak a kde nakoupit Bitcoin je jedna z nejčastějších otázek začátečníků. Odpovědí na tuto otázku je více a v tomto článku bych Vám je chtěl představit. Nejde o nic složitého, nebudeme pronikat do žádných počítačových složitostí, takže se nemáte čeho bát. Zvládne to opravdu každý!

1. Směnárny

Nejoblíbenější způsob nákupu Bitcoinů bude jistě přes internetové směnárny. Jde o jednoduchý a velmi rychlý proces. Připojíte svoji kreditní či debetní kartu, odešlete z ní peníze dané směnárně, ta Vám je převede do Bitcoinu nebo jiných kryptoměn dle vašeho výběru a odešle ji na Vaši peněženku.

Platíte naprosté minimum poplatků a pro začátečníky je to určitě nejlehčí řešení. Zároveň směnárně nedáváte žádné osobní údaje kromě jména a údajů na kartě. Tím docílíte poměrně vysoké úrovně anonymity.

Příklady: Coinbase, Simplecoin

2. Burza

Způsob využívaný spíše pravidelnými uživateli internetových měn. Často zde nakupují lidé, kteří dále s měnami obchodují a mění je za jiné. Burza nabízí nejvíce směnných párů (možností výměny různých kryptoměn navzájem. Například: BTC/ETH, BTC/USDT apod.).

Jednou z velkých výhod je opět velmi rychlé jednání s nízkými poplatky a na rozdíl od směnáren nabízí, že Vaše kryptoměny budou držet na své peněžence. Vy k nim kdykoliv budete mít přístup a budete s nimi moct dělat jakékoliv obchody, ale nemusíte mít vlastní peněženku na tyto speciální mince.

Pro založení burzy se budete muset ověřit výpisem z účtu a občanským průkazem, tímto ztrácíte svou anonymitu před burzou, nikoliv před celým světem kryptoměn. Přesto bych to označil jako menší mínus.

Příklad: Binance, FTX

3. Bitcoinové automaty

Takzvané „BTCmaty“ se nabízí jako další možnost pro nákup vašich Bitcoinů. Největší plus těchto automatů je vklad v hotovosti, který vám zaručí velmi vysokou úroveň anonymity, kterou vám ani burza či směnárna nemohou zaručit.

Bankomat Vás sám provede celým procesem, takže se nemusíte bát, že byste něco pokazili. Všechno je velmi jednoduché a budete mít na všechno spoustu času, jelikož o tyto „btcmaty“ není takový zájem. Fronta by Vás tedy rozhodně neměla potkat.

První nevýhodou jsou dražší směnné kurzy a poplatky. Nejde o nic hrozného, ale obě možnosti uvedené výše vyjdou levněji.

A druhou nevýhodou je dostupnost automatů. Většina z nich se vyskytuje v Praze. Který z přístrojů Vám je nejblíže si můžete zkontrolovat na: coinatmradar.com

Rozmístění BTCmatů na území ČR dle mapy na coinmatradar.com
Rozmístění BTCmatů po ČR

4. Z ruky do ruky

Jde o prostou výměnu. Dohodnete se s někým, že spolu vyměníte peníze za Bitcoin. Jde o naprosto legální směnu, koupě se nemusíte vůbec bát. (Pokud byste prodávali a byl by pro Vás obchod ziskový, měli byste správně zdanit zisk 15% daní z příjmu. Tyto transakce jsou prozatím nesledovatelné, takže vám v tomto případě menší únik nebude moci nikdo dokázat, pokud nebude mít přímé důkazy.)

Je nutné dát si pozor s kým obchodujete. Kolem těchto směn se pohybuje spousta lidí s křivým úmyslem připravit Vás o peníze. Měli byste proto k téhle možnosti přistupovat s opatrností a důkladně si vybrat s kým obchodujete. Ideálně aby to byl někdo známý anebo směnu provést při osobním setkání.

5. Trafiky

Tuto službu nabízí firma BitStock ve spolupráci s trafikami GECO, které mají své pobočky po celé republice. Objednávku Bitcoinů provedete online a v trafice ji jednoduše zaplatíte hotovostí za pomoci Bit.Plus.

Shrnutí

Výše vypsané způsoby nákupu Bitcoinu nabízí spoustu možností. Záleží jenom na Vás, která z cest Vám nejvíce vyhovuje. Každá přináší své výhody a nevýhody. Při nákupu buďte opatrní, nenechte se napálit falešnými odkazy, špatnými kurzy a podobně. Pokud si budete posílat BTC na nějakou z peněženek, důkladně překontrolujte adresu (doporučím Vám ji kopírovat a nepřepisovat, transakce jsou nevratné a i malý překlep může mít velkou cenu). Hodně štěstí ve světě Kryptoměn!