Co je a jak funguje hardware peněženka?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kam si uložit své kryptoměny? Na místo, kde je neztratíte, nikdo vám je nevezme a stále je budete mít při ruce a budete s nimi moci pohybovat? Tento problém řeší hardware peněženka. Jak fungují a v čem jsou nejlepší?

Co to je hardwarová peněženka?

Jedná se o speciální bezpečnostní zařízení, které umožňuje uchování kryptoměn. Dále nabízí možnost bezpečných plateb a spravování Vašich měn bez vystavení externímu nebezpečí. A to vše v poměrně malé a jednoduše ovladatelné krabičce s pár tlačítky a malým displayem. Podporují většinu populárnějších mincí od Bitcoinu, přes Ethereum až po SushiToken nebo třeba ShibaInu.

Je vhodná hlavně pro dlouhodobé držení kryptoměn, jelikož je offline od momentu, kdy je odpojíte od počítače, takže se k ní nikdo nemůže přes internet dostat. Nevýhodou je obtížnější nastavení. Není určena pro každodenní používání, spíše občasné transakce, protože při každé transakci vyžaduje hesla a potvrzení, kvůli udržení bezpečnosti.

Jak fungují a proč jsou tak populární?

Jedná se o poměrně komplikovaný systém práce s daty. Abych vysvětlil funkci těchto peněženek, musím nejdřív zjednodušeně vysvětlit uchovávání kryptoměn jako takových. Většina měn má limitovaný počet coinů (mincí – třeba Bitcoinů je 21 milionů a nebude jich nikdy víc) a tyto mince jsou rozesety mezi různé adresy – peněženky.

Ať už máte své coiny na burze, u kamaráda a nebo v osobním počítači, tak v databázi dané měny vždy leží na nějaké adrese. Vaše peněženka neurčuje kolik v ní máte mincí, vždy se připojí k neuvěřitelně dlouhé databázi transakcí za celou historii dané měny, najde veškeré transakce vaší adresy v minulosti a podle nich určí váš zůstatek.

Peněženky burz mohou být hacknuty a vykradeny, váš počítač se může prostě a jednoduše rozbít a přijít o data a tím i o přístup ke kryptoměnám a právě proto existuje možnost externího úložiště. Hardwarové peněženky jsou další adresy, na které můžete poslat vaše mince. Jsou specifické v tom, že mají komplikovaný systém přístupu, ale díky tomu jsou i velmi bezpečné. Máte je u sebe doma a pod kontrolou. Přístup k nim máte pouze Vy po tom, co je připojíte k počítači a přihlásíte se PINem.

Jak hardware peněženku správně nastavit?

Po koupi peněženky (např. Trezor One nebo Ledger Nano S Plus) musíte projít rychlým nastavením. Stáhnete si aplikaci ze stránek výrobce a kliknete na možnost vytvoření nové peněženky. Nejdůležitější část nastavování je záloha, nebo-li recovery seed. Jde o 24 slov (v některých případech pouze o 12), které si bezpodmínečně zapište na kartičku, která přijde v balení a poté si ji dobře schovejte (nedoporučuje se si slova ukládat do počítače nebo telefonu.

Viry a hackeři právě na tyto slova cílí, jelikož jim dají přístup do konkrétní peněženky). Pokud by se Vaší peněžence cokoliv stalo, tato slova Vám vrátí kontrolu nad mincemi, které jste na ni uložili. Dále si nastavíte PIN kód, který Vám dovolí peněženku odemknout pokaždé, když ji připojíte k počítači. Tím končí nastavování a peněženka je připravena na Vaše kryptoměny.

Po koupi peněženky (např. Trezor One nebo Ledger Nano S) musíte projít rychlým nastavením. Stáhnete si aplikaci ze stránek výrobce a kliknete na možnost vytvoření nové peněženky. Nejdůležitější část nastavování je záloha, nebo-li recovery seed. Jde o 24 slov (v některých případech pouze o 12), které si bezpodmínečně zapište na kartičku, která přijde v balení a poté si ji dobře schovejte (nedoporučuje se si slova ukládat do počítače nebo telefonu.

Viry a hackeři právě na tyto slova cílí, jelikož jim dají přístup do konkrétní peněženky). Pokud by se Vaší peněžence cokoliv stalo, tato slova Vám vrátí kontrolu nad mincemi, které jste na ni uložili. Dále si nastavíte PIN kód, který Vám dovolí peněženku odemknout pokaždé, když ji připojíte k počítači. Tím končí nastavování a peněženka je připravena na Vaše kryptoměny.

Žádné ještě nemáte? Zde najdete nejjednodušší cestu jak je nakoupit: Jak nakoupit Bitcoin

Srovnání Trezor vs Ledger

Porovnání se týká dvou nejběžnějších produktů v této kategorii – Trezor One a Ledger Nano S.
U obou najdeme software pro počítače, zabezpečení recovery seedem a PINem.
Cenový rozdíl je znatelný, Ledger stojí 1500 a Trezor vyjde na 2050 korun. Společnosti dále nabízí i lepší varianty svých peněženek, ale běžný uživatel bohatě vystačí se základem. Vzhledově se jedná o poměrně rozdílná zařízení, Ledger připomíná spíše běžný USB flashdisk, zatímco Trezor volil jiný design, kterému dominuje větší display a dvě tlačítka vpředu.

Ledger nabízí o trochu lepší zabezpečení, Trezor naopak nabízí open source software (uživatel může nahlížet do softwaru – vidí jak je napsaný kód – ví tedy, jak zařízení doopravdy funguje). Obě peněženky podporují 1000 různých kryptoměn. Nejzásadnější rozdíl je v adaptaci XRP a Cardana – ty si uložíte pouze na Ledger. Pokud byste tyto měny chtěli mít na trezoru, museli byste se plácnout přes kapsu a pořídit Trezor Model T, který stojí 7450 korun.

Pokud bych se měl pustit do shrnutí, tak bych tvrdil, že Ledger je lepší možnost pro zkušenější, nepoužívá se tak dobře, má menší display, ale nabízí lepší zabezpečení a aplikaci pro obchodování krypta uloženého přímo na zařízení. Trezor je na druhou stranu lehčí pro ovládání, má větší display, jedná se o původní Českou firmu a celkově jde o lepší volbu pro začátečníky. S Trezorem One mám osobní zkušenosti a můžu říct že mu nemám co vytknout.

Závěr

Nákup hardware peněženky bych doporučil každému, kdo má v kryptoměnách větší obnos peněz a nechce o něj přijít. Jedno zařízení Vás může velmi efektivně ochránit před podvody ve světě internetu. V peněžence jsou v bezpečí pokud nikomu nedáte svých přístupových 24 slov a PIN. Nevystavujete se žádnému náhodnému nebezpečí, jako třeba hack burzy a nebo rozbití Vašeho počítače. Iv případě, že samotnou peněženku ztratíte, stále máte svůj recovery seed, kterým opět získáte kontrolu nad svým kryptem!

Kryptoměny, investice a úspěšní lidé.