jak šetřit peníze

Jak správně hospodařit s penězi a ušetřit?

Znáte pojem finanční gramotnost? Je to schopnost člověka hospodařit s penězi. Na první pohled jednoduchá věc. Pravdou ovšem je, že většinová část naší populace nemá nejmenší tušení o tom, jak hospodařit s penězi.

Finanční gramotnost

Jak se naučit hospodařit s penězi by se měli učit již děti ve škole. Jako dospělí by se nedostávali do finančních problémů a stále se rozšiřujících propastí dluhů. Škola nás učí, jak se připravit na profesi. Nikdo nás v ní ovšem nenaučí, jak hospodařit s následně vydělanými penězi.

Mnoho lidí dává svou špatnou finanční situaci za vinu svému zaměstnavateli. Neustále se ohání tím, že kdyby měli větší výplatu, zmizely by jejich dluhy i finanční problémy. Pravdou je, že když těmto lidem dáme více peněz, výsledek bude ten, že se pouze ještě více zadluží. Budou si kupovat dražší oblečení, auta a věci. To, jak umíme hospodařit s penězi, se totiž nejlépe projeví tím, jak hospodaříme s málem.

Finanční rezerva

Odborníci tvrdí, že lidé by měli mít finanční rezervu na pokrytí všech svých nákladů na šest měsíců. Jak toho ale dosáhnout, když většina žije od výplaty k výplatě?

Finanční rezervu si můžeme tvořit postupně, po menších částkách, po dobu několika let. Peníze si budeme průběžně odkládat na spořící účet a sáhneme na ně až v případě výpadků příjmů jako je ztráta zaměstnání, nebo dlouhodobá nemoc. Zároveň nám to nebude bránit jít na pracovní neschopnost z obavy z nižších příjmů.

Zaryté pravidlo říká, že na finanční rezervu bychom měli měsíčně odkládat alespoň 15 % našich příjmů.

Příjmy versus výdaje

Dva měsíce si budeme pečlivě zapisovat všechny své příjmy a výdaje. Na nic nezapomeneme. To nám osvětlí, jak hospodařit s penězi.

Do kolonky příjmů si zapíšeme mzdu, příjmy z podnikání, pasivní příjmy, rodičovský příspěvek. Do výdajů si zaznamenáme fixní náklady, jako je hypotéka, pojištění, leasing, nájem. Do variabilních nákladů řadíme jídlo, drogerii, účet za telefon, koníčky, kadeřnici, manikúru, kosmetiku, oblečení, masáže atd.

Jakmile si pečlivě zaznamenáme všechny své výdaje, budeme nejspíš šokování při jejich porovnání s našimi příjmy.

Při redukci výdajů se zaměříme na variabilní náklady. Kolik nás stojí měsíčně nové oblečení? Opravdu zkonzumujeme všechno nakoupené jídlo? Obědváme převážně v restauraci, nebo doma? A co výdaje za benzín?

Variabilní náklady jsou měnné a je pouze na nás, jak moc jsme ochotni upustit od zarytých zvyků. Například když do posilovny jedeme autem a tam platíme za hodinu na běžeckém páse. A co takhle jít si raději zaběhat do nejbližšího parku? Nic to nestojí a navíc čerstvý vzduch bude pro naše zdraví prospěšnější, než ten v uzavřené místnosti. Alternativ, jak ušetřit peníze je spousta. Stačí jen hledat.

Osobně znám spoustu lidí, co si neustále stěžují, že mají málo peněz, ale vykouří krabičku cigaret denně, jezdí všude autem a každé dva měsíce přijdu s novým kouskem drahého oblečení. A nehodlají tyto způsoby měnit. Každý měsíc pak začínají od nuly a bedlivě sledují, zda jim přišla výplata. Přitom stačí dodržovat pár základních pravidel k omezení svých výdajů.

Pryč s dluhy

Možná sníme o exotické dovolené, nebo si chceme koupit krásné auto. Obojí je možné. V první řadě se zbavíme dluhů. Nedoporučuji brát si na dovolenou další půjčku. Jakmile splatíme své dosavadní dluhy, peníze nám porostou na účtu rychleji. Prostředky, které jsme doposud odváděli do placení svých dluhů a nesmyslných úroků, můžeme odkládat na spořící účet.

Jídlo nakupujeme s rozmyslem

Podle statistik připadá v Evropě na každého člověka 95 kg – 115 kg vyhozeného jídla za rok. Což je děsivé. Než půjdeme do obchodu, napíšeme si seznam potravin, které chceme koupit. Nenecháme se strhnout akcemi z letáku a kupujeme jen to, co vážně potřebujeme. Potraviny, které se rychle kazí nakupujeme s rozmyslem. Stejně tak pečivo.

Může se stát, že uvaříme více jídla, které se nestihne zkonzumovat. Jídlo nevyhazujeme, ale zamrazíme.

Pohonné hmoty

Dnešní životní styl přímo vybízí k tomu, abychom se všude přepravovali autem. A proč taky ne? Je to rychlejší, pohodlnější a efektivnější než veřejná doprava. Pokud se však zamýšlíme, jak efektivně hospodařit s penězi, je právě omezení používání automobilu na bodu číslo jedna.

Ačkoliv je automobil v podstatě nezbytností pro náš život, je také výraznou položkou v našem měsíčním rozpočtu. Zkusme tedy jeho používání omezit. Možná budeme mile překvapeni, kolik zvládneme ušetřit. Zároveň pravidelnou chůzí uděláme dobře pro své tělo i psychiku.

čerpací stanice
Výdaje na pohonné hmoty nám mohou zahýbat s rozpočtem.

Účty platíme včas

Jakmile nám přistane výplata na účtě, poplatíme všechny výdaje na hypotéku, nájem, úvěr, pojištění a další. Získáme lepší přehled o své finanční situaci a lépe odhadneme, kolik si můžeme dovolit utratit peněz. To stejné platí u dalších poplatků jako je například pokuta za parkování, nebo platba daně z nemovitosti. Nic neodkládáme. Jednoduše bychom na platbu mohli zapomenout a vzpomenout si ve chvíli, kdy máme k částce připsané penále a úroky z prodlení.

Nenakupujeme za každou cenu

Obchody plné sortimentu doslova lákají své zákazníky k nákupu dalšího a dalšího zboží. Než se však necháme strhnout, dobře si rozmyslíme, jestli danou věc vážně potřebujeme. Popřípadě, zda nekoupíme stejnou věc na internetu levněji.

Netřeba mít nekonečné množství párů bot, nebo šperkovnice plné cetek. Jakmile totiž doma boty rozbalíme a novým náramkem ozdobíme své zápěstí, hodnota těchto věcí rapidně klesne.

Určíme si cíle

Někdo sní o tom, že si koupí obytný vůz a procestuje s ním Evropu. Jiný, že si koupí chatu u jezera, kam bude vyrážet na víkendy. Každý máme jiné cíle. Cesta k jejich dosažení však vede stejná.

Stanovíme si, jaké jsou naše finanční možnosti, a určíme si, kolik budeme měsíčně dávat stranou na dosažení našich cílů. Po zaplacení všech nákladů, odvedeme přesně danou částku peněz stranou.

úspory
Peníze si odkládáme stranou pro lepší dosažení svých cílů.

Jak můžeme své peníze zhodnotit?

Tipy, které nám pomohou zajistit si větší příjem peněz.

Investujeme

Funkce peněz je jednoduchá. Ačkoliv je mnoho z nás vnímá jako nezbytný prostředek na pokrytí výdajů, ve skutečnosti mají moc sloužit jako nástroj pro tvorbu dalších peněz. Bez rizika to ovšem nepůjde.

V praxi je zhodnocení peněz vcelku jednoduché. Na účtě máme navíc 50 000,- a přemýšlíme, jak s nimi naložíme. Ano. Jak krásná by byla dovolená u moře. Pro vytvoření finanční nezávislosti tudy ovšem cesta nevede. Raději si tedy zvolíme jinou cestu. Založíme si investiční účet, vložíme na něj 50 000,- a koupíme si dividendové akcie. Budeme při tom však postupovat s rozmyslem a s předem nastudovanými znalostmi.

Jednou za rok nám bude vyplácena dividenda, podle počtu vlastněných akcií. A přesně takhle peníze fungují. Vytvoří nám další prostředky bez toho, abychom pro to něco dělali. S akciemi můžeme dále obchodovat na burze a prodávat je za vyšší cenu, než jsme je nakoupili. Rozdíl mezi nakoupenou a prodanou akcií nám přinese zisk.

V případě, že disponujeme vyšší částkou peněz, můžeme je investovat do koupě nemovitostí za účelem dlouhodobého pronájmu. To nám přinese pěkný pasivní příjem.

Vlastní podnik

Při setkání s někým novým se nevyhneme otázce „kde pracuješ?“. Informace, díky které si o nás okolí vytvoří úsudek. Krásně znějící slova jako bankéř, manažer, finanční úředník, nebo zástupce ředitele mají za následek jediné. Pracujeme a vyděláváme peníze do kapes někoho jiného. Spousta z nás sní o kariérním růstu. Věnují hodiny a hodiny času, aby ve firmě, kde pracují, postoupili o žebříček výše. A čím usilovnější a zodpovědněji pracují, tím lepší život vytváří pro majitele dané firmy.

Proč tedy tvrdě pracovat pro někoho, když stejně tvrdě můžeme pracovat pro sebe a své lepší finanční zajištění? Zkusíme se tedy zamyslet, v čem jsme dobří, a co nás baví. Možná nás baví stavitelství. Můžeme si tedy založit stavební firmu. Nebo pracujeme jako servírka v restauraci. Proč si raději neotevřít svou vlastní?

U vlastního podnikání to znamená, že čím více pracujeme, tím více máme. V práci čím více pracujeme, tak pořád máme stejný plat. Můžeme pracovat na rozvíjení svého podniku a zároveň chodit do práce. Až si budeme jisti, že naše podnikání dokáže pokrýt všechny naše výdaje, začneme se mu naplno věnovat.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.