knihy o investování

8 TOP knih o investování a financích

Knihy o investování jsou těmi nejlepšími rádci, jestliže se chystáme vydat na dráhu investora. Zejména v případě, jestliže nemáme s investováním žádné zkušenosti. Knihy o investování nabízí odpovědi na všechny naše otázky a skrývají v sobě neomezený počet informací. Obohatí nás a každá z těchto knih nám poskytne rady, které nám již nikdo nevezme.

Knihy o investování

Robert T. Kiyosaki, americký podnikatel a autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta ve své knize napsal, že naše mysl je naše nejmocnější aktivum. Informace, které si do ní vkládáme, ovlivňují naše jednání a způsob myšlení a to se odráží na celém našem životě. Je tedy pouze na nás, jaké informace si do naší mysli vložíme.

V průběhu let bylo napsáno mnoho knih o investování a financích. Jedno však mají společné. Díky těmto knihám, které jsou plné zkušeností, návodů a rad od mocných a bohatých lidí, se i z nás mohou stát úspěšní, bohatí a stejně tak mocní podnikatelé. Lidé, kteří tyto knihy napsali, se řídí svými životními zkušenostmi, úspěchy a pády. Naučí nás, čemu se vyvarovat a čemu naopak věnovat pozornost. Nemusíme si tedy projít stejnými životními zkouškami, stačí, když se budeme řídit jejich radami.

Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)

Tento bestseller patří jednoznačně mezi nejlepší knihy o investování. Kniha se lehce čte a je vhodná pro všechny, kdo chtějí mít kontrolu nad svými financemi a naučit se správné finanční návyky. Naučí nás, jak zacházet s penězi a jak vést vlastní business. Ukáže nám, jak peníze tvoří další peníze. Zároveň kniha poukazuje na problémy v oblasti vzdělávání. Školy totiž připravují své studenty na jejich profesi, ale neučí je, jak nakládat s vydělanými penězi. Proto mezi námi žije tolik finančně negramotných a zadlužených lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě.

Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)

Napoleon Hill věnoval 30 let svého života k sepsání knihy Myšlením k bohatství. Během této doby se setkal s řadou úspěšných podnikatelů, magnátů, předáků, vynálezců a manažerů, aby zjistil, čemu vděčí za své úspěchy. Tyto principy pak sepsal do jedné knihy, jako návod pro další generace. Kniha poukazuje jak důležitá je silná vůle, neutuchající vytrvalost a bezmezná víra k dosažení úspěchu. Bestseller patří mezi nejlepší knihy o investování, protože nás naučí, jak začít podnikat, čemu se vyvarovat, jak být dobrými manažery a jak dosáhnout svého cíle. Pomůže nám odhalit naše vnitřní kvality a pochopit, že každému úspěchu předchází neúspěch.

Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason)

Nejslavnější kniha na téma bohatství. Toto skvělé nadčasové dílo nám ukáže, že finanční principy, které fungovaly před mnoha lety, fungují i nyní. Prosté a jednoduché příběhy popsané v této knize odhalí, jak jednoduché je dosáhnout obchodních znalostí a finanční prosperity. Kniha se dobře čte a donutí nás přemýšlet nad našimi finančními návyky. Naučí nás lépe hospodařit s penězi a ukáže, jak peníze tvoří další peníze. Je založena na jednoduchých principech, kterými se zvládne řídit každý. Díky jednoduchému slovu je kniha vhodná i pro děti a jejich budoucí finanční gramotnost.

Kniha je tematicky podobná dílu Myšlením k bohatství. Je složena z rozhovorů se slavným spisovatelem, které se vysílaly v rádiovém pořadu po 13 večerů. Napoleon Hill dává základní rady k dosažení úspěchu. Díky jeho moudrosti můžeme pochopit, že abychom dosáhli bohatství materiálního, musíme nejdříve dosáhnout bohatství vnitřního. Cokoliv si totiž v mysli dokážeme představit a uvěřit tomu, toho můžeme dosáhnout. Naše podvědomí je naším nejsilnějším nástrojem.

kniha
Knihy o investování nabízí odpovědi na všechny naše otázky.

Inteligentní investor (Benjamin Graham)

Kniha je vhodná pro všechny, kdo investovaní berou vážně a chtějí touto cestou dosáhnout úspěchu. Proto je tato kniha, která patří mezi nejlepší knihy o investování, vhodná zejména pro dlouhodobé investory. Lidi, kteří investování začlenili do svého života. Benjamin Graham publikoval první vydání tohoto díla již v roce 1949. Přesto principy, které jsou v něm popsány, jsou stále aktuální. Každý investor ví, že každé investování s sebou nese rizika. Kniha nás však nasměruje správným směrem, abychom se naučili rozpoznávat správné investice a rizika minimalizovali. Tato srozumitelná publikace nám ukáže vše, co potřebujeme o investování vědět.

Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)

Warren Edward Buffett je americký miliardář, obchodník a investor. Tento žák Benjamina Grahama je považován za nejúspěšnějšího investora všech dob. Buffett ve svém díle popisuje základní obchodní principy a vysvětluje řadu otázek, které jsou důležité pro úspěšné akcionáře. V Esejích najdeme diskuze o řízení společnosti, financích, investicích, fúzích a akvizicích, účetnictví a daních. Můžeme nahlédnout na rozhraní mezi vedením společnosti a jejími akcionáři.

Myšlení rychlé a pomalé (Daniel Kahneman)

Myšlení rychlé a pomalé, od izraelsko-amerického držitele Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002, ukazuje, jak naše myšlení ovlivňuje naše investiční úspěchy. Dílo patří mezi top knihy o investování. Kniha nám pomůže pochopit, jak funguje naše mysl a jakých mentálních chyb se dopouštíme při investování. Kahneman vysvětluje, jak nás naše emoce a špatná intuice často vedou ke špatným a unáhleným rozhodnutím. Zároveň nám pomůže tomuto jednání předcházet. Tato učebnice behaviorální ekonomie se nevěnuje pouze samotnému investování, ale ukazuje nám, jak naše podvědomí ovlivňuje náš každodenní život.

Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefévre)

Tato kniha byla napsána v roce 1923 a je volně přeložena jako „Vzpomínky akciového obchodníka“. Publikace má v sobě autobiografické prvky, tedy prvky ze života autora. Najdeme zde částečně skutečný a částečně fiktivní příběh jistého Jesseho Livermora, který opakovaně získal multimilionové majetky a následně o ně ošklivě přišel. Hlavní postava získala největší množství peněz právě v dobách, kdy všichni ostatní ztráceli. Tedy v letech 1907 a 1929 při burzovním krachu. V knize nahlédneme do tajemství realitního trhu a investování do akcií. Zjistíme, jak bojovat proti svým negativním emocím a slabostem. Kromě toho si připomeneme, že při dosahování cíle musíme být trpěliví, vytrvalí a rozumní.