Převod peněz

Jak na převod peněz do zahraničí?

Převod peněz do zahraničí je v dnešní době standard. Důvodů je hned několik. Od platby za hotel v cizině přes nákup v zahraničním online obchodu až po převod peněz rodině žijící v jiném státě. Převod peněz do zahraničí může pomoci také kamarádovi, který se v cizí zemi dostal do finanční tísně. Pojďme si říct několik způsobů, které budou pohodlné, levné a snadné.

U tuzemských plateb nám postačí znát číslo účtu a kód banky. U mezinárodních transakcí je důležité znát IBAN (International Bank Account Number) –  mezinárodní formát čísla účtu a SWIFT/BIC (Business Identification Code) – mezinárodní identifikační kód banky.

Při převodu peněz do zahraniční musíme počítat s tím, že přepočet korun na cizí měnu nemusí být pro nás vždy výhodný.

Převod peněz do zahraničí bankovním převodem

V první řadě každého napadne převod přes banku. Ať už se jedná o platbu do zahraničí, nebo ze zahraničí na český účet. U tohoto způsobu se nevyhnete poplatkům.

Převod na český účet

Nejjednodušší způsob pro převod peněz do zahraničí. Případ, kdy obě strany mají účet ve stejné zemi a ve stejné měně, ale jedna strana se fyzicky nachází v zahraničí. To je typický případ, kdy posíláte peníze například kamarádovi, který se nachází na dovolené v cizí zemi.  Platba proběhne standardním postupem převodu na účet. Kamarád si může peníze vybrat v bankomatu, nebo platit kartou. Je však potřeba počítat s tím, že výběry z bankomatů mohou být drahé.

Převod na zahraniční účet

Tady hraje důležitou roli kam a v jaké měně chcete peníze poslat. V potaz musíte vzít směnný kurz, poplatky a to, zda převádíte peníze v rámce SEPA prostoru. Při zasílání peněz v eurech do zemí EU jsou poplatky za převod peněz do zahraničí téměř nulové. A to díky nařízení EU. Poplatky za převod peněz mimo Evropskou unii se pohybují v rozmezí několik desítek korun až po 1 500 Kč za jednu platbu. Příkaz je možné zadat online, nebo na pobočce banky. Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí? V rámci EU jsou peníze na účet připsány rychle. Pokud však posíláte peníze do státu mimo EU (například Kanada), může se platba protáhnout až na dva týdny.

SEPA platba

SEPA (Single Euro Payments Area) je transakce v eurech v rámci Evropské unie a několika přidružených států. Výše SEPA plateb je u některých bank omezena na částku 50 000 eur. Většinou je však převod možný bez omezení. Doručení plateb trvá maximálně tři dny a poplatky za převod jsou minimální. Pro převod peněz do zahraničí v rámci SEPA prostoru je možné využít korunový účet. Příchozí a odchozí platba se přepočte takovým kurzem, který je aktuální v den provedení transakce.

Zaslání peněz do zahraničí
V rámci SEPA prostoru trvá převod maximálně tři dny

Česká pošta

Další možností je převod peněz do zahraničí prostřednictvím České pošty. Ta nabízí hned několik možností.

Poštovní poukázka

Převod skrze poštovní poukázku Z/A lze poslat do zemí jako je Bělorusko, Bulharsko, Polsko a Maďarsko. Peníze se zasílají na bankovní účet. Převod je limitován a poplatky se pohybují podle cenového průměru podobných služeb. Převod skrze poštovní poukázku Z/C je možný pouze do některých zemí EU, Ukrajiny a Vietnamu a nabízí možnost „hotovost za hotovost“. To znamená, že osoba na druhé straně dostane peníze přímo do vlastních rukou.

Časová prodleva u tohoto způsobu převodu může být jeden až dva týdny. Poplatek za převod peněz do zahraničí skrze poštovní poukázku se pohybuje v rozmezí 100 až 155 Kč, podle výše převáděné částky.

Další možností je převod prostřednictvím jejího aliančního partnera Western Union.

Western Union

Western Union je ideální možností, jestliže chcete převést peníze velmi rychle. A to za předpokladu, že druhá strana bude také na pobočce Western Union. Převod peněz do zahraničí proběhne i v řádech pár minut. Částka není limitována a je přepočtena aktuálním kurzem Western Union. Peníze je možné zaslat do jakéhokoliv státu na světě a není k tomu potřeba mít zřízený bankovní účet. Pro rychlejší převod je možné použít online kreditní nebo debetní kartu. Nevýhodou jsou vysoké poplatky za převod. Převod je možný přes Českou poštou, on-line a osobně na pobočce.

PayPal

Další možností je využití nebankovní služby PayPal. Jde o velmi jednoduchý způsob, kdy peníze odešleme prakticky okamžitě kamkoliv na světě. Jeho založení je bezplatné. Příjemci přijde e-mail se zprávou, že mu byly zaslány peníze prostřednictvím PayPal. Pro vybrání peněz je nutné, aby i příjemce měl založený PayPal účet.

Wise

Tato varianta zasílání či obdržení peněz je rychlá, levná a snadná. Poplatek za převod peněz do zahraničí prostřednictvím Wise je velmi nízký a aktuální kurz je zpravidla výhodný. Cena poplatku je individuální podle cílové země a množství peněz. Při zadávání platby vidíte přesnou částku, kterou dostane příjemce v jeho měně. Čím menší částka, tím menší poplatek.

Převod peněz je možný do 59 zemí světa – například Kanada, USA, Velká Británie, Ukrajina, země Evropské unie a další. Je dostupná neomezeně a kdekoliv. K zaslání peněz vám postačí mobil nebo počítač s internetovým připojením. Pro přihlášení můžete využít webové stránky, nebo si stáhnout aplikaci. K samotné registraci bude stačit váš e-mail nebo Facebook či Google účet. Převod je velmi rychlý. Stačí zadat částku a číslo účtu příjemce. Platba je možná prostřednictví bankovního převodu, kreditní i debetní karty. Při prvotní platbě do některých států je vyžadováno ověření vaší identity prostřednictvím zaslání oskenovaného občanského průkazu. U tohoto postupu musíte počítat s časovou prodlevou jeden až dva dny. Připsání na účet v zemích Evropské unie trvá zpravidla jeden až dva dny. Vždy záleží na pohotovosti banky v konkrétní zemi.

Revolut

Převod peněz do zahraničí nabízí také aplikace Revolut, která má bankovní licenci. Při jeho založení získáte automaticky litevský účet, se kterým se pojí spousta možností. Nejvýhodnější převod peněz je prostřednictvím platební karty. Nejméně nákladný je převod z jednoho Revolut účtu na druhý Revolut účet. Na výběr máte ze tří druhů účtů – Standart, Premium a Metal. Za vedení účtu Standart neplatíte žádný poplatek a za určených podmínek máte jednu zahraniční platbu zdarma. Služba Premium a Metal jsou zpoplatněny, nabízí však širokou škálu možností.

Revolut neslouží pouze pro převod peněz do zahraničí. Můžete přes něj obchodovat s akciemi a kryptoměnami. Aplikace Revolut je přímo navázána na mobilní telefon a telefonní číslo. Je tedy nutné, aby jste svůj chytrý telefon využívali pro peněžní operace. V opačném případě jsou vám výhody této aplikace k ničemu.

Vítě jak jednoduše zjistit komu patří čílo účtu? Přečtěte si o tom zajímavý článek.