kamera

7 filmů o investování, které musíte vidět!

Filmy o investování nám pomohou lépe pochopit svět financí. V dnešní době je téma investic velmi oblíbené. Setkáváme se s různými články, názory odborníků, knihami a časopisy, které nám poskytnou veškeré podstatné informace. Každý zkušený investor však ví, že informací není nikdy dost. Naše mysl je bezedná studna a i když toho víme hodně, dychtíme po nových způsobech, které nám otevřou dveře k dalšímu investování. Filmy o investování nám zábavnou formou pomohou získat nové vědomosti a jsou vhodné pro všechny, které příliš nebaví číst.

Filmy o investování

Vzdělávání je klíčem k úspěchu každého investora. Kdyby filmy, či knihy o investování spadaly do osnov našich základních škol, bylo by mezi námi více lidí, kteří chápou fungování peněz. Filmů o investování je hodně a každý z nich nám pomůže lépe nahlédnout do dané tématiky.

Riziko (2000)

Riziko patří mezi filmy o investování, které mají varovat všechny začátečníky před rizikem akciových trhů. Ačkoliv je příběh smyšlený, stojí na reálných základech. V hlavních rolích jsou Giovanni Ribisi a Vin Diesel. Režisér Ben Younger vycházel ze svých životních zkušeností, které zažil při práci v brokerské firmě. Podvodník přesvědčí klienty, aby nakoupili akcie dané firmy za velkou hodnotu. Tím se cena akcií vyšplhá ještě výš a on poté své akcie prodá velmi výhodně. Tento film o investování nám ukáže, jak je důležité investovat do stabilních společností s pevným základem. Kromě toho nás přesvědčí, jak je důležité řídit se pravidlem, že pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to pravda nejspíše není.

Život Warrena Buffetta (2017)

Dokumentární film o americkém miliardáři, investorovi a obchodníkovi Warrenu Buffettovi, který letos oslaví 92. narozeniny. Tento snímek může být pro mnohé z nás velmi inspirativní, protože mapuje proměnu obyčejného, ctižádostivého a čísly posedlého chlapce na jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Zárodkem jeho zbohatnutí bylo skupování levných akcií malých podniků. Přitom sázel na fakt, že jejich hodnota poroste. Právě díky své genialitě a píli získal ohromné bohatství. Film kromě toho vypráví o jeho osobním životě a rozsáhlých charitativních projektech. Zlaté pravidlo totiž říká, že za bohatství, které získáme, bychom měli na oplátku něco dát. Jen tím se nám otevřou dveře k bohatství dalšímu.

Víte co dělají bohatí jinak a lépe?

Vlk z Wall Street (2013)

Film od režiséra Martina Scorseseho, držitele Oscara. Příběh zachycuje kariéru amerického burzovního makléře Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio), který vylákal miliony dolarů od velmi bohatých klientů a následně tyto peníze utratil za večírky, drogy a jiné požitky. Film odhaluje, jak se Belfort a jeho firma Stratton Oakmont na konci 20. století dostala do ilegální činnosti plné korupce a podvodů na Wall Street. Film získal kritiku za morálně nejednoznačné zobrazení událostí, nepřiměřený počet vulgárních výrazů, sexuální obsah a vyobrazení užívání tvrdých drog.

Finanční krize (2010)

Snímek získal Oskara a je považován za nejlepší film o finanční krizi. Detailně vysvětluje, co stálo za vypuknutím finanční krize v roce 2008 a jak mohlo ke krizi takového rozsahu dojít. Ukáže nám, jak výrazný vliv měly politické změny a bankovní praktiky na vznik této situace. Snímek nabízí rozhovory s předními finančními odborníky, novináři a politiky a detailně prochází všechny faktory, které krizi zapříčinily. Režisér Charles Ferguson zahájil výzkum v roce 2008 a říká, že „film je o systémové korupci v odvětví finančních služeb v USA a důsledcích této systémové korupce“.

wall street
Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů má hlavní sídlo na Wall Street.

Vzestup peněz (2008)

Tento dokumentární seriál, který má 6 dílů, nám nabídne širší pohled na historii a původ peněz. Harvardský profesor Niall Ferguson nám ukáže, jak například vznikly dluhopisy a jak je ekonomie důležitý pojem tohoto světa. Seriál, který vyhrál cenu Emmy, nabízí každému z nás nový pohled na svět financí. Zjistíme, jak se peníze během řady let přeměnily z nástroje na výměnu zboží na faktor ovlivňující dnešní společnost. Tento inspirativní dokument nám nastíní, jak silný vliv mají peníze na svět, ve kterém žijeme.

Sázka na nejistotu (2015)

Snímek je z roku 2015, avšak jeho knižní předloha je „The Big Short: Inside Doomsday Machine“ z roku 2010 od Michaela Lewise. Film nabízí akci, dynamiku a je lehce srozumitelný i těm, kdo ekonomice nerozumí. Předloha vznikla na námět finanční krize v letech 2007-2008, kterou způsobilo prasknutí finanční bubliny s hypotékami a nemovitostmi. V roce 2005 totiž dostal v Americe hypotéku na luxusní vilu každý a banky se nezajímaly o to, zda mají lidé z čeho splácet. Naši čtyři hrdinové byli přesvědčeni, že americká ekonomika nemůže růst do nekonečna a že se díky riskantním hypotékám jednoho dne ošklivě zhroutí. A měli pravdu. Finančník Michael Burry vyvinul finanční nástroj, který mu zajistí ohromné množství peněz, jakmile hypoteční bublina praskne a investoval do něj veškeré své jmění. Tato sázka na nejistotu se mu vyplatila o tři roky později, kdy spousta lidí přišlo o práci a střechu nad hlavou.

Rovnost (2016)

Film rovnost nabízí příběh investiční bankéřky Naomi Bishopové, která se snaží prosadit ve finančním světě mužů ve firmě na Wall Street a zavede technologii IPO ve světě, který se stále vzpamatovává z finanční krize. Zajímavostí tohoto snímku je skutečnost, že ho napsaly, produkovaly, financovaly a režírovaly ženy. Právě proto je snímek zaměřen na ženy, které své ambice a soutěživost využívají ve strategiích a vyjednávání. Zároveň musí mít rovnoměrně vyvážený osobní i profesní život, aby uspěly v obou oblastech. Tento film o investování je výsledkem spolupráce žen ze zábavního průmyslu a finančního sektoru (skutečných žen z Wall Street). Tyto vedoucí představitelky finančního sektoru chtěly odvyprávět svůj příběh prostřednictvím tohoto filmu.

Další filmy o investování a financích

Mezi další snímky patří například:

  • Wall Street (1987),
  • Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010),
  • Velká krize (2011),
  • Den před krizí (2011),
  • Konkurentí (1992),
  • Korporace (2003),
  • Makléř (1999),
  • Barbaři za branou (1993),
  • a další.
Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.