nft

Co je NFT token a proč do něj investovat?

NFT token je pojem, který je řadě lidem zcela neznámý. NFT je zkratka pro anglický výraz Non-Fungible Token, tedy nezaměnitelný token (či unikátní doklad), který dokládá, že jsme jediným vlastníkem konkrétního souboru v digitální podobě. V následujících řádcích si řekneme co je NFT, jak funguje a jak je koupit.

NFT

Virtuální svět je nám blíže, než kdy dříve. Sociální sítě nahrazují osobní kontakt. Digitální měna zažívá obrovský boom. Díky aplikaci v telefonu máme slevu na potraviny v našem oblíbeném obchodě. Není tedy divu, že investoři našli další skulinku do tohoto světa.

NFT jsou na veřejném blockchainu (v jakési digitální databázi) uložená digitální aktiva, která jsou vytvořena pro prezentaci originálních digitálních předmětů a potvrzení jejich vlastnictví. Jedná se například o virtuální obrázek, video, skladbu, nebo sběratelskou kartičku. V podstatě se dají „tokenizovat“, tedy vytvořit digitální důkaz o vlastnictví a tím rychle určit majitele.

Pro lepší pochopení můžeme použít příklad. Bitcoiny, jakož digitální měna, jsou zastupitelné. Jeden bitcoin je v základu nerozeznatelný od druhého a mají totožnou hodnotu. Naopak NFT jsou zcela unikátní a nezastupitelné tokeny. Představují jedinečnou věc, která ačkoliv má mnoho kopií, originál je pouze jeden. Díky jejich jedinečnosti majitelé těchto předmětů vydělávají tisíce a někdy i miliony. Investování do trhu s uměním získalo zcela nový rozměr.

Na online tržišti si můžeme koupit své NFT všichni. Získáme certifikát o vlastnictví, který ochrání hodnotu tohoto aktiva. Obrázky a další digitální produkty se na internetu šíří rychlostí blesku a nelze je uhlídat. Náš obrázek může mít tisíce kopií v počítačích různých uživatelů. Pouze my však máme originál a díky NFT prokážeme jeho vlastnictví. Stejně jako když nám doma visí originál od malíře Rembrandta, avšak v digitální podobě. NFT můžeme držet, převést nebo prodat jinému majiteli.

Kde koupit NFT?

Existuje několik online tržišť, kde se obchodují NFT. Nejdříve si založíme kryptopeněženku (například MetaMask, Enjin nebo Math Walle), která bude podporovat vlastnictví NFT. Přestože to není pravidlo, většina NFT děl se prodává za kryptoměnu ethereum (ETH). Pořídíme si ETH a vybereme některou z platforem, kde chceme nákup uskutečnit nákup (např. Foundation, OpenSea, SuperRare). Vytvoření kryptopeněženky a prvotní nákup nám nezabere více než patnáct minut.

Jedny z nejznámějších pixelových ilustrací CryptoPunks bychom před pár lety koupili za 0,2 ETH. Dnes má ta nejcennější hodnotu 4 200 ETH, což je v přepočtu asi 164 milionů korun.

Jak NFT vytvořit?

NFT můžeme také sami vytvořit na některé z výše uvedených platforem. Potřebujeme kryptopeněženku, abychom zaplatili poplatek za provoz sítě. Tento poplatek nebude vyšší než pár stovek korun. Vyplníme údaje o NFT a nahrajeme soubor na marketplace. Vybereme, zda vytvoříme jednotlivé NFT, nebo kolekci. Zvolíme, jestli ho chceme nabídnout k aukci, přímému prodeji, nebo jej schovat do peněženky. Přestože to není příliš běžné, fyzické sběratelské předměty mohou být také s tokeny NFT. Své NFT také můžeme převádět mezi jednotlivými tržišti, jestliže platformy podporují náš typ tokenu.

Příležitost nebo risk?

Tento fenomén otevřel dveře k výdělku. Příležitost je to pro umělce, kteří by svá díla rádi zpeněžili. Také je to možná investice pro fanoušky, kteří si rádi koupí například 70 let starý rentgen zubů Williama Shatnera. Ten může totiž dále růst na hodnotě. Stejně jako každá investice, má i tato svá rizika.  Nikdo nám nezaručí, že NFT, které zakoupíme například za 20 000 Kč, se nám podaří prodat za několikanásobek. Problém může také nastat, když se svět jednoho dne rozhodne, že fenomén NFT již nadále nebude v kurzu. Zůstali by nám pouze práva na bezcenné digitální umění. Obezřetní musíme být také před podvodníky, kteří prodávají NFT, které jim nikdy nepatřilo. Než tedy začneme investovat, zvážíme všechny plusy a mínusy.

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club je kolekce 10 000 ilustrací. Každý Bored Ape je unikátní a počítačem generovaný obrázek znuděné opice. Ilustrace jsou vytvořeny z více než 170 možných vlastností, včetně výrazu, oblečení, pokrývky hlavy, doplňků a dalšího. Kolekce se na aukčním portálu Sotheby´s prodala za 24,4 milionů dolarů. Na online tržišti OpenSea koupíme kromě animací a grafik také obálky časopisů nebo známé kolekce Bored Ape Yacht Club.

znuděná opice
Každý Bored Ape je unikátní a počítačem generovaný obrázek znuděné opice.

Katastrofická holčička (Disaster Girl)

Malá čtyřletá holčička Zoe Rothová se svými rodiči navštívila v roce 2005 cvičení hasičů ve městě Mebane, kousek od jejich domova v USA. Otec dívenky vyfotil snímek, na kterém je v pozadí hořící dům a v popředí jeho dcerka, která se tváří spiklenecky. Jako by dům sama zapálila. Fotografii nahrál na sociální síť Flickr a dále mu nevěnoval pozornost. Snímek si však začal žít vlastním životem. V roce 2021 Zoe a její otec soubor s tímto meme vydražili jako NFT za 10 milionů korun. Část peněz půjde na charitu a za zbytek rodina zaplatí vysokoškolská studia dnes již 21leté Zoe.

Banksyho plakát Morons

Parta nadšenců do kryptoměn koupila téměř za 100 tisíc dolarů plakát slavného Banksyho s názvem Morons. V přímém přenosu tento plakát spálili. Ještě předtím však vytvořili virtuální verzi tohoto díla. Tato digitální verze byla označena jako jediný originál. Poté byla prodána v online aukční síni za 228,69 ETH, tedy za 380 tisíc dolarů. V přepočtu za více než 8 milionů korun.

Top 6 nejdražších NFT

Představíme si 6 nejdražších NFT:

1 Everydays: The First 5000 Days, cena 69,3 milionů dolarů,

2 CryptoPunk #7523, cena 11,8 milionů dolarů,

3 CryptoPunk #7804, cena 7,56 milionů dolarů,

4 CryptoPunk #3100, cena 7,51 milionů dolarů,

5 CROSSROAD, cena 6,66 milionů dolarů,

6 Ocean Front, cena 6 milionů dolarů.

NFT mohou být zábavou, investicí i kuriozitou. Ačkoliv v mnoha lidech vzbuzují obavy, pro mnoho z nás je to výzva. Většina z nás se ráda zapojuje do světa, ve kterém se točí velké peníze.

Zkuste také článek 7 filmů o investování.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.