Rádi nakupujete na internetu? V takovém případě není od věci zauvažovat nad pojištěním internetových rizik. Jak to funguje, na jaké případy se pojištění vztahuje a pro koho se může vyplatit?
Proti neoprávněnému užití platební karty
Zadávání platební karty do nejrůznějších internetových bran za účelem zaplacení objednávky je dnes již běžnou praxí. Kromě důvěryhodných obchodů však existují i takové, které se snaží vylákat údaje o lidí. Problém může nastat i ve chvíli, kdy dojde k ukradení dat či nabourání systému. A co dělat v případě, když vám z karty zmizí peníze jen tak? Pokud nemáte pojištění internetových rizik, je řešení takové situace velmi problematické. V případě, že máte tuto službu sjednanou, můžete získat nejenom finanční plnění, ale také pomoc v podobě IT asistence.
Pomoc při potížích s nákupy přes e-shopy
Pojištění internetových rizik slouží také jako pomoc, když vám z e-shopu přijde poškozené zboží nebo objednávka nedorazí vůbec. V takovém případě je maximální pojistný limit kolem 50 000 korun, ale záleží na konkrétních podmínkách u dané pojišťovny a konkrétního produktu, jaký si sjednáte.
Věděli jste, že pojištění internetových rizik se vztahuje na celý svět? Nezáleží na tom, jestli nakupujete přes e-shopy na dovolené, nebo útok na vaše osobní údaje přijde z druhého konce světa.
Ochrana před zneužitím vašich údajů na internetu
Ke zneužití údajů na internetu může dojít opravdu jednoduše. Stačí mít příliš jednoduché heslo, nepoužívat dvoufázové ověření na sociální sítě, zastaralý antivirus a podobně. Jakmile se něco takového stane, je řešení velmi složité, když nevíte, na koho se máte obrátit. Pokud dojde k takovému zneužití citlivých údajů a někdo se vám dostane například do internetového bankovnictví, můžete mít nárok na pojištění až do 100 000 korun. Opět ale záleží na konkrétní pojistné smlouvě. Součástí smluvního dojednání může být také spoluúčast. Dopředu si proto zjistěte, v jaké výši.
Pomoc při poškození on-line pověsti
Další situací, na kterou se vztahuje pojištění internetových rizik, je pomoc při poškození on-line pověsti. Pokud vám někdo ukradne údaje a poškodí vaši pověst, získáte opět pomoc. Další oblastí jsou pomluvy na internetu, když na vás někdo neustále útočí. Při pojištění máte k dispozici právní a technickou IT ochranu.
Konkrétně se může jednat například o situaci, kdy dojde k protiprávnímu publikování informací na internetu, třeba v prostoru vašich účtů na sociálních sítích. Pomluvy, urážky či jiné problematické příspěvky totiž mohou být trestné a bez pojištění může být obtížné dokázat, že se nejednalo přímo vaše jednání.
Tip: Nikdy nevíte, co se může stát. Přečtěte si proto článek na téma Osobní finanční rezerva: Kolik šetřit?
Kolik pojištění internetových rizik stojí?
Protože pojištění internetových rizik nepatří zatím mezi klasicky známé pojišťovací produkty, nabízí některé pojišťovny výhodné slevy či využívání této služby po jeden rok zdarma. Během této doby si můžete vyzkoušet, jak hodně platíte na internetu a případně vám může pojištění rovnou pomoci.
Cena za pojištění internetových rizik se pohybuje zhruba od 25 korun za měsíc. Jde o částku, za kterou si toho už dnes moc nekoupíte, ale v případě problémů s nákupem přes internet, vám může hodně pomoci. U ČSOB pojišťovny je možné využít pojištění internetových rizik pro jednotlivce, ale i formou balíčku Family, kdy se pojištění týká dalších členů rodiny.
Kromě pojištění internetových rizik se zaměřte také na to, jak nastavit životní pojištění.
Jak hlásit pojistnou událost vzniklou na internetu?
Mnoho lidí má sjednané pojištění, ale už nevědí, co mají přesně dělat v případě problémů. Pro hlášení škodných událostí z pojištění internetových rizik má každá pojišťovna svůj speciální kontakt. Typicky jde o telefonní číslo a e-mailovou adresu. Tuto informaci najdete v podmínkách pojištění a pojistné smlouvě.
U jaké pojišťovny si můžete sjednat pojištění internetových rizik?
Pojištění internetových rizik nabízí například ČSOB pojišťovna a Poštovní spořitelna. U některých bank se můžete setkat s alternativou tohoto pojištění, kdy jde o pojištění platebních karet.
Tip: Přečtěte si také článek na téma: Jak na pojištění pracovní odpovědnosti.
Jak zrušit pojištění internetových rizik?
Pokud máte pocit, že pojištění internetových rizik nepotřebujete, protože máte vše dobře zabezpečené, nebo přes internet nakupujete minimálně, může se vám zdát měsíční poplatek za tuto službu zbytečný. Pojištění internetových rizik jde zrušit písemnou formou. V některých případech máte tuto možnost i v rámci klientského online prostředí.
Pojištění také zaniká ve chvíli, kdy neuhradíte pojistný poplatek, uplyne doba, na kterou bylo sjednáno, nebo dojde k úmrtí pojištěné osoby.
Ohodnotit