smlouva o půjčce
smlouva o půjčce

Smlouva o půjčce: Jak vytvořit 2022? + VZOR

Chcete půjčit kamarádovi nebo někomu z rodiny peníze a rádi byste to měli černé na bílém? Zákonem stanové minimum, které smlouva musí obsahovat a na co dalšího byste měli pamatovat? Kdo je vydlužitel nebo jaký je rozdíl mezi smlouvou o půjčce a zápůjčce? Všechny termíny jsme objasnili a ještě pro vás připravili vzor, abyste věděli jak smlouvu o půjčce sepsat.

Typy smluv pro půjčování peněz

  • Spotřebitelský úvěr – patří sem hypotéky, spotřebitelské úvěry, půjčky od nebankovních institucí, úvěry ze stavebního spoření
  • Úvěry, které jsou uzavírané jiným subjektem než spotřebitelem – mluvíme o tzv. podnikatelských půjčkách
  • Smlouva o zápůjčce peněz – tyto smlouvy jsou většinou uzavírány mezi kamarády nebo členy rodiny, nejde o podnikatelskou či jinak komerční činnost

Smlouva o půjčce

Podle nového občanského zákoníku se změnila smlouva o půjčce na smlouvu o zápůjčce. Také věřitel je nyní zapůjčitel a dlužník vydlužitel. V nové smlouvě o zápůjčce můžete použít i staré pojmy a smlouva i tak bude platná. Smlouva o zápůjčce chrání především toho, kdo peníze půjčuje. Pokud by dlužník přestal splácet jsou na základě této smlouvy peníze vymahatelné př. soudním exekutorem, pokud by došlo k nejhoršímu.

Zákonné minimum ve smlouvě o zápůjčce

  • přesné označení smluvních stran
  • dohoda o přenechání peněz věřitelem (zapůjčitel) dlužníkovi (vydlužitel)
  • označení termínu, do kdy mají být peníze vráceny (pokud se smluvní strany domluvili na splátkách, tak bude určen datum splátky a výše splátky) a jakým stylem (hotově či kartou)

Jestliže není určen datum, do kdy mají být peníze vráceny, stačí když věřitel smlouvu vypoví. Výpovědní lhůta trvá 6 týdnů.

Určitě ještě doporučujeme doplnit tyto údaje

  • případné úroky a jejich výši
  • sankce, dojde-li ke zpoždění
  • datum, místo a podpis smlouvy

Pokud máte smlouvu již sepsanou stačí podepsat, předat peníze a máte hotovo. Není nutné v tomto případě ověřovat podpisy ani jiné oficiality. Jestliže byste si raději sjednali kontokorent, nebo si zařídili kreditku, možností je na trhu mnoho. Určitě se v tomto případě vyplatí obrátit se na svojí banku, kde máte již nějaký kredit (pravidelná měsíční výplata aj.) mohou vám nabídnou zajímavé produkty. Možná je to lepší než riskovat vztahy v rodině, které se často půjčením peněz změní v horší.

Musím z obdržených peněz odvádět daně?

Pokud jste si ve smlouvě stanovili úroky, které má dotyčná osoba zaplatit navíc, měli byste z tohoto výnosu odvést daně. A naopak pokud jste na úrocích ušetřili, měli byste správně zaplatit daň z toho, kolik jste ušetřili oproti tomu, kdyby jste si půjčili v bance za běžný úrok.

Nemusíte však mít strach, placení daně se vám pravděpodobně vyhne. Musí se totiž odvádět pouze v případě, že úroky za kalendářní rok přesáhly 100 000 Kč. Také jsou osvobozené výpůjčky mezi rodiči a dětmi případně dalšími příbuznými v úzké linii. S největší pravděpodobností tak žádnou daň z úroků platit nebudete muset.

Přečtěte si také, jak hospodařit s penězi, jak šetřit.