Nejlepší spoření na penzi
Nejlepší spoření v době krize?

Jaká je životní úroveň v Česku? (2022)

Rozdíly v životní úrovni na naší planetě jsou veliké, život nemůže být stejný pro lidi, kteří žijí ve střední Africe, jako pro lidi žijící v Evropě. Pojďme se ale zaměřit na to, jak si stojíme my, Češi, mezi ostatními národy. Je kvalita našeho života opravdu tak vysoká? A jak jsou na tom ostatní mocnosti jak v Evropě, tak na celém světě?

Životní úroveň, kvalita života

Index životní úrovně se skládá z několika faktorů. Důležitá je úroveň bohatství, pohodlí, bezpečnosti, nezbytností a majetkových statků dostupných na konkrétním území. Klima, veřejná doprava a životní náklady také hrají svou roli. Ekonomická síla státu pomáhá tvořit a zlepšovat mnoho těchto indikátorů.

Druhý pojem je kvalita života – určována standardem zdraví, pohodlí a štěstí daného národu. Oba pojmy spolu souvisí. Nejde o přímou úměrnost, ale bohatší národy mají k dispozici mnohem lepší zdravotnictví, sociální služby, zázemí, vybavení a vzdělávání. Tím pádem i jsou bezstarostnější, šťastnější, zdravější…

Postavení ČR

Na Českou republiku připadá za první kvartál roku 2022 19. příčka. To je posun o 2 vzhůru oproti 21. místu v roce 2021. Nad sebou máme Španělsko a pod námi se drží Portugalsko. Slovensko zabírá v žebříčku 31. místo. Oproti zemím umístěným výše, než Česko máme nejdražší nemovitosti vzhledem k příjmu obyvatelstva. Toto téma rezonuje i naší společností často.

Velmi podobně je na tom Lucembursko, které patří mezi nejbohatší země světa, (v žebříčku na 14. místě) a Chorvatsko (25). Na druhou stranu se můžeme pyšnit kvalitním zdravotnictvím a poměrně nízkými životními náklady.
Z 206 měst se u nás nejlépe žije v Říčanech a Praze. Nejhůře je na tom Orlová a Karviná.

Pohled na Evropu

Pouze v evropském měřítku držíme 14. pozici ze 36. První příčka patří Švýcarsku, druhé a třetí místo pak bere Norsko a Holandsko. Poslední pozici obdrželo na Rusko, které je těsně následováno Běloruskem a Maltou. Rusko je na spodu tabulky hlavně kvůli své slabé kupní síle (pokles rublu, ekonomické krize, sankce EU…), vysokým životním nákladům (pouze 2 třídy obyvatel – bohatí a chudí) a třetím nejhorším zdravotnictvím v Evropě. Zarážející může být umístění Itálie, které bylo uděleno až 24. místo, nebo Polsko hned za Itálií na 25. pozici.

Země s nejvyšší životní úrovní

Do top 10 pronikly pouze Evropské země. Překvapivý je Omán, který se umístil třináctý a strčil do kapsy mocnosti jako Spojené státy americké či Velkou Británii. Pozici v top 30 si vybojovaly i malé státy jako Singapur, Spojené arabské emiráty a Katar. Druhý a třetí zmíněný stát získává mnoho díky obchodu s ropou, ekonomiku Singapuru naopak táhnou informační technologie. Vysoko v žebříčku jsou hlavně díky rozvinutým službám a vysoké kupní síle.

Země s nejnižší životní úrovní

Dle očekávání se jedná o velmi chudé státy, většinou ležící v Africe, Střední a Jižní Americe. Vyskytují se zde ale i státy v Asii a Oceánii. Tyto státy trpí množstvím problémů. Ať už ekonomickými, tak i sociálními. Část obyvatelstva zde žije v chudobě, bez přístupu k lékařské pomoci, někdy i k čisté vodě a potravinám.

Školství je zaostalé, není dostatek nabídek kvalitní a dobře placené práce. Trochu se podsouvá, že se podmínky zde zlepšují rychleji, než v zemích, kde je všeho dostatek, ale opak je pravdou. Bez jejich pomoci není mnoho způsobů, jak by byl tento stav změněn. Na úplném spodku žebříčku se nachází Středoafrická republika, Čad, Jemen, Kongo, Bangladéš…

Mohl by vás zajímat také článek o tipech na nejlépe placené práce nebo o finanční rezervě domácnosti.

Kryptoměny, investice a úspěšní lidé.