převod peněz

Jak na bezpečný převod peněz do zahraničí?

Máte uskutečnit zahraniční platbu a nikdy jste to nedělali? Máte obavy, aby se peníze někde „nezatoulali“ nebo vůbec nemáte ponětí, jak na to? Prozradíme si různé možnosti, jak peníze do zahraničí lze převést a co vše k takovému převodu potřebujete. Jak to prostě udělat, abyste mohli s klidem spát a neměli strach, že peníze nedorazí tam, kam mají.

Co vše musíte znát, abyste mohli převod uskutečnit?

Zde hovoříme o možnosti posílání peněz z bankovního účtu na bankovní účet.

V první řadě je třeba si říct, kam a v jaké měně budete platbu posílat. Pro platby, které proběhnou do státu, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP) platí, že platbu můžete provést jako tzv. SEPA úhradu. Od klasické zahraniční platby se liší jednoduchostí zadání. Stačí vám pouze IBAN (tvar čísla účtu pro zahraniční platby), BIC (mezinárodní kód banky) a platbu můžete odeslat. Pozor ale, SEPA úhradu můžete provést pouze v případě, že se jedná o platbu v eurech, jakmile by to bylo např. v librách, což je měna Velké Británie je potřeba provést klasickou zahraniční platbu.

SEPA Úhrada:

  • musím znát IBAN a BIC protistrany
  • platba musí být zadána v eurech
  • stát, kam peníze posílám musí být součástí EHP

Převod peněz do ostatních států nebo v jiné měně

  • zde je opět potřeba znát IBAN a BIC
  • dále je nutné znát kód SWIFT – kód banky v zahraničí

Poplatky za převod peněz do zahraničí

Obecně jsou poplatky za SEPA úhrady levnější a za klasické převody do zahraničí dražší. Každá banka má svůj schválení ceník, dle kterého se řídí. Výše poplatku za platbu SWIFT je různá a může být řádech stovek korun nebo také třeba až 1 % z odesílané částky. Do toho, na kolik vás celá transakce vyjde, promlouvá také aktuální kurz měny, ve které platbu uskutečňujete.

Další alternativy posílání peněz do zahraničí

Převodem z vašeho účtu na účet protistrany, v nejčastějším případě z vašeho internetového bankovnictví není ale jediný způsob, jak můžete převod peněz uskutečnit. Jaké máme další možnosti?

  1. Převod peněz přes Western Union
  2. Pomocí karty Revolut
  3. Zahraniční platba přes Českou poštu
  4. Služba Wise

Převod peněz přes Western Union

Poslání peněz do zahraničí přes Western Union, a to jak online nebo v hotovosti na pobočce je nejrychlejším způsobem poslání peněz do zahraničí. Pokud přijdete osobně na některou z poboček, je třeba vyplnit formulář a složit hotovost v místní měně nebo v dolarech. Na úkor rychlosti jsou poplatky za převod dost vysoké a dost často se setkáváme s nevýhodným směnným kurzem.

Převod přes Revolut

Karta je Revolut je víceméně klasická platební karta, se kterou můžete platit kdekoliv ve světě. Pomocí aplikace můžete sledovat, kolik máte na účtu peněz a také v jaké měně. Posílat můžete v různých měnách na různé účty peníze poměrně rychle a jednoduše. SEPA platby jsou zde bez poplatku a okamžitě. Další měny a země s poplatkem př. 3 libry, 5 liber nebo i méně, záleží odkud kam peníze posíláte a v jaké měně.

Posílání peněz přes Českou poštu

Poštovní poukázkou typu Z/C můžete poslat peníze do 12 zemí. Konkrétně to jsou Bělorusko, Bulharsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Polsko, Rumunsko, Ukrajina a Vietnam. U každé země platí limit, kolik maximálně může být odesláno.

Peníze vložíte v hotovosti na pobočce České pošty v českých korunách. Příjemce je dostane v eurech nebo dolarech. Poplatky jsou následující:

100 Kč do částky 6 500 Kč

125 Kč do 13 000 Kč

155 pokud je částka vyšší než 13 000 Kč.

Nevýhodou je doba, za jakou peníze dostane protistrana. Může to být i déle než týden, protože se peníze převáží fyzicky.

Služba Wise

Tato služba umožňuje bezpečně převést peníze z jedné měny do druhé a částku poté odeslat do zahraničí. Funguje na principu virtuální směnárny. Ve srovnání s bankami často nabízí výhodnější směnné kurzy a nízké poplatky za transakci.

Výhodou služby Wise je také to, že člověk, kterému peníze posíláte, nemusí mít účet u Wise. Stačí, aby měl klasický bankovní účet. Příjemce peníze dostane ve vlastní měně přímo z  lokálního bankovního účtu Wise. Převod peněz proběhne zpravidla nejdéle do 3 dnů od odeslání platby.

Články, co se hodí se k tématu jak dlouho trvá bankovní převod nebo jak poslat peníze na účet.