Finanční negramotnost v ČR a její nejčastější znaky. Nadměrná předluženost, špatná orientace ve světě financí, absence rezervy a nevýhodné půjčky.
Do komplikované situace vás snadno přivede také ztráta zaměstnání, nemoc či rozvod. Naučte se efektivně pracovat se svými penězi a s nepřízní osudu aktivně bojovat. Snažte se omezit zbytečné výdaje a když je již opravdu potřeba, tak si vyberte tu nejvýhodnější půjčku. Vytvoříte si tím základ pro šťastný a naplněný život. Víte, jak na to?
Co je to finanční gramotnost?
Pod tímto termínem se ukrývá vaše schopnost a dovednost efektivně pracovat s finančními prostředky v různých životních situacích i jednotlivých životních etapách. Co víc. Je to o přemýšlení nad financemi, peněžními toky a obecně světem.
Jedná se o pečlivé vedení rodinného rozpočtu, aktivní vytváření osobní finanční rezervy, evidenci závazků a pohledávek, ale také finanční plánování do budoucna. I jako podnikatelé musíte zvažovat finanční rozhodnutí a jeho důsledky.
Pokud si říkáte, že nemáte z čeho tvořit finanční rezervu, tak je to možná spíše stylem přemýšlení. Je prokázané, že na nejlépe placených pracovních pozicích je také dost velké množství lidí, které se svými financemi nevyjdou nebo vyjdou jen tak tak. Je to tím, jak jsou nastavení.
Vytyčte si jasný plán pro dosažení stanoveného cíle a ten se snažte striktně dodržovat. Buďte však rozvážní a také trochu opatrní. Správně nastavené životní pojištění ochrání váš příjem v případě nemoci i úrazu. S pojištěním majetku je to obdobné.
Další na řadě jsou investice. V těch se orientuje pouze 10 % populace a zbytek buď tápe a nebo na ně nemá vůbec pomyšlení. Investování je o disciplíně a následně může přinést finanční nezávislost. Obecně mezi nejlepší investice patří nemovitosti, kterým lidé poměrně rozumějí, a na druhé straně investování do kapitálových trhů.
Dnes nemusíte kapitálovým trhům ani tolik rozumět, pokud disciplinovaně budete spořit do ETF zaměřujících se například na S&P 500. Ideálně ale své finance dávejte do více ETF. Zde stačí, pokud si lidé zvolí dobrý plán a ETF. Nemusejí do hloubky rozumět kapitálovým trhům.
Je vašim cílem nový rodinný dům? Hledejte cesty k jeho realizaci. Zvažte aktuální bydlení, výši úspor a seznamte se s podmínkami pro poskytování hypotéky. I výběr vhodné banky vás bezpečně posune blíže ke stanovenému cíli.
💡 Tip: Věnujte pozornost článku ohledně finanční rezervy: Kolik je ideální rezerva domácnosti?
Co je znakem finanční negramotnosti?
Většinou se jedná o neuvážené a impulsivní jednání. Byli jste už někdy v situaci, kdy jste měli pocit, že půjčka za vysoký úrok je pro vás jediným možným řešením? Zkomplikovala vám život? Pokud ano, popřemýšlejte na následujícími situacemi a rozhodněte se jinak.
Kamarád vás nádhernými fotografiemi nalákal na atraktivní rodinnou dovolenou. Váš rodinný rozpočet vám umožňuje jen tu tuzemskou. Kde na ni vzít? Půjčka od nebankovní společnosti vypadá lákavě. Je však zrádná.
Vánoční čas probouzí emoce. Potěšit rodinu za vypůjčené peníze má ovšem svá úskalí. Silvestr vystřídá Nový rok a následně je třeba nejen shazovat nadbytečné kilogramy, ale také platit účet.
Zbytečnému zadlužení, úpadku či insolvenci, jste se mohli efektivně vyhnout využitím vytvořené finanční rezervy, popřípadě kreditní karty. Ta vám zpravidla nabízí bezúročné období.
Je finanční negramotnost nebezpečná?
Neznalost zákona neomlouvá. Právní princip, který dnes platí více než kdy dříve. Mizivé povědomí o právních důsledcích špatného finančního rozhodnutí, či opomenutí zákonné povinnosti, vás snadno dostane do komplikované situace.
I taková banální situace jako je včas nezakoupená a neoznačená jízdenka do tramvaje vás bohužel může stát i „střechu nad hlavou“. To hrozí v případě, že vy nebo vaše dítě ignorujete nutnost řešit vzniklou situace a neřešíte blokovu pokutu.
Obdobně je to se špatně zvoleným úvěrem. Prioritou je zvážení vaši aktuální finanční situace a rozhodnutí, zda daný nákup musíte nutně řešit úvěrem. Než podepíšete úvěrovou smlouvu, vždy je nutné se nejprve podrobně informovat o úrokových sazbách i dalších podmínkách pro jeho poskytnutí.
Další důležitou zásadou je včasné řešení vzniklých problémů. Pokud onemocníte nebo ztratíte zaměstnání a následkem snížení, či ztráty příjmu máte problém se splácením hypotéky, je vždy vhodné kontaktovat banku a domluvit se s ní na vhodném řešení.
Mějte na paměti, že odkládaný problém se sám nevyřeší, jen se kumuluje a jeho následky mohou být pro vás i likvidační.
Dovedete správně hospodařit s penězi?
Finančního plánování i vytvoření rodinného rozpočtu je důležité pro zhodnocení vaši aktuální finanční situace. Pokud si spočítáte všechny své příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu a srovnáte si je s výdaji, získáte přehled o své finanční situaci.
V ideálním případě vám vaše příjmy převýší výdaje a umožní vytváření úspor nebo řešení investic. V opačném případě musíte přehodnotit výdaje a uvážit jejich redukci. Pokud se vám nedaří redukovat své výdaje, snažte se alepoň na určitý čas získat vedleší příjem. Také se můžete informovat ohledně nároku na získání sociální příspěvku.
💡 Tip: Čtěte také inspirativní článek: 4 Rady, jak snížit rodinný rozpočet
Finanční negramotnost a její zmírňování
Snažte se na svět úspor dívat komplexně. Prvotním impulsem může být váš nákup úsporných žárovek, změna mobilního operátora i dodavatele energií. Dalším krokem je omezování spotřeby energií, potravin, eliminace výdajů na volný čas, kulturu i dovolenou.
Pokud se dostanete do nepříznivé životní situace, snažte se investovat finanční prostředky do pouze nejnutnějších oblastí. Základem je zajištění chodu domácnosti a fungování jednotlivých členů rodiny.
Nákup značkového oblečení můžete nahradit oblečením po starších dětech. Také se snažte v tomto nepříznivém období zbytečně nezadlužovat. Dejte přednost půjčce od rodinných příslušníků před úvěrem od bankovní či nebankovní instituce.
Finanční negramotnost versus finanční vzdělávání
Se základy finanční gramotnosti se seznamují žáci na 2. stupni základních škol i na středních školách. Kromě klasického vymezení pojmu co jsou to vlastně finanční prostředky, kde je získáváme a jak s nimi nakládat, je nutné si uvědomovat i životní priority.
Počet exekucí i osobních bankrotů bohužel roste v návaznosti na ekonomické nestabilitě, kterou si v současné době procházíme. Zájem o finanční vzdělávání, které vám umožní efektivněji pracovat s příjmy i rezervou, roste. Jeho cílem je ochránit vás před nepříznivými a destabilizujícími životními situacemi. Finanční nezávislost a svoboda je cílem mnoha lidí, kteří ovšem nemají dobré finanční návyky a nesměřují k tomuto cíli.
Ministerstvo financí ČR se snaží tuto oblast vzdělávání aktivně podporovat. Pokud se nacházíte v obtížné životní situaci, neváhejte vyhledat odborné informace na jeho webových stránkách nebo přímo kontaktovat odborníka.
Finanční vzdělávání vnímejte jako průvodce světem financí. Jeho cílem je ošetřit váš život a vaše zdraví v každé životní situaci. A to jak zdraví fyzické, tak i zdraví psychické. Základem úspěchu je aktivní vytváření rezervy, pečlivá kontrola příjmů a výdajů, včetně jejich přehodnocování, i zbudování nemovitosti.
[…] tak utrácejí mnoho peněz za nepotřebné věci a dostávají se do finanční tísně. Finanční negramotnost a orientace na spotřebu trápí značnou část obyvatel […]
[…] 💡 Tip: Určitě si půjčku na auto důkladně promyslete. Potřebujete nový automobil? Stojí vám za to, se kvůli auto zadlužit? Zadlužování za účelem koupě spotřebních a zbytných věcí je jedním z hlavních znaků finanční negramotnosti. […]