dolary

Jak se zbavit neférových nebankovních půjček?

Jak se zbavit nebankovních půjček? Stále více lidí se v posledních letech uchyluje k získání úvěru od nebankovní společnosti. Půjčka je rychlejší, snadněji dostupná a na první pohled velmi výhodná. Nic není ovšem tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Někteří nebankovní poskytovatelé využívají praktiky, jak dostat z klientů ještě více peněz. Někteří se pohybují až na hraně zákona. V článku vám poradíme, jak se zbavit nebankovních půjček a nastíníme si, jaké finty používají nebankovní instituce.

Nebankovní společnosti

Před novelou zákona o spotřebitelském úvěru bylo 8 z 10 nebankovních institucí podvodných. Díky novelizaci zákona o spotřebitelském úvěru se trh pročistil a nyní můžeme říci, že zůstali na trhu ty kvalitní, které podléhají kontrole České národní banky. Stále však platí, že banky jsou solidnějšími poskytovateli půjček. Proto budeme při výběru nebankovní společnosti opatrní. Představíme si několik triků, kterými nás mohou „legálně“ připravit o peníze.

Předražený zákaznický servis

Drahý zákaznický servis je oblíbeným trikem nebankovních společností. Na zavolání své potenciální klienty nalákají na zřízení úvěru. Pro doladění informací musíme zavolat na další telefonní číslo. To už je ovšem zpoplatněno a minuta hovoru se může vyšplhat až na 100 Kč. Telefonní operátor na druhém konci telefonu samozřejmě hovor co nejvíce prodlužuje. Jeden takový hovor se může klidně protáhnout na deset až patnáct minut, což nás může stát 1 000 – 1 500 Kč. Pro mnoho lidí to může být velmi hořká zkušenost. Hovor musíme zaplatit, i když nám úvěr neschválí.

Podmínky pod čarou

Vždy si musíme pečlivě pročíst všechny dokumenty. To platí u nebankovního, ale také u bankovního poskytovatele. Když jednou tyto dokumenty podepíšeme, již není cesty zpět. Dodatky a podmínky jsou často psány malým, téměř nečitelným písmem, které může být problém zejména pro seniory. Každá společnost má také odlišný počet stránek smlouvy. Někdo vystaví dvě A4, někdo nám dá podepsat i 40 stran. Vždy si každou smlouvu důkladně pročteme, bez ohledu na to, jak je dlouhá.

Nízké půjčky

Oblíbené jsou také tzv. půjčky do výplaty. Ty nepřesáhnou 5 000 Kč a nepodléhají spotřebitelskému zákonu, ale občanskému zákoníku, který je v mnoha směrech velmi benevolentní. Jde tedy čistě o kličku v zákonech. Peníze tedy mohou získat i lidé v registru dlužníků, kteří nemohou doložit příjem a jsou na úřadu práce. Tyto půjčky jsou nastaveny na pár týdnů a poté klient musí vrátit veškeré peníze včetně poplatků a vysokých úroků. Jestliže chce klient větší částku, poskytovatel rozloží úvěr na více částí do 5 000 Kč. Půjčka je velmi nevýhodná a může klientům způsobit nemalé potíže.

Půjčka zdarma

Další nebezpečný trik, kterým se poskytovatel snaží nalákat nové klienty. Nabízí první půjčku zdarma pro nové klienty. Zní to velmi lákavě že? Žádné poplatky ani úroky. Jestliže peníze vrátíme v daném termínu, neplatíme vůbec nic navíc. Pouze částku, kterou jsme si vypůjčili. Nebezpečí spočívá v tom, že jde obvykle o úvěr se splatností do 30 dnů. Málokdo zvládne vrátit peníze za tak krátkou dobu. Stačí pouze jeden den zpoždění a výhoda je pryč. Na řadu přichází poplatky a úroky, které musíme zaplatit jako u klasické půjčky. Když se opozdíme ještě více, čekají nás vysoké sankce a úroky z prodlení.

RPSN

Našli jsme skvělou nabídku s úrokem od 4 % p.a. Zní to velmi výhodně, avšak pouze do doby, než zjistíme hodnotu RPSN.  Roční procentní sazba nákladů (zahrnuje administrativní poplatky, dále poplatek za posouzení žádosti, správu úvěru atd.) může být více než 10 % p.a. To už tak výhodné není. Na rozdíl od úrokové sazby, která na nás bude výrazně blikat hned z úvodní obrazovky, bude RPSN malým písmem někde v rohu.

smlouva
Vždy budeme raději volit úvěr u prověřené bankovní instituce.

Jak se zbavit nebankovních půjček?

Během splácení řada z nás zjistí, že naše půjčka není tak výhodná, jak se mohla ze začátku zdát. Naštěstí v takovém případě máme na výběr pár možností. Jestliže máme zřízenou pouze jednu půjčku, můžeme ji refinancovat. To znamená, že svůj úvěr převedeme k jiné finanční instituci za nových podmínek. Je to jedna z možností, jak se zbavit nebankovních půjček. Jedná se o předčasné splacení půjčky jinou (výhodnější) půjčkou od jiné banky. Svou nebankovní půjčku můžeme tedy refinancovat bankovním úvěrem. Podmínky u banky budou výhodnější a mnohem solidnější.

Další možností, jak se zbavit nebankovních půjček je konsolidace. Pokud splácíme několik půjček (často od různých poskytovatelů), můžeme je sloučit do jediné půjčky u jedné finanční instituce. Díky tomu zpřehledníme své finance, ušetříme na bankovních poplatcích, snížíme vysoké měsíční splátky a platíme každý měsíc pouze jednu splátku. Konsolidovat můžeme bankovní i nebankovní půjčky, kontokorent, kreditní karty, mikropůjčky i leasing. Není důležité, kolik půjček chceme konsolidovat, ale jejich celková výše. Banky nejčastěji konsolidují půjčky do 800 tisíc korun, najdou se však i takové, které sloučí do jednoho úvěru výši 2,5 milionů. Do konsolidace nelze zařadit půjčky, u kterých je dlužník v prodlení se splácením.

Říká se, že nejlepší dluh je žádný dluh. Jestliže nás okolnosti donutí a my si musíme vzít úvěr, vždy budeme věnovat maximální pozornost tomu, aby byla půjčka co nejvýhodnější.

Přečtěte si také článek jak se dostat z dluhů.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.