Kreditní karty jsou zajímavou možností jak se zdarma dostat k penězům navíc. Ovšem platí to jen za předpokladu, že přesně víte, jak s kreditní kartou zacházet a naprosto přesně si ohlídáte všechny termíny, co se k vaší kreditce váží. Pokud ne, spláčete nad výdělkem.
Co je kreditní karta
Kreditní karta vypadá jako každá jiná platební karta k účtu, ale tato je napojena na účet banky. Nikoliv na váš vlastní. Kdykoliv kreditní kartou platíte, půjčujete si peníze od banky. A vaše vlastní peníze leží v bance (nebo kdekoliv jinde). Na určitý počet dní máte peníze od banky k dispozici zdarma – a jde o klasickou spotřebitelskou půjčku. Držitelé kreditních karet jsou proto zapsáni v registrech dlužníků, kde je také zaznamenáno, jaký úvěrový limit byl ke kartě přiřazen.
Vedení základní kreditní karty bývá zdarma. Karty s vyšší úrovní služeb mívají zpoplatněnu správu měsíčním poplatkem, ty luxusní i v tisících měsíčně. Na kreditní kartu lze při nákupech sbírat finanční i jiné bonusy. Držitelé karet často mohou využívat speciálních služeb jak banky, tak třeba z oblasti cestovního ruchu (ale i jiných).
Zastavme se u bezúročného období
Čemu se říká bezúročné období? Jde o dny, po které banka za peníze vypůjčené skrze kreditní kartu neúčtuje žádné úroky, ani poplatky. RPSN je v těchto dnech zkrátka 0 %. Bezúročné období trvá v každé bance jinak dlouho. Pohybuje se od 35 do 55 dní. Pokud bance vypůjčené peníze vrátíte v tomto období, je vše v pořádku a nic navíc neplatíte.
Jakmile se opozdíte, banka si naúčtuje tučné úroky – a to zpětně od prvního dne, co jste peníze z karty „vytáhli“. Tato praxe bank je na českém trhu již desítky let. Nutno dodat, že nebankovní společnosti se tímto „nachytáním klientů“ naštěstí neinspirovaly – a když nabízejí první půjčku zdarma, úroky z případného prodlení se splátkou naúčtují až ode dne po skončení bezúročného období. Přesvědčit se o tom můžete zde.
Jaké jsou výhody používání kreditní karty
Výhody plynou ze samotné podstaty kreditní karty. Jednak nemusíte celý měsíc sáhnout na svoje peníze (a ty mít třeba uloženy na spořicím účtu se zajímavým úročením), jednak získáváte odměnu za používání karty – a ta může dosáhnout i na stovky korun měsíčně. S některými nefinančními bonusy je používání karty ještě výhodnější, nejvíce je oceňují lidé, co často cestují za hranice ČR.
O kreditní kartě už jsme uvedli vše podstatné – a ukázali, že její používání může být opravdu výhodné (za předpokladu, že s kreditkou zacházíme zcela správně). Pojďme teď přehledně shrnout, proč nepřetahovat bezúročné období, ať si můžeme utřídit myšlenky.
Důvod č. 1 proč bezúročné období nikdy nepřetáhnout: banka vám bezúročné období zruší. Bez náhrady
Jakmile se opozdíte s vracením peněz, a vaše bezúročné období trvalo třeba 40 dní, banka okamžitě všechno zruší a úroky z půjčených peněz naúčtuje i za prvních 40 dní, plus za další dny, o které jste se se splácením opozdili.
A to je pořádný zásah do rodinného rozpočtu, se kterým neinformovaný klient prostě nepočítá. V podstatě se tím kreditní karta pak dostává na úroveň kontokorentního účtu, který je také úročen ihned. Jen s tím rozdílem, úroky tu bývají o něco nižší. Dodejme ještě, že bezúročné období se počítá vždy od stejného dne v měsíci, který stanoví banka. Nikdy od každé jednotlivé platby kartou.
Připravili jsme pro vás podrobnosti o odlišnostech mezi kreditní kartou a povoleným přečerpáním.
Důvod č. 2 proč bezúročné období nikdy nepřetáhnout: úroky z půjčky jsou pak vyšší než u nebankovek
Jakmile se opozdíte s vratkou vypůjčených peněz, kterými jste při použití kreditky platili, naúčtuje si banka vysoké úroky. Pokud je srovnáte s úrokovou sazbou z půjček od nebankovních společností, tak zjistíte, že u banky jste na cenně vyšší než u celé řady „úvěrovek“. Takže: kdykoliv si nejste jistí, že peníze dokážete na kreditní kartu vrátit včas, nikdy je z karty neberte. Případně je včas refinancujte na levnější půjčku.
Ohodnotit