vzácná desetikoruna - zdroj: Idnes.cz

Vzácná desetikoruna – jak vypadá a kolik může stát?

Máte v peněžence hodně drobných mincí? Možná se mezi nimi ukrývá poklad v podobě speciální vzácné desetikoruny. Na první pohled si ji možná nevšimnete, ale při prohlédnutí drobných detailů můžete zjistit, že jste našli vzácnou desetikorunu. A ta může mít hodnotu až několik stovek tisíc korun!

Jak poznat vzácnou desetikorunu?

Tato desetikoruna je speciální především díky tomu, že se vyrazilo 1 000 kusů. Kolik jich je v oběhu ale nikdo neví. Jde o první vzhled nové desetikoruny, která se razila mezi lety 1992 a 1993. Po vyražení několika kusů byly následně přepracovány detaily do dnešního typického vzhledu. Poznávacími znameními vzácné desetikoruny tak jsou rok 1993, menší písmena Kč na rubové straně a vyšší příčná linka, která protíná číslo 10. Později byla ražba přepracována přímo na přání autora ražby. První verze se však již dostala do oběhu nejčastěji přes mincovní automaty.

vzácná desetikoruna - zdroj: Idnes.cz
Vlevo klasická ražba, vpravo vzácná desetikoruna. Zdroj: Idnes.cz

Zajímavostí je, že konkrétně desetikoruny jsou v oběhu nahrazovány dříve a častěji v porovnání s jinými mincemi, protože měď rychleji podléhá oxidaci a opotřebení. S přibývajícími léty je tak stále menší šance, že mezi mincemi opravdu objevíte tento malý poklad.

Kolik vzácná desetikoruna stojí?

Dříve se tento druh desetikoruny dražil za zhruba 35 tisíc korun, což je už v tomto případě o poznání více, než je její nominální hodnota. V roce 2020 se však jedna taková desetikoruna ve velmi dobrém stavu vydražila již za 176 tisíc korun. A o rok později se cena dokonce přehoupla přes 230 000 korun.

Pokud takovou minci najdete, záleží hlavně na jejím stavu, což se odrazí i na výsledné ceně, kterou je možné získat. Jestli si myslíte, že se vám podařilo najít přesně tuto desetikorunu, navštivte numismatika ve svém okolí, který vám určí, jestli jde opravdu u vzácný kousek. Hledání takové desetikoruny tak může být příležitostí, jak zbohatnout.

TipPřečtěte si také článek8 způsobů, jak na ochranu peněz před inflací

Jaké další české mince mohou být cenné?

Vzácná desetikoruna není jedinou českou mincí, která může mít větší hodnotu, než by se na první pohled zdálo. Zajímavé jsou například kovové padesátikoruny vydané v menších nákladech nebo ve sběratelské sadě. Nejzajímavější je padesátikoruna z roku 2005. Na čem nejvíce záleží u mincí?

  • počet dochovaných kusů,
  • stáří mincí,
  • zachovalost a stav,
  • spojení s historickou událostí či významným dnem daného státu.

Mezi vzácné mince se řadí i dvacetikoruny, které Česká národní banka vydala k příležitosti 100 let od vzniku republiky. Jde o tři varianty, kdy každá byla vydána v emisi 200 000 kusů. Na mincích jsou zobrazeny portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše. Pro získání takové mince bylo nutné zajít na některé z pracovišť České národní banky a nechat si mince vyměnit.

Speciální zlaté mince

Vyšší cena jistě nepřekvapí také u speciálních sběratelských mincí, které jsou vyraženy z ryzího zlata. I tady nabídla Česká národní banka nádherné mince s ražbou s lipovými listy. Prodej byl k příležitosti 100. výročí založení československého státu a emise byla 11 000 kusů, z čehož bylo 8 200 mincí v nejlepší takzvané proof kvalitě. Výhodou mincí z ryzího zlata je nejenom jejich sběratelská hodnota, ale také stoupající cena podložená cenným kovem.

Co dělat když objevíte ve své peněžence vzácnou českou minci?

Když si prohlédnete drobné v peněžence nebo v kasičce, možná budete mít to štěstí a natrefíte na některou ze vzácnějších českých mincí. V takovém případě můžete kontaktovat numismatika pro ověření hodnoty mince a případně i nabídku odkupu. Až získáte ověření a případně i ohodnocení stavu dané mince, můžete se také pustit do prodeje na vlastní pěst. Kromě nabízení za pevné ceny je v tomto případě na místě vyzkoušet i prodej formou aukce. Při větším zájmu totiž za zajímavou minci můžete dostat až několikanásobně vyšší částku, než jste původně předpokládali.