Nominální hodnota bankovky měny

Co je nominální hodnota?

Narazili jste na pojem nominální hodnota, ale nevíte přesně, co vlastně znamená, proč se používá a kde ji zjistíte? Přečtěte si článek a dozvíte se vše, co potřebujete.

Definice nominální hodnoty

Nominální hodnota je peněžní hodnota přiřazená určité složce majetku (mince a bankovky, ceniny, pohledávky a závazky). Obvykle je na penězích a ceninách přímo uvedena.

Převzato z Wikipedie

Nominální neboli taky jinak jmenovitá hodnota vyjadřuje cenu, která je uvedena na zmíněných složkách majetku v okamžiku jejich vydání. Proč se tento pojem vůbec používá? Je potřeba ji odlišit od reálné neboli tržní hodnoty. Nominální zůstává v průběhu času neměnná, zatímco tržní, jak už název napovídá, se odvíjí podle situace na trhu.

Nominální hodnota mince bankovky Kč
Fyzické peníze a peníze na bankovních účtech v průběhu času ztrácí na hodnotě.

Nominální hodnota peněz

Nominální hodnota mince nebo bankovky je na daném platidle vyražena nebo vytištěna. Mince a bankovky zůstávají po mnoho let stejné, ale jejich reálná hodnota se mění, obvykle v souvislosti s inflací/deflací a kupní silou peněz.

Například nominální hodnota desetikoruny je stejná mnoho let, je to 10 Kč. Mění se ale její kupní síla, tedy to, co si za ni můžeme pořídit. Kdysi jsme za ni mohli nakoupit 10 rohlíků, dnes už jich koupíme sotva pět. Přestože se její kupní síla změnila, stále je to stejná kovová mince.

Nominální hodnota akcie graf
Akcie představují jeden ze způsobů, jak zbohatnout. Pro nezasvěcené to ovšem může být rizikové.

Nominální hodnota akcie

Také cenné papíry mají svou nominální a reálnou hodnotu. Akcie představuje cenný papír a ten, kdo si ji koupí, vkládá své finanční prostředky do akciové společnosti. Nominální hodnota akcie je cena akcie přímo uvedená na dané akcii v době jejího vydání. Na burze cenných papírů se s akciemi obchoduje za reálnou tržní hodnotu, která odráží především poptávku.

Přemýšlíte nad tím, že začnete vydělávat nákupem a prodejem akcií? Existují i jiné způsoby, jak si vytvořit pasivní příjem.

Nominální hodnota dluhopisu

Dluhopis je také cenný papír, představující půjčku firmě, státu nebo jinému subjektu. Zavazuje toho, kdo dluhopis vydal, aby zaplatil tomu, kdo si od něj dluhopis koupil, nominální hodnotu dluhopisu plus úrok. Takže u dluhopisů je to podobné jako u akcií, nominální hodnota dluhopisu je cena uvedená na dluhopisu v době vydání. S dluhopisy se také obchoduje, proto je jejich tržní cena jiná, závisí totiž na zmíněné úrokové sazbě a době nákupu.

Pokud zvažujete nákup dluhopisů, více o tom, jak se vyjadřuje jejich reálná hodnota, se dozvíte na stránkách Patria.cz.

Nominální hodnota směnky

Směnka je cenný papír, který zavazuje dlužníka, aby svému věřiteli uhradil určenou finanční částku v dohodnutém termínu. Nominální hodnota směnky je uvedená přímo na směnce. Pokud věřitel nechce čekat, než nastane dohodnutý termín, může směnku převést na někoho jiného. Reálná cena směnky je proto obvykle nižší.

TIP: Potřebujete půjčit peníze? Přečtěte si, jak vybrat tu nejvýhodnější půjčku.

Nominální mzda peněženka peníze
Kupní síla peněz s v průběhu času mění.

Nominální mzda

Setkat se můžete také s označením nominální mzda. O co přesně jde? Pokud pobíráte mzdu ve výši 20.000 Kč a zaměstnavatel vám ji zvýší na 20.600 Kč, nominálně dojde k jejímu nárůstu. Pokud by v daném roce byla nulová inflace, zvýší se vám tím i reálná mzda. V případě, že dojde k 3% inflaci, vaše reálná mzda se nezmění. Za vyšší mzdu si totiž kvůli nárůstu cen pořídíte stejné množství zboží jako předtím.

Zvládáte dobře své finance? Pokud s nimi máte potíže, přečtěte si něco o finanční gramotnosti.