Vyplatí se státní dluhopisy: Výnos vs. Riziko. Opakovaný nouzový stav a nejistá ekonomická situace změnila uvažování drobných střadatelů i firem. Peníze uložené na termínovaném vkladu, či spořicím účtu drasticky znehodnocuje rostoucí inflace. Zásadní otázkou zůstává, jak spořit nebo investovat bezpečně a efektivně. Investiční fondy přinášejí zajímavé zhodnocení, ale spíše v dlouhodobějším horizontu. Jsou státní dluhopisy vhodnou alternativou?
Co jsou to státní dluhopisy?
Jedná se o specifické cenné papíry emitované státem, které vám jako držiteli dávají právo požadovat splacení dlužné částky ve stanovené hodnotě a požadovat také pravidelné vyplácení výnosů (zpravidla ke sjednanému datu).
Stát tímto způsobem získává finanční prostředky pro krytí nenadálých vysokých výdajů (škody způsobené povodněmi, vichřicí, teroristickým útokem) a jejich vlastníci mají možnost „zapůjčením“ volných finančních prostředků získat sjednané zhodnocení.
💡 Tip: Čtěte také článek o přístupu k bankovním službám a veřejné správě prostřednictvím on-line prostředí: Bankovní identita: Jak funguje a co nás čeká?
České státní dluhopisy
Ministerstvo financí emituje několik typů spořicích státních dluhopisů. To vám jako investorovi otevírá cestu ke správné volbě svého investičního záměru. Máte možnost volit mezi dluhopisem reinvestičním, variabilním a proti-inflačním.
Oblíbené jsou v současné tzv. proti-inflační dluhopisy, které mají za úkol ochránit vaše finance před znehodnocením vlivem inflace. Ta bohužel vlivem pandemie covidu-19 vystoupala až na hodnotu 3,2 %.
Konzervativnímu dluhopisu se jí podařilo v předchozích dvou letech plně překonat. To však dostává do nevýhodné pozice především bankovní instituce. Ty byly nuceny vlivem vládních opaření úrokové sazby na spořicích účtech i termínovaných vkladech výrazně snížit.
Osvědčenou bezpečnou investicí zůstává také Dluhopis Republiky, který je určený přímo pro vás. Pokud si ho pořídíte prostřednictvím elektronického přístupu (na základě bankovní nebo eidentity), máte šanci ho získat bez účtovaných vstupních poplatků. Další výhodou je možnost ho téměř kdykoliv a bez penalizací odprodat.
Podle smluvně sjednané doby splatnosti rozlišujeme:
- Krátkodobé dluhopisy, které můžete zpětně odprodat do období jednoho roku.
- Střednědobé dluhopisy emitované na období od jednoho roku do deseti let, které patří k nejvyužívanějším.
- Dlouhodobé dluhopisy na období deseti a více let.
Jsou státní dluhopisy rizikové?
Pokud své finanční prostředky uložíte na běžném účtu, máte garanci jejich zajištění až na částku 100 tisíc eur. U státních dluhopisů je však situace jiná. Tam funkci zajištění garantuje stát. Obdobně jako u vkladů do stavebního spoření.
Investice do státního dluhopisu by měla zajistit „ošetření“ vašich finančních prostředků před rostoucí inflací. Ovšem to má také určité úskalí a tím je výše zhodnocení. O vložené prostředky i garantovaný výnos vás nikdo nepřipraví, ale jiná investice vám může zajistit vyšší zisk.
Pro bezpečnou investici do státních dluhopisů však využívejte pouze ověřené smluvní distributory Ministerstva financí. Vyhnete se tak riziku nákupu dluhopisů od podvodníků.
💡 Tip: Věnujte pozornost také článku: TOP Nejlepší české akcie, které se vyplatí sledovat
Jak na nákup státních dluhopisů?
Emise státních dluhopisů zajišťuje pokrytí státních výdajů a v současné době si státní dluhopisy mohou zakoupit i řadoví občané. Emise dluhopisů probíhá prostřednictvím ČNB, která nese plnou zodpovědnost za vyplácení úroků po uplynutí upsané doby.
Kde si můžete zakoupit státní dluhopisy? Navštivte některou z poboček oficiálních distributorů, jimiž jsou Česká spořitelna a ČSOB, popřípadě pomocí elektronického přístupu ke správě majetkového účtu (pokud alespoň jedenkrát zakoupíte dluhopis prostřednictvím distributora, banka vám ho založí automaticky).
Minimální investice je 1000 Kč a maximální 5 000 000 Kč. Zřízení i vedení majetkového účtu je zdarma, včetně změn údajů i majitele účtu. Avšak pokud dochází k převodu dluhopisů prostřednictvím distributora, může být tato transakce zpoplatněná až částkou 500 Kč.
Buďte opatrní. I s dalšími transakcemi mohou být spojené drobnější poplatky. Před provedením transakce je vhodné se nejprve o nich informovat a zjistit si aktuálně platné podmínky.
Má smysl investice do Dluhopisu Republiky?
Dluhopis Republiky zajistí protiinflační zhodnocení vašich vložených prostředků po dobu šesti let. Dluhopis pokryje inflaci a zajistí zhruba půlprocentní zhodnocení vašich peněz. Při inflaci současné inflaci 3,2 % můžete tedy počítat se zhodnocením 3,7 %.
To je samozřejmě zajímavější možnost ukládání prostředků než na běžném či spořicím účtu, ale je nutné si uvědomit, že prostředky fixujete na dobu celých šesti let. Státní dluhopisy se svým zhodnocením finančních prostředků podobají klasickému stavebnímu spoření. Stavební spořitelna ČSOB aktuálně nabízí zhodnocení 3,5 %.
Míra zhodnocení vložených prostředků závisí především na vývoji inflace a může být variabilní, což je zásadní rozdíl oproti stavebnímu spoření.
Zřízení Dluhopisu Republiky je přínosné pro zájemce o investici do proti-inflačních dluhopisů, neboť jejich úpis je možný pouze prostřednictvím elektronického přístupu k majetkovému účtu.
Pokud je vašim cílem maximální zhodnocení, hledejte progresivnější investiční možnost. Investice do stříbra či zlata má také spíše funkci ochrany hodnoty, ale finanční trh nabízí i další alternativy.
Drobní střadatelé mohou vsadit na stavební spoření a penzijní doplňkové pojištění pro všechny členy rodiny s maximálním využítím státních příspěvků.
Pro odvážnější invetory jsou určeny investice do akcií, podílových fondů, bitcoinů.
Pro movitější investory je nadále osvědčenou investicí nákup nemovitosti. A to za účelem její opravy a následného prodeje nebo v kombinaci s jejím pronájmem. Rostoucí cena nemovitostí i hypotečních úvěrů jsou pro vás impulsem pro nákup.
[…] Investice […]
[…] […]
[…] finančních produktů. Kromě známých produktů jako jsou spořicí účet, stavební spoření, státní dluhopisy, termínované vklady, životní pojištění s investiční složkou se objevují i nové […]