Velká část kryptoměn staví na decentralizaci, která do tohoto světa vnáší více svobody, bezpečnosti a jistoty, že nejste ovládáni žádnou centrální společností, která by vaše finance mohla ovládat či znehodnotit. Ale aby tato decentralizace mohla fungovat, musí kryptoměna být takzvaně „těžena“. To jde několika způsoby – právě například přes Proof of Work, Proof of Stake a další.
Jaký je mezi nimi rozdíl, jak fungují, jejich výhody a nevýhody rozebereme v článku!
Těžba kryptoměn
Ve zkratce se jedná o ověřování transakcí v rámci sítě dané měny – takzvaného blockchainu. Do sítě jsou připojené tisíce, statisíce počítačů se spuštěným programem na těžbu, které kontrolují každou transakci, zároveň se hlídají navzájem, aby nedošlo k podvodu.
Výkon síti dodávají počítače, někdy až se čtyřmi, šesti nebo více grafickými kartami, avšak i Váš běžný počítač se může podílet. Počítače jsou v rukou jednotlivců, takže nad nimi nemá nikdo globální kontrolu. Těžaři se sdružují do takzvaných „poolů“, kde spojí svůj výkon pro pravidelnější a jistější zisky z těžby.
Těžba se dá přirovnat k odemykání zámku, jenže k němu máte nekonečné množství klíčů a musíte najít ten správný. Jakmile jej najdete, dostanete odměnu. V poolech to funguje tak, že pokud někdo najde správný klíč, odměna se rozdělí podle podílu na výkonu mezi všechny členy.
Proof of Work
Jedná se o nejznámější typ těžby (Proof of Work – PoW). V praxi si to můžeme představit jako souboj počítačů o to, kdo najde správný klíč první a potvrdí blok transakcí (takzvaný Hash), čímž získá odměnu. Například u Bitcoinu tímto vznikne úplně nová mince.
Hash si můžeme představit jako hádanku napojenou na neuvěřitelně dlouhou síť hádanek předchozích. Pokaždé se mění data a lov na řešení začíná odznova. Na Bitcoinové síti je Hash vyřešen za zhruba 30 minut a pak přijde nový. Každý nový Hash obsahuje data z Hashe předchozího a nový náhodný kód „nonce“. Nonce odráží výkon počítačů připojených do sítě. Čím vyšší výkon síť má, tím je nonce složitější, aby řešení trvalo přibližně 30 minut.
Počítače pomocí speciálních algoritmů generují čísla a snaží se je ověřit jako Hash dokud neuspějí. Každou vteřinu je takových pokusů z každého počítače více než sto tisíc, někdy i miliony.
Proof of Work využívají kryptoměny jako Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Dash, Monero a mnoho dalších.
Rizika
Kdokoliv, kdo by chtěl napadnout blockchain, by sám musel vlastnit těžební síť ještě větší než je ta, která těží bitcoin aktuálně a nebo získat více než polovinu té aktuální. To proto, aby dosáhl dominance a sám stihl vytěžit blok dříve než všichni ostatní a potvrdil v něm „lživá“ data – tím pádem by mohl například z peněženek posílat bitcoiny na svoji vlastní peněženku a transakce by byla považována za pravdivou. To v dnešní době považujeme za něco neproveditelného, jelikož náklady na takový projekt by dosáhly neuvěřitelných čísel. Nicméně u menších kryptoměn toto riziko stále hrozí, ale je velmi nepravděpodobné.
Plusy
- Pevná odměna
- Těžaři danou měnu nemusí vlastnit a vytěženou mohou okamžitě prodat
- Decentralizace, svoboda sítě
- Relativní bezpečnost
Mínusy
- Nešetrný přístup k životnímu prostředí
- Vysoká spořeba elektřiny
- Nutnost těžit v poolu (šance vydělávat jako samostatný těžař se úzce blíží nule)
- Vytěžené mince kryptoměnu dělají inflační
Podrobněji je vše rozebráno v článku Jak funguje těžení Bitcoinů a jiných kryptoměn?
Proof of Stake
Druhý nejčastější způsob těžby je Proof of Stake (PoS). Nové bloky potvrzují přímo uživatelé. Náhodný uživatel vytvoří blok transakcí, přidá část svých mincí jako zálohu a ostatní uživatelé jej potvrdí, čímž uvolní zálohu a umožní realizování transakcí.
Algoritmus zvýhodňuje uživatele, kteří mají větší množství kryptoměny a nebo ji drží po delší dobu. Jsou tím pádem důvěryhodnější a potvrzují transakce častěji. Nový blok potvrzuje mnoho uživatelů, což z PoS dělá obdobně bezpečný systém jako PoW.
Proof of stake již nevyžaduje tak vysoký výkon. Oficiálně přichází o označení „těžba“, protože nejsou generovány žádné nové mince. Abych byl přesný jde spíše o mintning či forging (ražení, slévání). Odměna pro „těžaře“ přichází z poplatků, které platí uživatelé při posílání transakcí.
Proof of Stake využívají kryptoměny jako Ethereum, Cardano, Neo, VeChain a mnoho dalších.
(Ethereum přešlo 16. 9. 2022 z PoW na PoS v rámci jednoho z plánovaných vylepšení)
Rizika
Odpůrci často zmiňují riziko rychlého pohybu kryptoměny. Právě z tohoto důvodu si každá PoS měna buduje záchytné body, které kontrolují počet bloků a časové intervaly. Poslední záchranu drží tvůrci kryproměny – a to privátní klíče, díky kterým mohou tyto problémy řešit (což stojí proti decentralizaci, ale eliminuje právě zmíněné riziko).
Problém by mohl nastat při držení více jak 50% dané kryptoměny, ale v tu chvíli měna jako taková ztrácí důvěryhodnost. Nejednalo by se tedy o podvod, ale o prosté převzetí vlády nad sítí, která by ztratila hodnotu, protože není důvod takovou měnu kupovat, jelikož byste své peníze již pravděpodobně nikdy neviděli.
Plusy
- Nevyžaduje vysoký výpočetní výkon
- Je příznivější životnímu prostředí
- Nespotřebovává téměř žádnou elektřinu
- Nové bloky jsou tvořeny přímo uživateli
- Není inflační, nepřivádí žádné nové mince do oběhu
Mínusy
- Nutnost vlastnit kryptoměnu (optimálně ve větším množství)
- Nízká odměna
- Nepříznivý systém pro nové kryptoměny – nebezpečný
Další způsoby těžby
Delegated Proof of Stake
Způsob využívaný kryptoměnami EOS či BitShares. Jde o upravenou verzi běžného Proof of Stake.
V systému je určený počet těžařů, kteří jsou voleni samotnými uživateli. Váha hlasu záleží na podílu držené kryptoměny. „Těžaři“ spolupracují na potvrzování transakcí, což eliminuje soupeření. DPoS přináší výhodu v ještě nižší spotřebě elektřiny. Nevýhoda spočívá v uzavřenosti a nízkém počtu těžařů.
Proof of Authority
Centralizovaný systém, ve kterém transakce ověřuje například někdo s notářskou licencí apod. Systém je založen na absolutní shodě Autorit, kterých z pravidla bývá pár. Zajímavý systém pro malé začínající kryptoměny, které chtějí eliminovat rizika útoků.
Závěr
Oba dva hlavní systémy jsou odlišné, ale co se týče principu, na kterém fungují, bezpečné. U velkých měn jako Bitcoin, Ethereum, Cardano, Litecoin, … nehrozí reálné nebezpečí útoku. Bereme ho čistě teoreticky. Zato u menších a nových měn se riziko u obou algoritmických způsobů zvyšuje. Proto zvažte investice do těchto mincí s nízkou tržní valuací.
Dále se na věc dá dívat z úhlu ekologie, ve kterém PoS jednoznačně válcuje PoW, takže pokud pro Vás vztah k planetě hraje roli, můžete se omezit pouze na Proof of Stake blockchainy, kterých je na výběr mnoho.
Pokud hledáte způsob jak množit své kryptoměny bez velké investice, PoS princip bude Vašim nárokům bližší, nicméně odměny nejsou až tak štědré.
Dále by Vás také mohlo zajímat: Jak těžit Bitcoin na mobilu?
Ohodnotit