O MLM slyšel nejspíše každý. Názory na multi-level marketing se velmi liší. Někdo ho zavrhuje, jiný si na něm vybudoval skvělý zdroj příjmů. Faktem zůstává, že toto odvětví dlouhodobě vzkvétá. V posledním desetiletí tento průmysl vzrostl o celých 91 % a je do něj zapojeno více než 60 milionů lidí na světě. Jsou do něj zapojeni jak studenti a důchodci, tak i maminky na mateřské, nebo zaměstnaní lidé, kteří si chtějí zajistit další zdroj příjmů. Vhodný je pro všechny, kdo si chtějí zajistit práci z domova. V článku si řekneme co je to MLM a na co si dát pozor, než se do něj pustíte.
Co je to MLM?
MLM někdy nazývaný jako síťový marketing (network marketing) nebo také víceúrovňový marketing. Princip tohoto legálního marketingu je založen na přímém prodeji produktů nebo služeb a odměňování distributorů. Prodejci zajišťují prodej výrobků koncovým zákazníkům a lákají pod sebe nové prodejce. Prodejci plyne zisk jednak z prodeje výrobků a dále z provizí prodejců, které do systému přivedl. Distributoři si tedy vytváří kromě zákaznické sítě i síť vlastních obchodníků.
Prodejce nakupuje výrobky a prodává je zákazníkům s 20 -30 % marží. Bonus a provize závisí na množství prodaných výrobků a počtu prodejců, které do firmy přivedl. Zjednodušeně řečeno – čím více prodejců získá, tím více provizí získá z jejich prodeje.
Provizi získají všichni, kdo mají někoho „pod sebou“. Nabízené produkty jsou většinou unikátní a nemají konkurenci. Je to z toho důvodu, aby se mohly prodávat s vysokou marží. Což pro samotného zákazníka není vždy příliš výhodné. Nejčastěji distribuované MLM produkty jsou vitamíny, potraviny, kosmetika nebo finanční služby. Na začátku platíte vstupní poplatek za školení a za nákup produktů, které pak nabízíte svým zákazníkům.
Jedním z důvodů, proč lidé do MLM vstupují je vytvoření si kromě pravidelného příjmu také pasivní příjem, díky síti svých prodejců. Ačkoliv do tohoto systému budete investovat mnoho úsilí a času, je dosažení pasivního příjmu reálné a motivující.
Zapojením se do systému MLM získáte k dispozici ověřené a fungující know-how. Něco, jako když si koupíte franšízu.
MLM vs. pyramida
Multi-level marketing je často přirovnáván k systému jako je pyramida nebo také letadlo. Pyramidový systém je založen na získávání nových členů. Všichni noví členové musí zaplatit vstupní poplatek, ze kterého získá odměnu účastník, který nového člena přivedl a další účastníci nad ním. Jedinou možností, jak získat odměnu je přivést do tohoto nelegálního systému další nové členy. Je to nekonečný proces. Produkty, které jsou v rámci této strategie nabízeny, mají pouze vedlejší charakter a fungují pouze jako tzv. „zástěrka“ pro legalizaci této činnosti.
MLM funguje trošku jinak. Produkt je šířen prostřednictvím obchodníků, kterým plyne zisk z jeho prodeje. Získávání nových členů slouží jako sekundární činnost. Samozřejmě všichni, kdo přijdou jako poslední, jsou v nevýhodě. Stejně jako nový zaměstnanec v nové práci, který dostane nejnižší plat a teprve za nějaký čas přijde zvýšení a prémie. V MLM záleží hlavně na tom, jak jste aktivní a bystří. I nový člen, který je šikovný, si může rychle vybudovat síť zákazníků a obchodníků a tím dojít k pěkným penězům. Stačí jen chtít a po prvním neúspěchu se nevzdávat.
Podle čeho poznáte nelegální pyramidu?
Znaků je hned několik.
- Slibují vysoké výdělky za minimální práci,
- požadují vysoké vstupní poplatky,
- složité a nesrozumitelné smlouvy, které znevýhodňují nové členy,
- orientace na slabší skupiny – důchodci, nezaměstnaní, studenti atd.
- váš primární zdroj příjmů plyne ze získávání nových členů,
- firma nenabízí žádné produkty.
Než se do MLM pustíte
Jestliže máte nabídku zapojit se do multi-level marketingu, je na vašem zvážení, zda je tato práce pro vás vhodná. Nenechte se strhnout slibovanými vysokými výdělky, protože ani ty nejsou zadarmo. Zejména na začátku vás tato práce bude stát poměrně velké úsilí. Rozhodně však stojí za zmínku, že se na tomto systému dají vydělat slušné peníze a že to může fungovat dlouhodobě. Je to jeden ze způsobů, jak lze vydělat na internetu.
Než se do samotného procesu zapojíte, získejte co nejvíce informací o dané firmě, její historii a náplni vaší činnosti. Zeptejte se na požadované vstupní poplatky a pozorně si přečtěte smlouvu. Může obsahovat vysoké vstupní poplatky za poskytnutí školení a nevýhodnou cenu při prvním nákupu produktů. Pozorně si přečtěte také podmínky odchodu z MLM systému.
Na MLM systému fungují již dlouhou řadu let společnosti jako je Avon, Oriflame nebo Mary Kay. Tyto firmy nabízejí kvalitní kosmetické produkty a zapojeným členkám výhody jejich členství.
Pokud se rozhodnete pro tento zdroj příjmů, musíte počítat s tím, že budete muset vyvíjet iniciativu při nabízení a prodeji výrobků, které nejsou vždy levné a nebývají příliš žádané. Peníze k vám sami nepřijdou. Je to hlavně o vlastním úsilí a iniciativě. V první řadě musíte mít vlastnosti dobrého prodejce. Jestliže jste povahou spíše introvert a neradi „prodáváte“ své názory, tak se do této práce raději vůbec nepouštějte.
Na jaké otázky se ptát?
Než se pustíte do multi-level marketingu, zeptejte se na několik zásadních otázek.
- Jakou má firma historii a nasbírané reference?
- Jak dlouho působí firma na trhu?
- Jsou nabízené produkty užitečné pro zákazníky? Mají potenciál se dobře prodávat?
- Jak vysoký je vstupní poplatek? Za jak dlouho se mi poplatek vrátí?
- Je tento poplatek vratný (například při odchodu ve zkušební době)?
- Jaké jsou podmínky odchodu z MLM? Budu platit nějaké penále?
- Jaké povinnosti jsou spojeny s mým členstvím ve firmě (například určitý počet prodaných produktů za měsíc)?
- Na jak dlouho se smlouva uzavírá?
V České republice se multi-level marketing často setkává s negativním postojem ze strany spousty lidí. Je to zapříčiněno řadou neférových prodejců, kteří díky nekalým praktikám přinesli MLM špatnou pověst. Systém těchto podvodníků měl však spíše prvky pyramidového systému, než seriózního prodeje.
Tento víceúrovňový marketing není zaměstnání, ale podnikání. To znamená, že již od začátku do něj budete muset investovat. Zejména čas, úsilí a peníze. Stejně jako u jakéhokoliv jiného podnikání ani zde nemáte jistotu, že se vám bude dařit a peníze se vám zhodnotí. Pokud to však nebudete dělat výlučně jen pro peníze, ale částečně pro zábavu a potěšení, úspěch si k vám cestu najde. Zejména potom, když si v něm najdete ten správný hnací motor – spokojený výraz vašich zákazníků nebo být dobrým vzorem pro vaše obchodníky. Základ je dodržovat 4 základní pravidla – trpělivost, chuť pracovat, chuť učit se a radit, pomáhat a motivovat. Když je budete dodržovat, nemůžete selhat.
Žebříček firem působících v ČR
Vyjmenujeme si několik základních:
- Forever Living
- TianDe
- Dedra s.r.o
- Jeunesse Global
- Herbalife
- Mary Kay
- Organo Gold
- Amway
- NuSkin
- Essens
- Avon
- Oriflame a další.
Víte jak vybrat nejlevnější povinné ručení? Přečtěte si o tom zajímavý článek.
[…] […]
[…] typ guerilla marketingu působí na sociálních sítích. Jde o snahu vytvořit natolik zajímavý obsah, že si ho lidé […]