energetický štítek

Co je energetický štítek a jak poznáte, že můžete ušetřit?

Co je energetický štítek a jak ho můžete dostat? Kolik stojí jeho získání a k čemu vám bude průkaz energetické náročnosti? Proč je dobré mít aktualizované informace a pracovat správně s názvoslovím? S tímto vším vám za malou chvíli pomůžeme.

Energetický štítek nebo energetická třída?

Pokud slyšíme energetický štítek nevíme, většina z nás má tento pojem spojený s energetickým štítkem domu. Existuje však ještě pojem energetická třída, která je uváděna u spotřebičů. Pojďme se na oba pojmy podívat, abychom názvosloví užívali správně.

Přečtěte si o průměrné spotřebě elektřiny v bytě.

Energetický štítek spotřebiče

Toto je údaj, který nám říká, jaký příkon elektrické energie má konkrétní spotřebič a jak je nebo není úsporný pro naši domácnost. Povinně ho výrobce musí uvádět u automatických praček, sušiček, ledniček, mrazáků, myček na nádobí, televizí, klimatizace, vysavače nebo třeba bojlerů.

Stupnice tříd, které rozlišujeme jsou A – G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. V roce 2021 byly zrušeny plusové třídy, tedy A+++, A++ a A+. Spotřebiče, které disponovaly těmito třídami byly „přeštítkovány“ sestupně.

Průkaz energetické náročnosti budov

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je v podstatě hodnocení spotřeby energie konkrétní budovy. Tento údaj by nám měl ukázat jaké jsou finanční výdaje spojené s provozem budovy. Při posuzování energetické náročnosti hodnotí vytápění, ohřev vody i osvětlení.

Součástí PENB je i energetická třída, o které jsme hovořili v odstavcích výše. Údaj o energetické třídě je jeden z nejdůležitějších společně s informacemi o ploše budovy, oknech, dveřích apod.

Nový energetický štítek musí mít všechny novostavby od roku 2013

Platnost a cena

PENB platí po dobu 10 let od jeho vystavení. Cena za vyhotovení se může lišit a vždy záleží na tom, kdo vám PENB vydává. Můžeme říci, že pokud celou záležitost vyřídíte online a budete se tak snažit ušetřit, dostanete se na částku 2 000 Kč.

Nezbytná dokumentace pro vydání PENB:

  • Zpráva o technickém zařízení budovy
  • Údaje o orientaci budovy – světové strany
  • Projektová dokumentace
  • Údaje o provozním režimu budovy
  • Technickou zprávu
  • Půdorysy jednotlivých podlaží
  • Pohledy na budovu ze všech stran
  • Řez objektem

Je nutné abyste měli PENB v případě, že se pouštíte do větší přestavby. V případě přestavby se vcelku logicky mění půdorysy místností a celého domu. Případně počet oken, styl vytápění apod. Pokud se chystáte vaši nemovitosti prodávat či pronajímat a doposud energetický štítek nemáte, budete si ho muset opatřit.

Přečtěte si také jak hospodařit s penězi nebo nejlepší práce.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.