Jak funguje složené úročení
Složené a jednoduché úročení

Kde a jak se používá složené úročení?

Pravděpodobně jste se už někdy setkali s pojmy jako „jednoduché úročení“ a „složené úročení“. Máte tedy pravděpodobně povědomí o tom, že tyto pojmy existují, ale možná nemáte úplně jasno v tom, co znamenají. V tomto článku se vám pokusíme tyto pojmy přiblížit a ukážeme vám také jak provádět výpočet úroků a při složeném úročení.

Co je to úročení?

Úročení je způsob, kterým se počítají úroky. Úročení dělíme na jednoduché a složené.

Jednoduché úročení je způsob úročení, při kterém se úrok na konci každého úrokovacího období počítá z počátečního kapitálu. Nejčastějším úrokovacím obdobím je rok nebo měsíc. Je také ale možné, že narazíte na úrok denní nebo týdenní.

Ukažme si to na příkladu.

Na začátku roku 2023 vložíte na účet s úrokem 5 % ročně 100 000,-Kč. Tyto peníze na účet vložíte na dobu 5 let. Banka používá jednoduché úročení (k dani z úroků aktuálně nebudeme přihlížet). Jakou částku si budete po 5 letech z účtu vybírat?

5 % z částky 100 000,-Kč je 5 000,-Kč. Na konci každého roku se vám tedy k původní částce přičte částka 5 000,-Kč. Na konci prvního roku budete tak mít na svém účtu 105 000,-Kč, na konci druhého roku to bude 110 000,-Kč a na konci pátého roku bude tato částka 125 000,-Kč.

Jednoduše řečeno, jednoduché úročení je tedy nárůst původní vložené částky pouze o stanovený úrok. Tento typ úročení se používá například u spoření kratšího než 1 rok.

Složené úročení

Složené úročení je o něco málo komplikovanější než úročení jednoduché, ale pouze co se týče výpočtu.

Toto spoření peněz je ale mnohem žádanější a také výhodnější. Proč? Je to poměrně jednoduché, při složeném úročení se počítají také úroky z úroků. To znamená, že úroky jsou počítány nejen z investovaného kapitálu, ale také z předešlých úroků, které byly připsány v minulosti.

Dá se tak říct, že vaše peníze pracují pro vás.

Jak složené úročení funguje?

Ukažme si to na příkladu.

Řekněme, že do banky vložíte částku 100 000,-Kč na dobu 5 let a máte opět úrok ve výši 5% ročně. Po prvním roce máte na svém účtu částku 105 000,-Kč. Další rok se ale roky počítají už z částky 105 000,-Kč. Takže po druhém roce máte na svém kontě 110 250,-Kč, po třetím roce je tato částka 115 762,-Kč. Po pěti letech tak budete na svém kontě mít částku 127 628,-Kč. To je o celých 2 628,-Kč více než byste měli za stejných podmínek při jednoduchém úročení.

Tato částka je proto o to vyšší, čím delší dobu investujete do produktů, které nabízí složené úročení. Při investování není proto ani tak důležitá částka, kterou investujete, jako spíš pravidelnost a doba po kterou peníze zhodnocujete.

výpočet úroků
Čím déle spoříte, tím více peněz můžete mít

Proč je složené úročení mnohem výhodnější než jednoduché úročení?

Jak už jsme si ukázali na příkladu výše, nejenže budete mít s pomocí složeného úročení více peněz (představte si také jaký rozdíl oproti jednoduchému úročení to bude, pokud budete spořit 40 let místo 5 a budete na spořící účet přispívat každý měsíc), ale také je lepší při boji s inflací, která je zabijákem úspor.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, co to inflace je a jak nejlépe své peníze zhodnotit, podívejte se také na tento článek.

Které bankovní produkty nabízí složené úročení?

Nejjistější volbou pro složené úročení je spořící účet. Vynáší dnes standardně kolem těch 5 % ročně, úroky se ale často připočítají každý měsíc.

Dalšími produkty, které používají tento typ úročení jsou například termínované vklady nebo stavební spoření.

Tyto způsoby patří ale mezi ty konzervativnější. Dynamičtějším způsobem možného zhodnocení peněz je pak investování. Pokud byste se o tomto tématu chtěli dozvědět více, možná vám pomůže tento článek o TOP investičních knihách . Pokud už nějaké zkušenosti s investováním máte, zkuste také mrknou na tyto typy, jak si sestavit své investiční portfolio.

V případě, že byste si chtěli sami vypočítat, jakou částku můžete dosáhnout za různých podmínek, podívejte se na tuto kalkulačku spoření, kde pouze zadáte důležité parametry a ta vám řekne, kolik peněz můžete mít ze spoření za 5, 10 nebo 15 let.