Už vás nebaví sedět v práci od rána do večera, chcete žít, ale bohatství nikde! Možná by to chtělo změnit přístup. Vydělávat můžete i při minimálním vytížení. Nevěříte? Čtěte dál!
Co si představit pod finanční gramotností?
Jako první se vám možná vybaví nudné hodiny ve škole, kde počítáte úroky a sazby. Samozřejmě, že je důležité vypočítat si, jestli vás někdo nešidí, ale návod na to, jak zbohatnout, vás ve škole nečeká. Je to životní cesta, stejně jako jakýkoliv jiný rozvoj. Pár tipů pro začátek by se ale našlo.
1. Věř, běž, dokážeš!
Tohle motto nejspíš znáte. Nemá daleko od pravdy. Popisuje přesně 3 kroky, které musíte splnit, pokud chcete dosáhnout svého cíle. Sebedůvěra a víra ve váš prospěch je neméně důležitá, než snaha o realizaci. Ta je druhou částí. Musíte pro to něco dělat. Těžko vyděláte, když budete sedět celý den u televize. Výsledkem vaší tvrdé (a možné i ne tak tvrdé) práce bude zasloužená odměna.
2. Jasně stanovené cíle zbohatnutí
Čeho konkrétně chcete dosáhnout? Chcete mít nový dům, auto, nebo prostě si jen chcete koupit vše, co vidíte? Napište si to. Když budete vědět, co chcete, cíle lépe dosáhnete.
3. Udržitelnost peněz
Peníze musejí téct. Když neutratíte ani korunu, také vám žádná nazpět nepřijde. Kupujte a investujte, ale ne tolik, aby vás to zruinovalo. Kupujte věci, které za to stojí. Nemusíte mít vše. O to přece v životě nejde. Investujte do toho, co vám udělá radost.
4. Spoření, bohatství šíření
Každý měsíc odkládejte nějakou částku stranou. Pro ty méně trpělivé to nebude med, ale za nějakou dobu se budete s úsměvem prohrabovat tím, co jste našetřili. A že toho nebude málo! Spořit byste měli i z důvodu nečekaných událostí. Nikdy nevíte, co se může stát. Spoření ale neznamená, že si peníze necháte pod polštářem nebo na běžném účtu. Ani spořicí účet není v dnešní době žádná výhra. Zkuste spíše akcie, pokud se v této tématice alespoň trochu orientujete. Roční výnos z akcií se nejčastěji pohybuje okolo 5-10 %, což není špatné.
Nikdy nevíte, co se může stát.
5. Co nejvýhodněji
Dnes nalezneme na internetu spousty srovnávačů, které vám s tímto problémem pomohou. Zadáte to, co hledáte a automaticky vám vyjede nejlevnější nabídka. Nejlevnější neznamená vždy nejlepší a nejkvalitnější, ale někdy jsou důvodem nízkých cen produkty, které už nejsou sezónní, tudíž už je o ně menší zájem. Jasně, že si koupíme ty, protože kdo chce utrácet za boty 5 000, když za rok budou za půlku? Pokud si vybíráte například nejlevnější půjčku, tak zkuste náš srovnávač půjček.
6. Nevyhazujte to, co jde ještě použít
Říká vám něco zerowaste? V češtině bychom to přeložili jako nulový odpad. Věci, které by mohl použít někdo jiný, můžeme darovat nebo prodat. My se zaměříme na prodej. Existují aplikace jako je Vinted, kde vystavujete své kousky šatníku a nabízíte je za určitou cenu. Když se vám někdo ozve, pošlete mu balíček a peníze za něj máte na účtě. Nemusíte se omezovat ale pouze na aplikace. Založte si účet kdekoliv na sociálních sítích a spravujte si ho sami.
7. Pronájem nemovitosti
Pasivní příjem je skvělý v tom, že máte peníze, aniž byste pracovali. Pronájem je příkladem. Pokud na to máte, kupte si byt či dům a pronajímejte ho. Volte ale osoby, kterým můžete důvěřovat, protože ničení nábytku, podlah se vám nevyplatí. Myslete také na daně, úřady bývají nemilosrdné!
8. Nechte si zvýšit plat
Ne každý bývá tak odvážný, aby přišel za svým šéfem a řekl mu o větší odměnu. Za zkoušku ale nic nedáte. Pokud vám plat bude navýšen, vyděláte víc peněz. Pokud ne, alespoň jste to zkusili. Váš šéf si uvědomí, že si sami sebe umíte vážit a že víte, jakou máte cenu. Bude možné, že odejdete, když nebudete spokojení. Kdo by se nebál ztráty pracovitého zaměstnance? Celkově se v životě vyplatí přístup, kdy se nebojíte se prodat. Dívejte se po lepších místech, které Vás kariérně posunou a nebo se nebojte v práci říci si o více peněz.
Kdo by se nebál ztráty pracovitého zaměstnance?
9. Dělejte práci, ve které jste pánem vy
Nemusí to být práce na plný úvazek, stačí jen jako přivýdělek. Pište články, vytvářejte grafické návrhy, tvořte videa, doučujte děti. To jsou aktivity, za jejichž cenu jste odpovědní vy. Kolik nastavíte, tolik dostanete, a ani o korunu méně. Nebojte se, když zezačátku nikdo nebude mít zájem. Nejste moc drazí, jen hledáte klientelu, která si to může dovolit.
10. Reklama jako zdroj pasivního příjmu
Ideální je, pokud působíte na již zmíněných sociálních sítích. Tam jsou totiž možné spolupráce s nejrůznějšími značkami. Výměnou za reklamu je buďto produkt, který značka vyrábí, nebo peníze. Nastavit svou osobní cenu si zde můžete také. Pokud vám ale tyto platformy nic neříkají, zkuste nálepky na autě. Když si na svůj vůz necháte přidat nějaké slogany či loga značek, budete za to odměněni.
11. Cashback
Úžasná věc! Nakoupíte, ale přitom vyděláte. Existuje několik cashbackových stránek, jako je například Tipli, kde si najdete obchod, ve kterém chcete nakoupit. Z různých obchodů budete mít různá procenta zisku. Může se stát, že váš oblíbený obchod na stránce není k dispozici, ale naleznete zde převážně větší a známější e-shopy. Po nákupu se vám přičtou peníze na uživatelský účet. Pak už jen čekáte na dosažení požadované částky k vyplacení. Z cashbacku určitě nezbohatnete, ale můžete to být zajímavé zpestření při nakupování online.
12. Kryptoměny – novodobé investice
V dnešní době velice populární věc. Bitcoin letí nahoru závratným tempem. Na internetu, ale i v knihách se o tom můžete dozvědět vše, co potřebujete. Obchodování s kryptoměnami je stále častější a legitimitu jim dodávají také velké společnosti, které masivně nakupují především Bitcoin. Je to běh na delší trať, ale časem se výsledky určitě dostaví. Kryptoměnám je totiž přisuzována zářná budoucnost. Na druhou stranu jsou kryptoměny extrémně volatilní a také často považované za rizikovou investici. Takže určitě na kryptoměny nevsázet věš, co máte.
13. Homeoffice
Coronavirus nám vytvořil ideální prostor pro tento typ práce. Žádné cestování, lidi, jen pohodlí domova. Není to pro každého, ale je to skvělá cesta, jak pracovat bez omezení. Na internetu naleznete několik žádostí na homeoffice pozice. Pozor si dávejte na stereotyp a přepracovanost, jelikož váš domov je zároveň vaše kancelář. Nezapomínejte proto na odpočinek a čas pro sebe!
14. Udělejte si sami
Chcete si koupit balené jídlo do práce či lahev vody? Jak zbytečně vyhozené peníze… Nakupte si potřebné ingredience a uvařte si sami. Budete přesně vědět, co se v jídle nachází a vyjde vás to mnohem levněji. Voda je navíc zdarma, tak proč si ještě k tomu kupovat plast, který stejně vyhodíte? Raději si pořiďte lahev, která vám poslouží několik let, ne minut, a do ní si vždy natočte čerstvou vodu. Pro ochucení použijte ovoce.
15. Nelpěte na tom
Bojíte se, že když dnes utratíte dvě stovky, že to bude selhání. ,,Takhle přeci nikdy nevydělám!“ Právě přílišná dokonalost a chtění peněz není zdravé. Zažili jste v životě moment, kdy jste po něčem velice prahli a drželi jste se toho zuby, nehty? Jak to dopadlo? Nejspíš ne nejlépe. Až, když jste myšlenku pustili, šlo všechno jako po másle.
16. Investice si nechte projít hlavou
Něco se vám líbí a v zápalu impulzivnosti byste to chtěli hned. Dejte si několik dní až týden na rozmyšlenou. Pokud hledáte byt, tak si klidně udělejte tabulku a jednotlivé nabídky si porovnávejte. Budte mít lepší přehled o parametre a nebudete se rozhodovat jen na základě instinktu.
,,Opravdu to potřebuji? Není to zbytečné? Využiji to? Jak to využiji?„
17. Buďte tím, kým chcete být
Oblékejte se jako úspěšný člověk, ale buďte pořád člověkem. Chovejte se mile a vlídně, buďte dobrosrdeční. Darujte peníze jen tak. Třeba příteli. Uvidíte, že změny dělají kouzla.
18. Zajímejte se
Hledejte a zkoumejte příležitosti, kde se dá něco vydělat. V této době na tom není nic těžkého. Nemusíte vytáhnout paty z domu na to, abyste byli v balíku. Čtěte knihy, poslouchejte přednášky či se ptejte lidí, kteří zažili úspěch. Tak to zkuste!
19. Začněte bohatnout nyní
Nikdy není příliš brzy, ani pozdě začít. Když začnete dnes, nebudete toho za rok litovat. Čím dříve, tím více peněz. A rychleji.
„Myslete na bohatství a stanete se bohatými. Myslete na chudobu a zůstanete chudí.“
James Lee Valentine
Ohodnotit