Graf příjmů a výdajů
Jak sestavit graf příjmů a výdajů?

První krok ve světě financí: Graf příjmů a výdajů

Začínáte s finanční gramotností a nevíte, jak na to? Prvním krokem ve světě financí by měl být graf příjmů a výdajů. Pomůže vám s plánováním vašich dlouhodobých financí, investicemi, ale také se jednoduše zorientovat ve vaší finanční situaci. Graf příjmů a výdajů vám jednoduše prozradí, na čem opravdu jste a napoví, jak postupovat dále.

Jak začít s finanční gramotností? Zkuste graf příjmů a výdajů

I když je finanční gramotnost opravdu životně důležitou dovedností a měla by se vyučovat i ve školách, stále se jí věnuje příliš málo pozornosti. Potom se lehko stává, že se člověk začne zajímat o své finance, až když už je téměř (nebo úplně) pozdě.

Proto se poučte z chyb ostatních a začněte s plánováním vašich financí hned. Jenže jak se ve všech informacích dobře zorientovat, když jich je tolik? Jak a kde začít? Jako první krok byste měli vyzkoušet sestavit si vlastní graf příjmů a výdajů a podle něj se orientovat.

Jak si sestavit graf příjmů a výdajů?

Při sestavování grafu příjmů a výdajů budete potřebovat papír, tužku a možná také výpis z vašeho účtu. Dále postupujte podle jednoduchého a rychlého návodu, který má pouze tři kroky, avšak všechny jsou velmi důležité a nelze vynechat ani jeden. Jdeme tedy na to:

První krok: Sepište si výdaje rodiny

Začnete s jednoduchým trikem, který jsme vám představili již v článku 1 tip, který vás konečně naučí, jak šetřit a to tím, že si zapište všechny vaše výdaje. Své údaje o výdajích z vašeho rodinného rozpočtu můžete sbírat například celý den, týden, měsíc a nebo vám napoví výpis z vašeho účtu. Nezapomeňte však připočítat i výdaje, které jste zaplatili v hotovosti.

Nezkoušejte obalamutit sami sebe a zapište si opravdu i ty nejmenší odchody vašich peněz.

Druhý krok: Jaké jsou příjmy rodiny?

Pokud vás hodnoty vašich výdajů vyděsily, uklidněte se a do druhého sloupce si na papír napište i veškeré vaše příjmy. Mezi ně patří i nepravidelné a občasné peníze navíc, které získáte například prodejem věcí apod.

Třetí krok: Začněte vyškrtávat.

Nyní přichází nejlepší část z celého procesu. Sečtěte si obě hodnoty a vypočítejte rozdíl mezi nimi. Jste v plusu nebo se naopak zadlužujete? Vycházíte tak nějak vždy stejně a žijete tedy od výplaty k výplatě? Chcete více šetřit a například investovat své finance navíc dál?

Začněte vyškrtávat. Upozorňujeme, že pouze z prvního sloupce. Opravdu potřebujete utrácet za všechno, co se ve vašich výdajích nachází? Pokud jde něco z toho omezit, nebo vyřadit úplně, udělejte to a určitě se vám to mnohokrát vyplatí.

Jeden malý tip navíc

Graf si můžete převést i do elektronické podoby a vyznačit si jej barevně. Své výdaje a příjmy pak můžete nosit stále při sobě (například v chytrém telefonu) a zapisovat si je průběžně, čímž si je budete i kontrolovat a uzpůsobovat aktuálním potřebám. Tato kontrola může zároveň sloužit jako dobrá motivace pro zmírnění utrácení.

Děláte si grafy svých výdajů a příjmů? Napište nám své zkušenosti do komentářů níže. Připojit můžete i vaše osvědčené tipy, jak ušetřit.